mmc panosu, mmc nin açılımı nedir

• Konbuyu başlatan ugurtuncat
  • Başlangıç tarihi

ugurtuncat

Üye
arkadaşlar bu mmc panolarında...mmc nin açılımı nedir acaba?

heralde MCC demek istiyorsun

Berdibek

Üye
Motor Control Center (MCC)

mgcolak

Üye
adı üstünde motor kontrol merkezi tesisin motorlarının sürücüyle kontaktörle artık her neyle sürülüyorsa kontrol edildiği panolar

rakani

Üye
MCC panoları motor yada motorlu cihaz ve makinaların çalışmasını sağlamak için gerekli güç ve kumanda devlerini içeren (röle ,kontaktör ,sigorta vs) panolardır.

MCC(Motor Control Center) panoları DDC (Direct Digital Control) panoları ile yan yanadır.

DDC panosu data kablosu ile PC'ye bağlanır (anahtarlama üzerinden)uzaktan kumanda gerçeklerşitirilir arıza ve durum bilgileri PC'den kontrol edilir.

Kocaeli Üniversitesi fakülte binalarının havalandırma otomasyon sisteminde kullandığımız ahu ve ef cihazlarından ef'nin bağlantı şemasını gönderdim.İdetek firması ile Son bir yıl içinde en az 5 büyük binada uygulamamız olmuştur.  ;)

Berdibek

Üye
Evet o binaların otomasyon uç bağlantısını yapıyorum sonra programını yazıyorum. Mediko ve Mühendislik fakültesinde görüşürüz inşallah :D

Arkadaşlar, MCC diye adlandırdığınız anladığım kadarıyla motor sürücüsü, koruma amaçlı elemanlar, röle vb. cihazların bir arada bulunduğu bildiğimiz normal bir pano mu? Yoksa İşletmedeki tüm motorların kontrolünün tek panodan mı sağlanması, tek panodamı toplanması?