motor ve hatve seçimi

ddv

Üye
merhaba arkadaşlar 3000x2000 mm alanında ürün dizimi yapıcak farklı bir makina için motor seçimi yapıcam fakat emin olamadıgım bazı noktalar var.

makinanın ilerleme hızı 30m/dk - 40m/dk gibi hızlara çıkması gerekiyor. ve kalkış rampalarının çok fazla olmaması lazım.
makinada hareketi saglayacak mekanizma ya kramiyer dişli ile yada t10 kayış kasnakla yapılacak.
makinanın y eksen köprü agırlıgı yaklaşık olarak 100 kg

makinada uzun eksen için 2 adet 8.5nm kısa eksen için 1 adet 8.5 nm step motor düşünüyorum. (siz nedersiniz?)

asıl konuya gelicek olursak x ve y eksenlerini 40 mm hatve yapmayı düşünüyorum. step motoruda 1/4 micro stepde çalıştırmayı düşünüyorum. bu bilgiler ışıgında mach3 de motor tuning ayarlarını yaptıgımda bana istedigim hızları verdigini gördüm fakat önemli olan kısım step motorlar bu hızlara çıkabilirmi yaklaşık motorun 1000 devir/dk gibi dönmesi gerekir stabil çalışırmı?(servoya maliyet açısından uzak duruyorum işi steple çozebilirsem çok iyi olucak)

öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler.

öneride bulunabilecek yokmu?
step motor o devirlere çıkabilirmi stabil çalışırmı?

o hızlarda step kullanma. servo sistem kullansan daha iyi olur.

Kramayer kullanıyorsan , pinyon çapını 2 kat arttırmak sorun değil hatta 3-4 ve bu durumda motor devrin o oranda düşmüş olur.
Güç hakkında bir şey söylemek kolay değil.
Ağırlık kadar yapacağı işde önemli...

yorumlar için teşekkürler arkadaşlar
sistemi yüksek ihtimalle çogunlugunu servoya çevirecegim.
xy ve z ekseninde servo A eksende step kullanacagım.

bu süre zarfında servo motorları araştırdım ve aklıma takılan birkaç soru var.
z ekseninde yük fazla oluşundan (60 kg) dolayı yaklaşık frenli servo kullanmayı düşünüyorum.
frenli servolarda balata sistemi oldugunu ve balata sistemine 24 v dc verilmeden motorun döndürülemeyecegini ögrendim. bunu aşmak adına servo sürücüye pulse gönderdigimde sürücü kendi içinde balata sistemine 24v vererek balatayı açabilirmi.(aynı şekilde pulse gitmediginde balatayı kapatacak.)

yada frenli servoların mach3 üzerinden sürülmesi nasıldır. bide servonun geri beslemesi sadece sürücüyemi baglanır. mach3 le bir alakası varmıdır. yani motor fazla ve ya eksik gittiginde telafi pulse larını sürücümü yoksa mach3 mü üretiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri