Motor yanmış mı?

banghertin

Üye
1000W blender motoru elektrik kartındaki ne olduğunu bilmediğim cam tüp gibi şey patlamış bir de fotoğrafta görünen ufak yanık plastik parçaları gibi olan şeyler motorun içinden çıkıyor. Motorda koku da var yedek parça alacağım da motoru da değiştirmem gerekiyor mu yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• 20200511_132332.jpg
    20200511_132332.jpg
    270.6 KB · Görüntüleme: 31
  • 20200511_132342.jpg
    20200511_132342.jpg
    401.1 KB · Görüntüleme: 30
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Cam tüp dediğiniz sigortadır. Koku olması başka bir arıza da olduğunu gösterir. Bu tür ev aletleri üzerinde önemle belirtildiği üzere 10 saniye gibi belli bir saniye çalıştırılıp bir süre bekletilmesi gerekiyor. Aksi halde motor aşırı ısınmadan yanablir, bir yerleri eritip kısa devre yapabilir. Kart üzerinde aşırı ısınan bir eleman da yanmış olabilir. Tek tek kontrol etmek lazım. Gözle görülmüyorsa sigortayı değiştirip seri lamba ile açıp, çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir.

Biraz anlayan uğraşabilir aksi halde başka sorunlar oluşabilir, sonuçta AC 220 Volt elektrik, şakaya gelmez!

Zamanında arçeliğin benzer bir blenderi vardı. Genelde de ikinci resimdeki uç takma yeri motora takılan yerden sıyırıyordu. Bir kaç kez bir şeylerle sıkıştırdım derken daha tutmaz oldu. Sonunda servisine gittim, o zamanlar aletin yenisi 90 TL civariyken 3-4 cm lik parçaya 15 TL istemişlerdi. Sinir sepet halinde bağırma çağırma, sonunda verdim parayı mecburen. :confused:

O sigorta attıysa ya diyotlarda yada motor içinde kömür kısmında sorun vardır.

Tekrar sigorta takıp çalıştırsanız anında atabilir.

Önce diyotları ve motoru kontrol etmelisiniz.

Yorumalrdaki gibi motor gidikse astarı yüzünü kurtarmaz.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri