Servo Motorlar ile Proje Geliştirme

aytserko

Üye
Sevgili Arkadaşlar;

Servo motor konusu benim için yeni bir konu.Aslında ben hastanedeki tıbbi cihazların onarımını yapıyorum ancak otomasyon hakkında bilgim fazla yok. Öğrenmek istediğim birkaç konu var.Cevaplarsanız sevinirim.

1.Projem için Servo motor konusunu araştırdım ve gerçekten benim için gerekli özelliklere haiz olduğunu gördüm.Ancak AC mi DC mi olmasının bana sonrasında ne tür katkı yada eksiklikler çıkaracağı hakkında tam olarak tatmin olmadım.

2.Projem de 3 mekanizma üzerinde 6 adet servo motor kullanacağım.Servolar ve sürücüleri hakkında birçok yazı okudum.Öğrenmek istediğim her bir servo motor için bir servo sürücü mü satın almak gerekiyor.

3.Eğer 1 servo motor için 1 sürücü almak gerekiyor ise projedeki motorların birbiri ile senkron hareket etmesini sağlamak için ayrı bir donanım da mı satın almak gerekiyor yoksa bu işlem hepsinin bağlı olduğu bir yazılımla mı yapılıyor?

4.Birden fazla servo motoru aynı anda kontrol edebilmek için özel üretilmiş sürücüler var mı?

5.Ben projemin hali hazırda mekanik çizimlerini solid ile yaptım.Uygun servo motor ve sürücü seçimimi yaptıktan sonra yazılım bilgim olmadığı için bir otomasyon firmasından hizmet mi almam gerekiyor yoksa aldığım ürünlerle bana bir program veriliyormu?

6.Mevcut uygulama örneklerine baktığımda bu tür otomasyon sistemlerinin iki ayrı konsolu olduğunu gördüm.Sanırım bir tanesi kullanıcılar için hazırlanan ve cihazı kontrol etmelerini sağlayan konsol diğeri sistemin durumunu gösteren servis konsolumudur?

7.Benim sistem için öngördüğüm 0.75 kW servo motorlar. Bu motorları ve sürücüleri aldığımda ayrıca bir power supply yatırımı yapmam gerekiyormu yoksa hepsinin içerisinde bu donanım mevcutmudur?

8.Bir tane motorun çalışırken benim ona önceden girdiğim bilgilerle hareket edeceğini biliyorum.Peki bu hareketler koşullandırılabilir mi?Yani motora bilgi olarak hız,tork vs bilgilerini girip programladığımda onun bu hareketi yapmamasına yada gecikmeli olarak yapmasına(bir sensörden aldığı bilgiyle) olanak veriyor mu?Yoksa bu devreler de ayrı yapılıp sisteme dahil mi ediliyor.?

Aslında bu ve benzeri sormak istediğim çok soru var ama karışıklık yaratmamak için ve sizden gelmesini umduğum cevaplarla anlayıp bu soruları azaltacağımı düşündüğüm için devam etmiyorum.

NOT:projemi daha açıklayıcı yazsam sanırım daha doğru cevaplar alabilirdim ancak üzerinde çalıştığım proje genel geçerliliği olan standart bir çalışma değil.Bu yüzden tarifi çok zor.Ama yardımcı olmak isteyen bir arkadaş çıkarsa seve seve bazı çizimleri kendisi ile paylaşabilirim.Anlayışınız için ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımla

Soruları yazdıktan sonra forumda birçok yazı okudum ve okumaya da devam ediyorum.Bunun gibi soran için basit ama karmaşık okuyan için saçma sorularla dolu cevapsız birçok başlık var.Sorularıma hızlı dönüş alacağımı düşünüyordum ama malesef düşündüğüm gibi olmadı.Yine de konu ile ilgili bana birisi yardımcı olursa çok sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Öncelikle merhaba.

Uzun bir yazı yazmışsın fakat bütün yazdıkların şu soruya çıkıyor. Ben bu motorları nasıl kontrol edeceğim?

Hemen cevaplayayım. Araştırman arasında da görmüssündür belki ama servo motoru kontrol eden bir sürücü ve sürücüyü kontrol edecek bir mikrokontrolcüye ihtiyacın var.

Burada senin ihtiyacını motion sistemler karşılar. Piyasada değişik markalarda, set halinde (kontroler-servo sürücü-motor-kablo vs.) bulabilrisin. İsteğin doğrultusunda yazılımda da yardımcı olacaklardır.

Umarım faydalı olur. Yine de soruların varsa sorabilirsin.

Cevap yazmak senin için vakit kaybıysa yazma kardeşim.Yani iki tane motor ve sürücü hakkında bilgin var diye bunu mu satıyorsun.Herkesin yıllarca farklı konularda tecrübesi vardır sen bunda başkası başka konuda iyidir.Yapmaya çalıştığım öğrenmek ama senden değil yada senin gibilerden.

Yöneticiden açtığım konunun silinmesini rica ediyorum.Sebebi açıktır.

Hemen bozulma aytserko arkadaşım ben bir teknik eğitimci olarak seni gayet iyi anlıyorum. çünkü eğitim sistemimiz teknolojiye yaklaşmak şöyle dursun kilometrelerce uzağından bile geçemiyor. dolayısıyla bir çok markanın olduğu servo sistemler de benzer bir durumda, sana cevap verenler de emin ol bir zamanlar senin durumundaydılar. servo sistemler için doğru düzgün türkçe döküman olmadığı ve öncesinde iyi bir otomasyon tecrübesi istediği için yapman gereken bu işlerle uğreaşan birinde teknik destek almak, yani öğreneceksende yaparak, tecrübe ile öğrenmek.

ama sorduğun sorular doğru yolda olduğunu gösteriyor. öğrenmek için bu forumda herşeyi sorabilirsin (armut piş ağzıma düş misali olmadığı sürece) bu arada bazı ters yorumlarda alabilirsin sen vazgeçme herkes kendi seviye ve bilgisi kadar cevap verecektir. bizde şöyle bir mantık vardır ben öğrenirken çok çektim, sen de çek sürün biraz.... sadece bu işten ekmek parası kazananlara da saygı duymak lazım. bu kişiler de tekliflerini yaparlar anlaşamazsan teşekkür ederler. bazıları da gereksiz tepki verirler. sen aklına gelen tüm soruları sormaya devam et, bu forumda mutlaka az da olsa cevaplayan çıkar....

lütfen biraz sabır, biraz anlayış.....

saygı ve selam ile iyi çalışmalar. https://www.kontrolkalemi.com/forum/members/aytserko.240444/

Arkadaşlar bu forumda her bilgi seviyesinden kişiler olduğu için, kimse kimsenin bilgi seviyesini sorgulayamaz.

ben forumda prizin nasıl bağlanacağını soran kişilerde gördüm, @seagate isimli üyenin mantığında gidersek, priz bağlantısı soran kişiyi forumdan uzaklaştırmamız gerekir.

Son yorumdan sonra aslında foruma girmeyecektim ama yinede araştırdıkça buradan da öğrenilecek şeyler çıkıyor.Yönetici arkadaşın ve diğer arkadaşların anlayışı için teşekkür ederim.
Yani öğrenmek istemesem bakın 8 yaşında iki oğlum şu an evdeler ve ben ofiste halen ultrasonic sensörle lcd de yazı çıkarmaya çalışıyorum.Başlangıçta doğru bende şimdi okuyunca çok karışık bir durum var görünüyor ama hergün birşeyler öğreniyorum ve inanın 35 yaşından sonra kod öğrenmek hiç kolay değil.

Son yazımdan sonra artık step motorlarla devam etme kararı aldım ve redüktörlü step motorla birlikte sürücü edindim.Push buton yardımı ile step motoru bread board üzerinde arduino ya bağlayarak CW ve CCW yönünde çevirebiliyorum.(Bu arada CW ve CCW nin ne olduğunu öğrenmem de en az 2 saatimi almıştı)
Şimdi ise farklı sensörlerle motorun girişini kontrol etmeye çalışıyorum.
Çünkü step motor sürücümden 3 kablo çıkıyor.Bunlardan birisi ortak besleme.Diğerine puls verince bir yöne diğerine puls verince diğer yöne dönüyor.Ancak istediğim herhangi bir sensörden giriş okununca dönüşü kesmesi.Elimde GH-311 RT ultrasonic sensör var.Şimdlik sonuç alamadım ama devam ediyorum.

Saygılarımla

Ayrıca belki faydası olur diye edindiğim sürücü ve motorun resmini gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• fotoğraf 1.JPG
    fotoğraf 1.JPG
    18.4 KB · Görüntüleme: 66
  • fotoğraf 2.JPG
    fotoğraf 2.JPG
    15.5 KB · Görüntüleme: 59
  • fotoğraf 3.JPG
    fotoğraf 3.JPG
    20.9 KB · Görüntüleme: 58
  • fotoğraf 4.JPG
    fotoğraf 4.JPG
    18.3 KB · Görüntüleme: 60
  • fotoğraf 5.JPG
    fotoğraf 5.JPG
    18.6 KB · Görüntüleme: 59
Öncelikle merhaba.

Uzun bir yazı yazmışsın fakat bütün yazdıkların şu soruya çıkıyor. Ben bu motorları nasıl kontrol edeceğim?

Hemen cevaplayayım. Araştırman arasında da görmüssündür belki ama servo motoru kontrol eden bir sürücü ve sürücüyü kontrol edecek bir mikrokontrolcüye ihtiyacın var.

Burada senin ihtiyacını motion sistemler karşılar. Piyasada değişik markalarda, set halinde (kontroler-servo sürücü-motor-kablo vs.) bulabilrisin. İsteğin doğrultusunda yazılımda da yardımcı olacaklardır.

Umarım faydalı olur. Yine de soruların varsa sorabilirsin.

merhaba;

Dediğim gibi servoların fiyatlarından dolayı servodan vazgeçtim.Daha çok ağırlıkları linner rulmanlar üzerinde vidalı mil ile çözerek daha düşük güçte step motorlarla çözmeye çalışacağız.

İşte tam da ben seninde söylediğin gibi sürücüyü kontrol edecek mikrokontrolcüdeyim.Şimdilik arduino edindim onunla deniyorum ama sanırım daha profosyonel çözüm bulmak gerekecektir.

Saygılarımla

Arkadaşlar bu forumda her bilgi seviyesinden kişiler olduğu için, kimse kimsenin bilgi seviyesini sorgulayamaz.

ben forumda prizin nasıl bağlanacağını soran kişilerde gördüm, @seagate isimli üyenin mantığında gidersek, priz bağlantısı soran kişiyi forumdan uzaklaştırmamız gerekir.

Yanlış soru : Priz nasıl bağlanır ?
Doğru Soru : Prizde üç kablo var 2 si faz-nötr üçüncüsünü ne yapacağım? Veya Faz nötür nedir ? Veya bağlantı kombinasyonunda nelere dikkat etmeliyiz.

Arkadaşlar soru sorarken mutlaka kişisel çabalarını (Öğrenmek için harcadığı zaman ve efor) göstermek zorundadır.
Kimsenin içine Allah sevgisi koyamazsınız. Ancak içindeki filizi büyütebilirsiniz.

Sn. MuratH priz konusu nedir servo motor sorusunda ne alaka? Silinen mesaj varsa belirtmekte fayda var benm gibi bu konuyu ilk okuyan zihninde aynı soru belirir, ayrıca üye ismi vermişsiniz!

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri