motor sürücülerinin vuruntu yaptırma sebepleri

Ali Arda

Üye
Çalıştığım işletmede neredeyse her ay bi inverter motorda vuruntu yaptığı için tamir ettiriliyor
Bu vuruntunun sebebi nedir bilgisi olan arkadaşlara şimdiden teşkkür ediyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
motor parametreleri invertere doğru girilmiş mi?

inverter prametreleri ile ilgili değil sebebin başka olduğunu düşünüyorum

sistami tam olarak anlatabilirsen yardımcı olabirim

Vuruntudan kastın motorun rulman veya yataklarının bozulmasımı?Birde bu motor nerede ve nereye hareket veriyor?

bu genel bi sorun çalıştığım işletme tekstil işletmesi genelde motorlar redüktörlü
ve arıza olduğunda mekanik bi sorun gibi görülüyo bir yerden bi şeyler sıkışmış yada rulman dağılmış gibi görünüyo fakat motoru redüktörden ayırınca gercek meydana çıkıyor.Motorda mekanik bi problem olmamasına rağmen vuruntu sesleri ve aşırı vibrasyon oluyor.Sonuc olarak inverteri değiştirdiğimizde sorun gideriliyor.İnverterde bunun olma sebebini araştırıyorum aslında.Böyle bir arıza ilk basıma geldiğinde mekanik diye bayağı bi uğraşımıştık

Anladım bizdede aynı sorun var idi.Genelde düşük devir çalıştırmada motor kavrulma yapıyor ve inverter bozuluyor.Biz makınanın maksımum hızını 50 hz e göre ayarladık bunuda kasmakları değiştirerek yaptık.
Sizinde sorununuz inverter düşük hz de çalışmadan kaynaklanıyorsa devirleri ayarlama yoluna gidin.
Kolay gelsin.Bu sorun genelde siemens inverterlerde yapıyordu.Delta,hundai,fuji,abb de yapmadı.

Ali Arda ' Alıntı:
bu genel bi sorun çalıştığım işletme tekstil işletmesi genelde motorlar redüktörlü
ve arıza olduğunda mekanik bi sorun gibi görülüyo bir yerden bi şeyler sıkışmış yada rulman dağılmış gibi görünüyo fakat motoru redüktörden ayırınca gercek meydana çıkıyor.Motorda mekanik bi problem olmamasına rağmen vuruntu sesleri ve aşırı vibrasyon oluyor.Sonuc olarak inverteri değiştirdiğimizde sorun gideriliyor.İnverterde bunun olma sebebini araştırıyorum aslında.Böyle bir arıza ilk basıma geldiğinde mekanik diye bayağı bi uğraşımıştık

arkadaşım öncelikle vuruntu yapan sürücün ne marka ve tork ayarları yapılmışmı yapılmazsa böyle vuruntular yapar. birde motor üçgen bağlantı yapılması gereken yerde yıldız bağlı ise bu durumda da yapar başın ağrımaması için telemecanique sürücü kullanırsan iyi olur bu arada kullandığın reduktorun markası ne

sorunuzun cevabı esasında sorunuzun içinde. yani bu durum invertör arızasından kaynaklanıyor.
bazan bir invertör arızalandığında sürücü kartı istenildiği gibi sürüş komut ve sinyalleri üretmez. böyle
bir arızda invertör vuruntulu çalışabilir. tek çözüm tamirat ya da değişim.

Merhabalar Arkadaşlar,

Frekans Konvertoru, uygulamaya uygun seçilmelidir. Düşük hızlarda çalışacaksa bunun için skaler kontrollü degilde vektörel kontrol özelliği olan bir sürücü seçmekte yarar var. Hatta ABB nin ACS800 modelinde DTC direk tork kontrolu gibi bir motor kontrol yontemi varkı, bunun sayesinnde sıfır hızlarda bile max. torku elde edebilirsin... Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,199
Son üye
NCA0

Yeni konular

Geri