Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sürücü ne kullanıyorsun hocam

Selam Ben bir çizimi 2 eksen kullanmak istiyorum yaptığım alet 4 eksene ayarlı mach3 te Y1 ve Y2 eksenlerini birleştirme yani sadece tek y ekseni gibi çalıştırma imkanım var mı ?? birde bendeki mil kalınlıkları 12 mm bunun adım oranlarını nasıl ayarlayacağım ??

Mehmet Köse arkadaşım öncelikle konu hakkındaki hassasiyetin için çok teşekkür ederim.m ach 3 te parça sıfırlamasını nasıl yaparız.biraz ayrıntılı şekilde anlatırmısın.parçayı tezgaha yerleştiriyorum.cycle starta bastığımda kafasına göre bir yerden başlıyor haliyle hem parça ziyan oluyor hemde çözümünü bulamadığım için bütün hevesim gidiyor.bu konuda açıklama yaparsan bende dahil onlarca kişinin sana minnettar kalacağına eminim
saygılar

Mehmet Köse arkadaşım öncelikle konu hakkındaki hassasiyetin için çok teşekkür ederim.m ach 3 te parça sıfırlamasını nasıl yaparız.biraz ayrıntılı şekilde anlatırmısın.parçayı tezgaha yerleştiriyorum.cycle starta bastığımda kafasına göre bir yerden başlıyor haliyle hem parça ziyan oluyor hemde çözümünü bulamadığım için bütün hevesim gidiyor.bu konuda açıklama yaparsan bende dahil onlarca kişinin sana minnettar kalacağına eminim
saygılar

Öncelikle Mehmet Köse üstadımdan önce acizane birkaç birşey söylemek isterim. Öncelikle CAM programında işleyeceğiniz alanın başlangıç noktasını belirtmelisiniz. Yani merkez, sağ alt-üst yada sol alt-üst gibi. Sonra Makine tablanızda parçayı bağladığınızda takımın ucunu programda belirttiğiniz noktaya getirip ekrenleri sıfırlamalısınız. Tabi Z eksenini de tam malzemeye temas ettiği noktaya getirip sıfırlamalısınız. Eğer probunuz yoksa. Bu işlemleri yerine getirirseniz bir sorun kalmayacaktır.

Selam Ben bir çizimi 2 eksen kullanmak istiyorum yaptığım alet 4 eksene ayarlı mach3 te Y1 ve Y2 eksenlerini birleştirme yani sadece tek y ekseni gibi çalıştırma imkanım var mı ?? birde bendeki mil kalınlıkları 12 mm bunun adım oranlarını nasıl ayarlayacağım ??

Kontrol sisteminizin 4 eksen olduğunu varsayarak;

1) Mach3 programında Config menüsünden SlaveAxis ekranında Y ekseninde SlavedAxis seçeneğini A seçin.

2) Settings menüsünden de Axis Inhibist bölümünden A ekseninin yeşil ışığını pasif hale getirin.

Deneyiniz...

Moderatör tarafında düzenlendi:
estağfurullah.
cevabınız için çok teşekkür ederim.
sistemim 3 eksen
saygılar

Kontrol sisteminizin 4 eksen olduğunu varsayarak;

1) Mach3 programında Config menüsünden SlaveAxis ekranında Y ekseninde SlavedAxis seçeneğini A seçin.

2) Settings menüsünden de Axis Inhibist bölümünden A ekseninin yeşil ışığını pasif hale getirin.

Deneyiniz...

"Mach3 programında Config menüsünden SlaveAxis ekranında Y ekseninde SlavedAxis seçeneğini A seçin", demişiniz; SlaveAxis bildiğim kadarıyla ekseni ters hareket ettirmek için kullanılıyor, yanlışsam düzeltin lütfen,

Ayrıca;

Steps Per:
Step motorun vidayı 1mm ilerletmesi için gerekli pulse sayısı.Örnek :Vida adımı 4 mm olsun. Sürücü Half step ve motorda 1.8 deg.olsun. Buna göre :
(360/1,8 ) =200 pulse : full step için
200*2=400 pulse : Half step için
bu değer motora 1 devir yani 4 mm yol alır.
400/4 = 100 pulse/mm

Velocty:
Bu ayar dakikadaki devir sayısı.

Aceeleration:
Hızlanma ve yavaşlama eğrisi.Step motor sürücüsünün kalitesine bağlı olarak bu ayar yapılır.Örneğin 100 olarak ayarladığımızda Gcode ile gelen step motor hızı direk uygulanır.10 dersek %10 ile başlar sonra yükselir.Frenleme içinde aynı eğri kullanılır.

Step Pulse-Dır Pulse:
Bu değerler ise step ve yön pulselerinin uzunluğuyla ilgilidir.3 değeri idealdir.

kolay gelsin....! M.KÖSE

"Mach3 programında Config menüsünden SlaveAxis ekranında Y ekseninde SlavedAxis seçeneğini A seçin", demişiniz; SlaveAxis bildiğim kadarıyla ekseni ters hareket ettirmek için kullanılıyor, yanlışsam düzeltin lütfen,

Ayrıca;

Steps Per:
Step motorun vidayı 1mm ilerletmesi için gerekli pulse sayısı.Örnek :Vida adımı 4 mm olsun. Sürücü Half step ve motorda 1.8 deg.olsun. Buna göre :
(360/1,8 ) =200 pulse : full step için
200*2=400 pulse : Half step için
bu değer motora 1 devir yani 4 mm yol alır.
400/4 = 100 pulse/mm

Velocty:
Bu ayar dakikadaki devir sayısı.

Aceeleration:
Hızlanma ve yavaşlama eğrisi.Step motor sürücüsünün kalitesine bağlı olarak bu ayar yapılır.Örneğin 100 olarak ayarladığımızda Gcode ile gelen step motor hızı direk uygulanır.10 dersek %10 ile başlar sonra yükselir.Frenleme içinde aynı eğri kullanılır.

Step Pulse-Dır Pulse:
Bu değerler ise step ve yön pulselerinin uzunluğuyla ilgilidir.3 değeri idealdir.

kolay gelsin....! M.KÖSE

Sayın mehmetkose

Ekseni ters hareket ettirmeden kastınız Config / Homing-Limits menüsünde Reversed seçeneği olabilir mi?

Selamlar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri