Motor Yanmış Olabilir mi?

250 volt 10 amper 240 derece termik sigorta

O termik uygun değil, aynı yere ince bir tel daha iyi. Boşta bile tel yine yaniyorsa motor gitmiştir. Çalışıyorsa hamur yogururken yüke bindiğinde atabilir, o zaman çift tel takarsin. Ama motor gücü biliniyorsa normal cam sigorta takilabilir

Ürün, devre ve motor bilgileri aşağıda arkadaşlar

Motor DC 220 V 50 W

S sigorta devrede L4 - L5 arasında idi.

Ekli dosyalar

• bilgi.jpg
    bilgi.jpg
    58.6 KB · Görüntüleme: 14
  • devre-ust.jpg
    devre-ust.jpg
    168.1 KB · Görüntüleme: 15
  • motor.jpg
    motor.jpg
    201.6 KB · Görüntüleme: 14
1 amper direnç tipi sigorta. Ama önce ince bir tel bağlayıp motor sağlam mı deneyin bence boşuna uğraş olamasin

Dün akşam elektrikler kesik olduğu için deneyemedim. Bugün ilk işim devreyi tamamlayıp denemek olacak, elektrikler gene kesik olmazsa tabi.
Teşekkürler silvestir.

Tel inceliği ne kadar olmalı?

Deneme için bulabileceğin en ince tel. Malum motor bozuksa tel görevini yapsın. Ve tel oradaki gibi bir s yapsın çok kısa olmasın.

İçerisinde çok sayıda tel olan kablolardaki tellerden birini yapıp denerim.
Çok teşekkürler. İnşallah sonuç iyi olur.

L4 / L5 bobinlerin de kontrol edin bunlarda da problem olabilir. Avometre varsa sesli ikaz konumunda bunlar ölçüldüğünde avometre ötmeli

Dün fırsat bulunca ince tekli telle denedim. Tel emen yandı. Tel çok ince ve ilk çalışma anında yüksek akım çektiği içinde dayanmamış olabilir. S sigorta olarak kullanılan bakır levha ile kıyasladığımda 5'te bir kalınlıkta diyebilirim. Fırsat bulunca aynı kalınlıktaki teli 3'lü yaparak denemeyi düşünüyorum.

L4/L5 'i kontrol etmiştim sanırım akım geçiyordu. Avometrede ikaz konumunda sanırım batarya seviyesi düştüğü için ses gelmiyor. Belki bozukta olabilir. Daha çok akım geçip geçmediğine bakabiliyorum. Tekrar deneyip sonucu bildiririm.

Tel yanmişsa L4 L5 sağlamdır. Ama tel yanmamaliydi bence

Forum istatistikleri

Konular
128,099
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri