mono stereo farkı

slm ustalar şimdi benim kafamı karıştıran bir sorun var sol sağ yani R L bunlar birleşince stereo oluyor diye biliyorum
peki mono anfilerde sadece r yada l girişi tek olması lazım değilmi yada süs olsun diyemi koyuyorlar 1 tanesini yoksa her mono amfide stereomudur köprüleme yapıncamı mono oluyor bunu anlayamadım ben. herkese teşekkür ederim şimdiden.

stereo da ses efektlerini ve geçişlerini anlayabilirsin,mesela ses soldan sağa kayıyormuş gibi
images-77yh.jpg

olur bazı müziklerde.bunu mono sistemde anlayamazsın çünkü tek çıkışın var. eğer bir stereo müzik aygıtından müzik sinyali alıp bir amfiye bağlayacaksan L-R iki ses sinyalinide kullanmalısın yoksa bazı sesleri alamazsın.sen mikser katından ne girersen çıkıştan hepsini alırsın,mesela iki çıkışlı bir amfinin 8-10 tane veya daha fazla girişi olabilir,buralara müzik,mikrofon v.s girişleri bağlayabilirsin,çıkış katındanda girdiğin tüm sesleri alırsın.amfiniz tek girişli ve tek cıkış kartlı ise, L-R sinyalini birbirine paralel ağlayıp öyle giriş yapmalısınız,eğer sisteminiz stereo ise L-R yi ayrı ayrı kullanmalısınız. kullanacagınız jaklarda piyasada mono ve stereo jaklar diye isteğinize göre satılırlar
rec-mono-stereo-jacks.jpg

üstad gyet net açıklamış olayı:)
mono müzik tuzsuz yemek gibidir doyurur ama tad vermez

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Geri