mono stereo farkı

slm ustalar şimdi benim kafamı karıştıran bir sorun var sol sağ yani R L bunlar birleşince stereo oluyor diye biliyorum
peki mono anfilerde sadece r yada l girişi tek olması lazım değilmi yada süs olsun diyemi koyuyorlar 1 tanesini yoksa her mono amfide stereomudur köprüleme yapıncamı mono oluyor bunu anlayamadım ben. herkese teşekkür ederim şimdiden.

stereo da ses efektlerini ve geçişlerini anlayabilirsin,mesela ses soldan sağa kayıyormuş gibi

olur bazı müziklerde.bunu mono sistemde anlayamazsın çünkü tek çıkışın var. eğer bir stereo müzik aygıtından müzik sinyali alıp bir amfiye bağlayacaksan L-R iki ses sinyalinide kullanmalısın yoksa bazı sesleri alamazsın.sen mikser katından ne girersen çıkıştan hepsini alırsın,mesela iki çıkışlı bir amfinin 8-10 tane veya daha fazla girişi olabilir,buralara müzik,mikrofon v.s girişleri bağlayabilirsin,çıkış katındanda girdiğin tüm sesleri alırsın.amfiniz tek girişli ve tek cıkış kartlı ise, L-R sinyalini birbirine paralel ağlayıp öyle giriş yapmalısınız,eğer sisteminiz stereo ise L-R yi ayrı ayrı kullanmalısınız. kullanacagınız jaklarda piyasada mono ve stereo jaklar diye isteğinize göre satılırlar

üstad gyet net açıklamış olayı
mono müzik tuzsuz yemek gibidir doyurur ama tad vermez

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…