motor kumandası

kastel25

Üye
:confused:slm ey elektrikçi arkadaşlarım size bi sorum var
30 kw lık bi motor var bunun kumand panosunu yapmışlar çalıştırmışlar daha sonra bu pano ve motoru şimdi bulunduğu yere göndermişler... sou şu arkadaşlar : motora enerji verdik motor başladı çalışmaya yıldızdan üçgene geçerken motor durdu tekrar start verdik yine aynısını yaptı
boşta denedik gayet normal devre deli olacam nedir bi fikri olan varmı acaba
böyle bişey başından geçen

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Motorla pano arasındaki mesafe çok uzun veya kablo kesitleriniz düşük ise,gerilim düşümü
nedeniyle kontaktörleriniz bırakıyor olabilir.Yolverme esnasındaki gerilimleri ölçmeye çalışın.
Gerilim sorunu yok ise,kumanda bağlantılarını bir kez daha kontrol etmenizde yarar var.

muhtemelen kumanda devresindeki gerilim düşümü yada baglantıda küçük gözden kaçan bir sorun :) küçücük bir kontak ucu :) bütün yardımcı kontakları ve motor yükdeyken kumanda devresini besleyen fazı kontroledin iyi çalışmalar :D

Arkadasım,
Birde sunu denermısınız, "yıldız"a gecmede baglantı yanlıslıgı nedeni ile motorda aynı faz ucları bır bobıne denk gelmektedır. Kablolardan birini sökünüz, bosa alın. Start verin, üçgende gecdıgınde, voltmetreyı "500 V. veya daha yüksege alınız. Ölçü aletının bir ucunu baglı kabloya, diğer ucunuda bosdakı kablolarda gezdırıni hangısınde "0" gerılım görürsenız, o ucu karsına gelecegını ısaretleyın. Baglı olan dıger uca gecin, onda da "0" voltu bulun, onunda karsısına gelecegini i,şaretleyın. ^uc zaten en son bosdakıdır. Stop edın, sıgorta veya şalterden kapayın, işeretlediğiniz ucları yerlerıne baglayın. BU arada bakın bakalım. Yenı baglantılar, eskı yerlerınden farklımı. Dtrat verın, üçgene geçdiğinde calısacakdır.

her şey yaptım ama bi türlü olmadı . Motor 1460 devir kumanda panosu boşta gayet normal motoru bağladığımda çalışmıyo delirecem.kontaktörleri söktüm yeni tamir takımı taktım hepsine dedim atlama yapı ondandır yok arkadaş çalıştır çalıştırabilirsen mesleği yeniden öğretecek bana

arkadaşım motor duruyo derken nasıl duruyo üçgene geçtiğinde termik mi açıyo üçgene geçtiğinde üçgenin enerjisimi kesiliyo

eğer üçgene geçtiği anda motor duruyosa bi de zaman rölesinin kontağını kontrol et derim belki kontak geçirmiyo olabilir

değerli kardeşim zeybek ustanın anlattıkları çok sık yapılan hatalardır.diğer arkadaşlarda güzel izah etmişler.ama sen yinede kumanda devreni titizlikle bir kontrol et.termik değerlerini gözden geçir.kumanda devrende sorun yoksa sorun motorda yada r-s-t fazlarında olabilir.

Eğer motor güç bağlantıları doğru ve kumanda da doğru bağlantılar yapılmışsa bunun nedeni Şebeke gerilimi düşük ve hat çok uzun olup besleme kablosu uygun kesitte değildir.yıldızdan üçgene geçişte motor şebekeden fazla akım çekmek isteyecek ve hat gerilimi düşecektir gerilim düşmesi kontaktörlerin bırakmasına neden olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri