Moeller ürünleri kullanırken dikkat

Arkadaşlar yeni bir makineyi devreye almak üzereydik makine üzerinde ultraviyole vernik lambası var ve bu lamba verniği kurutuyor. lambayı soğutmak içinde firma bir fan koymuş ve kontaktörde moeller. iki gün sonra kontaktör zırıldamaya başladı biz de hemen değiştirdik. Yorumları okuyunca ben de şaşırmıştım ama başıma gelen bu.

Not: Bundan 3-4 yıl önce romanyada çalışan okul arkadaşım moellerin fabrikasını gezdi sanırım ya avusturya ya da almanyaydı. Arkadaşım acaip etkilenmişti dediği;

- abi bakırla plastik hammaddesi giriyor sigorta, kontaktör vs çıkıyor.

acaba bize çin imalatını mı veriyorlar ?

arkadaşlar 1yıl öncesine kadar entes-kael vb. zaman röleleri ile bir çok marka kontaktörlerle yıldız üçgen güç devresini sorunsuz çalıştırdım.Fakat geçen yıl aldığım 30kw moeller kontaktörlerle aynı pano içine 5 adet yıldız üçgen devresi kurdum.moeller yıldız üçgen rölesini kullandım kontaktörlerin kumanda devresinde kitleme yaptığım halde yıldızdan üçgene geçerken bir çok kez çakışma sorunu ile karşılaştım yıldız üçgen rölesini söküp yine moellere ait range ayarlı zaman rölesi kullandım çakışma sorunu 20-30 seferde bir yapmaya başladı daha sonra kael 0-60sn zaman rölesi kullandım ve sorun nerdeyse tamamiyle ortadan kalktı bu sorunu moeller teknik birimiyle paylaştım bana söyledikleri kullandığım zaman rölelerinin 10 ms geçiş aralığının olduğunu yıldız üçgen rölesi kullanmam gerektiğini ve 50ms geçiş aralığının olduğunu söylediler gönderdiğim kontaktörlerin kısa devre olduğunu değiştirme ve tamir yoluna gitmediler yani sorun herzaman olduğu gibi kullanıcı hatası yani işin özü arkadaşlar kullanıpta sorun yaşamadığınız şalt malzemelerden şaşmamak ben böyle bir sorun yaşadım bence moeller ürünlerini alırken 2 defa düşünün derim

klöchler moeller markası olarak türkiyeye girdiği zamanlar bana göre kalitesi çok iyiydi
2000 yılında revizyona girmiş bir panodan sökülmüş 15 yıl çalışmış olan moeller kontaktörünü gördüm(22kw), kontaklarını incelediğimde
kontaklar o kadar temiz ve arksızdıki çok şaşırmıştım.
şimdi ise bende birçok ürününü hemen hemen hiçbirini kullanmuyorum

moellerin kalitesi bencede tartışılmaz...ama türkiyede yayğınlıgı diger marklaral göre biraz daha az..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri