motor tuning ayarlari nasil hesaplanir ?

ROUTER-CNC

Paylaşımcı üye
Stepper per ;
Velocity ;
Acceler ;
Step puls ;
Dir puls ;
Arkadaslar 2005 hatveli vidali milim var
Bu mile 3 oraninda kasnak bagli ve bu kasnagida 2 oraninda motora bagli bunun hesabi nasil olmali bosluklara ne yazmaliyim
Yani buyuk dislide 30 dis
Kucuk disli motor tarafinda 20 dis
Yardimci olursaniz cok sevinirim
Ekrandan 1mm dedimde 1mm gitmesi icin bu ayar lazim sanirim

Stepper per ;
Velocity ;
Acceler ;
Step puls ;
Dir puls ;
Arkadaslar 2005 hatveli vidali milim var
Bu mile 3 oraninda kasnak bagli ve bu kasnagida 2 oraninda motora bagli bunun hesabi nasil olmali bosluklara ne yazmaliyim
Yani buyuk dislide 30 dis
Kucuk disli motor tarafinda 20 dis
Yardimci olursaniz cok sevinirim
Ekrandan 1mm dedimde 1mm gitmesi icin bu ayar lazim sanirim

Step mi servo mu
Bir turu kac pals de tamamliyor. Bu bilgiler gerekli

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Step motor sanirim dip sivicler 16000 veya 1600 puls oran bu yani stepper kismina 16000×20÷30=10.666 bide vidali mil 1 turu 5 mm burdan sonra ne yazmaliyim

Step motor sanirim dip sivicler 16000 veya 1600 puls oran bu yani stepper kismina 16000×20÷30=10.666 bide vidali mil 1 turu 5 mm burdan sonra ne yazmaliyim

Aslinda bunlarla hic ugrasmayip kesin sonuclar almaniz amaciyla mach3 de setting bolumunde step per unit kismindan ayarlayabilirsiniz.

1 metrelik cetvel yardimiyla programda hangi eksende ise ona oncelikle 10 cm git der ver olcersiniz. Cikan degeri ekrana yazip bir de saglama amaciyla 1 metre gonderirseniz kesin sonuca ulasabilirsiniz.
NOT: ilk denemede 10mm gonderip deneyin. Deger yakin degilse limit disina cikabilir

Aslinda bunlarla hic ugrasmayip kesin sonuclar almaniz amaciyla mach3 de setting bolumunde step per unit kismindan ayarlayabilirsiniz.

1 metrelik cetvel yardimiyla programda hangi eksende ise ona oncelikle 10 cm git der ver olcersiniz. Cikan degeri ekrana yazip bir de saglama amaciyla 1 metre gonderirseniz kesin sonuca ulasabilirsiniz.
NOT: ilk denemede 10mm gonderip deneyin. Deger yakin degilse limit disina cikabilir

Stepper kismina ilk basta rasgele yazip oranlayin mi diyorsunuz
icler dislar carpimi yaparak sonuca gidin mi demek istiyorsunuz

Mach3 motor tunning ilk açtığımda 2000 vardı stepper velocity ve acel kaç yazmaliyim motor 2 amper 1.8 derece sürücü 1/16 gt2 kayış 20 diş kasnak ne yazmam gerek kaç mm dakika olduğunu makinamin nereden nasıl hesaplarim bu değerleri

Slm Yusuf hocam ben baktım önerdiğini Z sayfaya maalesef sonuç alamadım stepper mach3 kurulduğunda 2000 idi diğerlerinde velocity 120 felan şimdi ben gt2 kayış kullandım ve 20 diş kasnak hassasiyet ve adım hesabimi nasıl yapmalıyım motor 1.8 derece 1.9 amper de kullanıyorum microstep olarak sürücüm 1,1 1,2 1,8 1,16 izin veriyor ayarlanabiliyor napmam gerek bunlarla ne kadar hassasiyet alabilirim ?

Herşey yolunda sadece eksen kalibrasyonu yapıyorum yaptıktan sonra mach3 mdi alt2 sekmesinden 10 mm git diyorum tık tık tık tık diye gidiyor motorlar anlamadım gitti

Moderatör tarafında düzenlendi:
Herşey yolunda sadece eksen kalibrasyonu yapıyorum yaptıktan sonra mach3 mdi alt2 sekmesinden 10 mm git diyorum tık tık tık tık diye gidiyor motorlar anlamadım gitti
1.png

2.png

5. adımda gitmek isteğin değeri yazıyorsun durduğu yeri işaretle gittiği yere kadar ölçeceksin işlem yaparken durdurma kendisi duracak!!
3.png

7. adımda ölçtüğün mesafeyi yazıp tamam de MDI satırında deneme yap o eksen için doğru ise devam yanlış ise tekrar yap. Her eksen için yapacaksın bu ayarı hareketleri sen durdurma kendisi duracak!!
4.png

5.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler