Motor sürücü ile sanayi elektiriği kullanılır mı ?

flzf

Üye
Merhaba saygıdeğer hocalarım ve ustalarım sizlere şöyle bir sorum olacak Elimde elektronik reçme dikiş makinesi motorum var ve bu motor 380 volt sanayi elektriği ile çalışıyor. Daha doğrusu 380 kablosu fişi var motorun beyni ve elektronik devresi ne şekilde bilemiyorum motorun elektronik kartı hem kendine bağlı hız ayarlı ana motoru besliyor hemde reçme makinesine bağlı başka ufak motorları besliyor. Toplam enerji harcaması 550 watt. Fakat bizim atölyede 380 volt elektrik yok. Bunun için 220 volt tek fazlı elektriğimi ne şekilde 380 volt 3 faza çevirip kullanabilirim diye araştırıyorum.
Bazı arkadaşlar hız kontrol cihazı işe yarar diye yazmışlar bu hız kontrol cihazı ile elimdeki bilgisayarlı motoru çalıştırabilir miyim? Eğer olursa Ankara da nereden temin edebilirim ?
Lütfen anlamadan motorun bağlantısını yapısını değiştir filan demeyin motor bilgisayarlı sadece tek motor değil değişik ufak motorları programlı bir şekilde çalıştırıyor. Motorun beynini yeniden programlamak için mekatronik mühendisi olmak lazım hiçbir mühendiste buna uğraşmaz sanırım. En kısa çözüm ev elektriğini sanayi elektiriğine çevirmek için bir inverter ama nereden nasıl temin edebilirim bu hız kontrol cihazları o işi görür mü ? Yardımcı olursanız şimdiden teşekkür ederim.
Ayrıca bu konu aslında gereksiz gibi görünen fakat sıkça karşılaşılan bir sorun yani herkes günün birinde 380 volt fişi ile 220 volt ev elektriğinde bir şeyler çalıştırmak isteyebilir :) Biliyorum fazların frekanslarının ayarlanması açısı gücü filan kafa yoran bi iş ama basit bir çözümüde olmalı yani.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tek faz 220 volt girişli ve 3 faz fazlar arası 220 volt çıkışlı sürücüler var ama bu işin içinden çıkamazsınız bence .

Makineniz için trafo sardırabiliirisniz internetten ankara trafo firmaları diye aratın bulduğunuz firmaya makinenin çalışma voltajı ve kw anlatın size uygun güçte bir trafo sararlar ama kaç tl olur onu bilemem sanayiide 380vac giriş 220-110 ve 24vac çıkışlı trafolar kullanılır bu trafoları ters beslerseniz size giriş voltajını verir.Ben daha önce çalıştığım firmalarda 110 volt elektrik verip 220 volt elektrik aldım trifazede hiç denemedim ama trafoların mantığı hep aynıdır.Hangi voltaj verilirse içlerindeki sargıdan dolayı diğer taraftan aynı değerde voltaj alınır 24volt elektrik çıkışlı bir trafoya 24volt kısmından 24 volt verirseniz diğer tarafında 220 volt varsa 220 volt 380 volt varsa 380 volt alırsınız.En kolay yol trafo yaptırmak ucuz mu olur derseniz belki elektrik tesisatında revizyon yapmak daha ucuz olur o konuda birşey diyemeyeceğim.

Tek faz 220 volt girişli ve 3 faz fazlar arası 220 volt çıkışlı sürücüler var ama bu işin içinden çıkamazsınız bence .

Sanayi elektriği sandığım kadarıyla fazlar arası 220 volt ve açı 120 derece yani frekansları (1/(50x3)) sn zaman farkıyla sıralanıyor . O sürücülerde aynı şekilde mi çalışıyor yoksa çıkış olarak verdiği fazların frekansları çakışık şekilde mi hocam. Ayrıca cevabınız için teşekkür ederim.

Sanayi elektriği sandığım kadarıyla fazlar arası 220 volt ve açı 120 derece yani frekansları (1/(50x3)) sn zaman farkıyla sıralanıyor . O sürücülerde aynı şekilde mi çalışıyor yoksa çıkış olarak verdiği fazların frekansları çakışık şekilde mi hocam. Ayrıca cevabınız için teşekkür ederim.
Fazlar arası 380 volttur , zaten sıkıntı sizin için burada . Sürücü ile alacağınız 220 volt fazlar arası gerilim ( faz farkı falan aynı normal sistemle ) belki motor için sorun olmayabilir ama makinanın içinde çalışan başka yardımcı elektronik devreler de olabilir . Bunlar büyük ihtimal çalışmaz . 3 faz 220 volt giriş ve 3 faz 380 volt çıkışı olan trafoda kullanmanız lazım ki hem sürücü hem trafo iki maliyet . Değmez bence uğraşmaya.

Makineniz için trafo sardırabiliirisniz internetten ankara trafo firmaları diye aratın bulduğunuz firmaya makinenin çalışma voltajı ve kw anlatın size uygun güçte bir trafo sararlar ama kaç tl olur onu bilemem sanayiide 380vac giriş 220-110 ve 24vac çıkışlı trafolar kullanılır bu trafoları ters beslerseniz size giriş voltajını verir.Ben daha önce çalıştığım firmalarda 110 volt elektrik verip 220 volt elektrik aldım trifazede hiç denemedim ama trafoların mantığı hep aynıdır.Hangi voltaj verilirse içlerindeki sargıdan dolayı diğer taraftan aynı değerde voltaj alınır 24volt elektrik çıkışlı bir trafoya 24volt kısmından 24 volt verirseniz diğer tarafında 220 volt varsa 220 volt 380 volt varsa 380 volt alırsınız.En kolay yol trafo yaptırmak ucuz mu olur derseniz belki elektrik tesisatında revizyon yapmak daha ucuz olur o konuda birşey diyemeyeceğim.

Teşekkür ederim hocam trafo olayını bende düşünmüştüm ama frekanslar arası açı yani zaman farkını ayarlamak lazım sabit bir trafo kullanırsam frekanslar çakışık olacaktır muhtemelen. Hareketli trafo bile düşündüm gerçi buna bi nevi motor deniyor ama enerji kaybını en aza indirmek için mıknatısla manyetik enerji oluşturmak yerine zaten hazırdaki enerjiyi indükleyip çember etrafında sarılmış üç trafo merkezinde dönen sabit akımlı bir trafonun hızını 50 hz olacak şekilde ayarlarsam işime yararmı acaba.

Fazlar arası 380 volttur , zaten sıkıntı sizin için burada . Sürücü ile alacağınız 220 volt fazlar arası gerilim ( faz farkı falan aynı normal sistemle ) belki motor için sorun olmayabilir ama makinanın içinde çalışan başka yardımcı elektronik devreler de olabilir . Bunlar büyük ihtimal çalışmaz . 3 faz 220 volt giriş ve 3 faz 380 volt çıkı trafo kullanmanız lazım ki hem sürücü hem trafo iki maliyet . Değmez bence uğraşmaya.
Daha önce kore malı makinelred gördüm 380 volt giriş 220-110 ve 24 volt çıkışlı trafolar vardı onlar işe yaramaz mı?220 verip 380 çıkış alınamaz mı?Sürücüde şöyle bir sıkıntı var frekansını 50 hz de sabitlemek Şebeke çıkışı verir mi?220-380 volt trafo daha kolay olur ama frekans ayarlanabildiği için sorun olur mu acaba diyorum

Kusura bakmayın ama dağıtım şirketinizden 3 faz istemekten başka bu işin basit yolu yok , hobi olarak bu işe çözüm üretilemez . Vermeden almak Allah a mahsus derler . 1 koyup 3 alınan kocaman verimli bir sistem yok hala benim bildiğim . Siyaset ve ufak tefek sürücüler hariç.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam trafo olayını bende düşünmüştüm ama frekanslar arası açı yani zaman farkını ayarlamak lazım sabit bir trafo kullanırsam frekanslar çakışık olacaktır muhtemelen. Hareketli trafo bile düşündüm gerçi buna bi nevi motor deniyor ama enerji kaybını en aza indirmek için mıknatısla manyetik enerji oluşturmak yerine zaten hazırdaki enerjiyi indükleyip çember etrafında sarılmış üç trafo merkezinde dönen sabit akımlı bir trafonun hızını 50 hz olacak şekilde ayarlarsam işime yararmı acaba.
eğer yapılabilirse tarfocular yapar

Daha önce kore malı makinelred gördüm 380 volt giriş 220-110 ve 24 volt çıkışlı trafolar vardı onlar işe yaramaz mı?220 verip 380 çıkış alınamaz mı?Sürücüde şöyle bir sıkıntı var frekansını 50 hz de sabitlemek şebeke çıkışı verir mi?220-380 volt trafo daha kolay olur ama frekans ayarlanabildiği için sorun olur mu acaba diyorum
Bu soruna çözümü perendevci arkadaşlar üretirdi ama epeydir sesleri çıkmıyor . Kış aylarında performansları düşüyor herhalde mıknatıslarının .

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri