Minyatür Çömlekçi Tornası

bkanatd

Üye
Merhaba!
Forumunuzu araştırma yaparken farkettim ve ilk mesajımı yazarken herkese selam vermek isterim.
Herkese merhaba!
Bir seramik sanatçısıyım ve yaptığım minyatür seramik ürünler için minyatür bir çömlekçi tornası tasarlıyorum. Kutu ölçülerini 15x10x10cm
ebatlarında düşündüğüm bu makina için uygun bir motor tespit etme konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var.
ilk denememde Pololu Redüktörlü DC Motor 30:1 12V 37mm 350rpm bir motor 300 mA free-run, 110 oz-in (8 kg-cm), max 5amp pwm dc dimmer,5cm alüminyum tabla
kullandım ama çok sesli çalışıyor. Doğada özgürce çalışabilmek için 2 adet 12v 7.5 amp akü bile aldım.
İstediğim şey tabla dönerken biraz baskı uygulandığında motor dönüşünün kolayca sekteye uğramaması ve kesinlikle sessiz çalışması.
Çıkış hızı 350-500rpm civarları yeterli.
5-6 cm çapında motor üzerinde dönen bir alüminyum tabla olacak ve çamur bunun üzerinde merkezlenecek. Avuç içi kadar tahmini 100gr dan az
bir çamuru dönerken merkezlemek için sarfettiğimiz güç. Ben 10kg/cm derken maksimum ifade etmeye çalıştım garanti olsun diye. 12v 5 amp
sınırlamamın nedeni, aküleri ve dimmeri buna uygun alarak bir harcama yaptım ve yeni motor için tekrar bu harcamaları yapmaktan kaçınıyorum
açıkçası.
Kaliteli,sessiz amaçladığım işe uygun motor önerileri konusunda katkısı olacak herkese şimdiden teşekkür ediyorum...

Not: Mini pottery wheel anahtar aramasıyla google da yapacağım şeyin örnekleri dileyen arkadaşlar için görülebilir

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
evet güzel insan, benim kızım da seramik okuyor, aynı dertlere ben de sahibim. sessizlik pahallı bir dert, yapabileceğin motor kısmına ses izalasyonu yapmaktır. Şimdi ben bir soru sorayım ideal torna veya turnet devri kaç olmalıdır? malum konu uzmanı da sizsiniz. bilgilendirirseniz sevinirim

Merhaba. Sessiz motorların biraz daha pahalı olduğunu biliyorum elbette ama bir ortalama standart yakalamak niyetim.
Sorunuz için söyleyebileceğim ise profesyonel büyük tornalarda rpm 250-300 arası ve tabla çapı 25-30cm civarındadır. Rpm hesaplanırken şaft ve merkez dikkate alınır diye düşünerek minyatür bir tornada 5-6 cmlik bir turnetin de aynı rpm değerlerinde olması gerektiğini düşünüyorum.

Bir firma verdiğim bilgileri değerlendirip maxon motor için DCX26L GB KL 12V motor ve GPX26 LN 26:1 reduktör önermiş. Sitesinde online satış fiyatı 200 euro bu arkadaşlar ise yaklaşık 3000tl fiat istemişler.
motorun özellikleri şöyle:
DCX26L.JPG

Acaba bu özelliklerde sessiz ve makul fiyatlı seçenekler ne olabilir?

ben emekliyim, maaş 2100 TL, bana biraz kalın ve yemez, 12 volt şarzlı matkap motoru sıfır 50-70 TL, 100- 300 TL arası şarzlı matkap alırım ne sürücü derdi, ne de ileri geri derdi kutuyu da neoprenle kaplarım ne ses ne de sıkıntı. (yanında akü olursa çok daha uzun süre kullanırsın)

Ben 12v fan önereceğim, mA biraz yüksek olanlara bakın 200-300 hatta daha yüksek olanlar pc fanları değil, hurdacıya başvurun hem daha az maliyet olur hem işe yaramasa da başka yerde kullanabilirsiniz veya verdiğiniz rakama üzülmezsiniz. Ölçüleri biraz esnetebilirseniz bu da güçlü görünüyor.

https://meonotomasyon.com/urun/ebmpapast-6-24v-salyangoz-fan/

Veya eldeki motoru kullanıp elk. süpürgesi hatta daha doğrusu üfleyici tip yapıya dönüştürün ve bu havayı pnömatik motorda kullanın. Tabi bir miktar ses olacaktır yine.

@by lent usta, aklıma gelmedi değil, hem, devir çok yüksek, hem de torku sağlamak epey sıkıntı, ucuz şarzlı matkabı uygularsam, devir-tork- yön sıkıntısı olmaz, önümüzdeki zaman içinde yapacağım, o zaman resimlerini paylaşırım.

Merhaba. Sessiz motorların biraz daha pahalı olduğunu biliyorum elbette ama bir ortalama standart yakalamak niyetim.
Sorunuz için söyleyebileceğim ise profesyonel büyük tornalarda rpm 250-300 arası ve tabla çapı 25-30cm civarındadır. Rpm hesaplanırken şaft ve merkez dikkate alınır diye düşünerek minyatür bir tornada 5-6 cmlik bir turnetin de aynı rpm değerlerinde olması gerektiğini düşünüyorum.

Bir firma verdiğim bilgileri değerlendirip maxon motor için DCX26L GB KL 12V motor ve GPX26 LN 26:1 reduktör önermiş. Sitesinde online satış fiyatı 200 euro bu arkadaşlar ise yaklaşık 3000tl fiat istemişler.
motorun özellikleri şöyle:
Ekli dosyayı görüntüle 61919

Acaba bu özelliklerde sessiz ve makul fiyatlı seçenekler ne olabilir?

Resimdeki motor işinizi görürse ücretsiz göndereyim bir tane?

125 d/dakika ve kasnaklı.
werrgg.jpg

@by lent usta, aklıma gelmedi değil, hem, devir çok yüksek, hem de torku sağlamak epey sıkıntı, ucuz şarzlı matkabı uygularsam, devir-tork- yön sıkıntısı olmaz, önümüzdeki zaman içinde yapacağım, o zaman resimlerini paylaşırım.
Hem devri yetersiz hem ses yönünden uygun bulunmayacaktır Ustam.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri