Mini Powebank Yapmaya Çalışıyorum Takıldım

Lityum iyon 18650 piller öncesi şarjlı pillere göre daha kullanışlı. Bşr tane 3-5 tl ye alınacak tp4056 şarj/deşarj modülü ile iş çözülüyor. Daha ne olsun. Sağlam tek bir pil bile acil durumlarda yeterince şarj edecek kadar işe yarar. Ha hızlı şarj ve bir kaç defa şarjı sağlayabilsin istenirse farklı bir modül ya da tp4056 ları paralel kullanmak yeterli.
Abi para değil mesele anlatamadım. Yüksek teknoloji gerektiriyor. Eldeki imkanlarla kendi devreni yapamıyorsun. Ben yapmak isterken herşey hazıra dönüyor ben buna bozuluyorum biraz da.

Abi para değil mesele anlatamadım. Yüksek teknoloji gerektiriyor. Eldeki imkanlarla kendi devreni yapamıyorsun. Ben yapmak isterken herşey hazıra dönüyor ben buna bozuluyorum biraz da.
Aslında tüm şarj olaylarının sağlıklı olabilmesi için belli bir karakteristiği vardır (belli akım, volt, süre olarak). Dediğin gibi zamanında basit bir regüle devresi ile şarj edilebiliyordu. Sonradan anlaşıldı ki bu pillerin kimyaları doğrultusunda şarj edilmeleri daha uzun süre kullanılırlık sağlıyor. Kendin tasarlayacağın uygun voltajdaki bir devre de herhangi bir pili şarj edecektir.

Elinize sağlık. Onun tek pillisi bile olur bana aslında. Burada sorun parasızlık değil hocam. O powerbanklara çok sinir oluyorum ben. Bana göre dünyanın en gereksiz ürünleri.

O değilde, konu dışı, DIY powerbank yazıyorum gugıla, çıkan sonuç şu: "evet arkadaşlar laptop bataryasından çıkardığımız pilleri görüyorsunuz. evet arkadaşlar bunlar lityum iyon pil. evet arkadaşlar bunları laptoptan söktüm siz de sökebilirsiniz. bir tane aliexpress'ten modül getirttim arkadaşlar fiyatı da çok uygun. Evet arkadaşlar bir tane de bms'ye ihtiyacımız olacak... evet onu da aliexpresten getirtiyoruz arkadaşlar..."

Yav kardeşim, bu lion pil nemene bir pildir ki, şarjı sorun, dengelemesi sorun, akım kontrolü ve deep charging devresi bir ayrı sorun... Yani insan soğuyor. Pil dediğin şeyi bağlarsın yüke, bitene kadar kullanırsın. bitince takarsın şarja dolar.

İnterneti alt üst ediyorum, teknolojilerinden dolayı şu lion pilleri şarj edecek adamakıllı bir devre yok. Devreden maksadım, eskiden ni-cd, ni-mh pil şarjetmek için kendimiz devre yapabiliyorduk. Şimdi o günler geride kaldı. İki tane poposu kırık pil için de bir sürü modül, kit, ıvır zıvır kullanmak bana mantıklı gelmiyor.
Haklısınız hocam powerbank olayına başta ben de karşıydım başta ama mecbur kaldım dedim bari dünya para vereceğime hem elimdeki piller boş yatmasın hem el yapımı daha keyifli ve değerli. İleride belki daha da geliştiririm 4 ya da 6 pilli olarak ama şu an işimi görüyor. Bir oyuna giriyorum şarj %20 kapandı kapanacak böyle. Çıksam olmuyor takım arkadaşlarına ayıp olur. Takıyorum powerbank' i en azından yüzde 1 ya da 2 yapıyor el bitene kadar, bazen tüketim daha fazla olduğundan yükseltmiyorda, düşmüyorda ama olsun iş görüyor yine de. Pil konusunda da haklısınız yok patlama riski şarj süresi bms paralel seri bağlantı sınırları vs. Pil sanayi hâlâ gelişmedi kanımca. Şöyle yarım saatlik şarjla 3-5 saat kullanım sunan bir pil çıksa çok güzel olur. Kendi üzerinde dahili micro usb portu olsa mesela. Zor değil bunlar, adamlar 3 apartmanın kapladığı araziden, ufacık bir usb bellek boyutuna kadar küçülttü bilgisayarı.

Haklısınız hocam powerbank olayına başta ben de karşıydım başta ama mecbur kaldım dedim bari dünya para vereceğime hem elimdeki piller boş yatmasın hem el yapımı daha keyifli ve değerli. İleride belki daha da geliştiririm 4 ya da 6 pilli olarak ama şu an işimi görüyor. Bir oyuna giriyorum şarj %20 kapandı kapanacak böyle. Çıksam olmuyor takım arkadaşlarına ayıp olur. Takıyorum powerbank' i en azından yüzde 1 ya da 2 yapıyor el bitene kadar, bazen tüketim daha fazla olduğundan yükseltmiyorda, düşmüyorda ama olsun iş görüyor yine de. Pil konusunda da haklısınız yok patlama riski şarj süresi bms paralel seri bağlantı sınırları vs. Pil sanayi hâlâ gelişmedi kanımca. Şöyle yarım saatlik şarjla 3-5 saat kullanım sunan bir pil çıksa çok güzel olur. Kendi üzerinde dahili micro usb portu olsa mesela. Zor değil bunlar, adamlar 3 apartmanın kapladığı araziden, ufacık bir usb bellek boyutuna kadar küçülttü bilgisayarı.
Süperkapasitörleri geliştirirler mi demiştim, o da olacak gibi görünmüyor. Lityum elementi bünyesine en fazla elektron toplayabilen elementlerden birisidir. Her lityum atomunun yörüngesine inanılmaz sayıda elektron sığdırabiliyorsun. Bir de bunun içine kükürttür, sodyumdur, şudur budur, yardımcı maddeler karıştırıyorlar, küçücük hacim içerisine yüksek kapasite böyle sığabiliyor. Ama kontrol etmedin mi tehlikeli oluyor "kontrolsüz güç, güç değildir". Süper kapasitörlerde ise böyle bir avantaj(yüksek sayıda elektron toplayabilme kabiliyeti) olmadığı için şimdilik böyle bir gelişme olmayacağa benziyor. Mecburen lityum pilleri kullanmaya devam edeceğiz...

Elimde eski bir laptop bataryası var içini sökmüştüm. Yurtiçinden modül getirteyim de birşeyler yaparım. Çini beklersem yol + gümrük uzun sürer. En iyisi yurtiçinden almak.

Sağolun.

Merhaba yapmak istediğiniz iş e çok yanlış taraftan bakıyorsunuz anlattigin gibi yaparsanız gereksiz güç israfı olacak transistörler ısınacak soğutma ihtiyacı doğacak trafo çok büyük gereksiz yük olacak bu konuda dc-dc up converter diye google de aratırsan devresemasi bulabilirsin ihtiyacına uygun bir şema yaparsan 3.7 voltluk bir li on pili 5 volt a çıkarıp telefonu şarj edersin limon u şarj etmek içinde dc-dc down converter yapıp 5 volt u 4,25 volt a düşürüp şarj edersin bu iki devrenin profosyenel yapılmış halı 1 TL metal paranın boyunu geçmez

Merhaba yapmak istediğiniz iş e çok yanlış taraftan bakıyorsunuz anlattigin gibi yaparsanız gereksiz güç israfı olacak transistörler ısınacak soğutma ihtiyacı doğacak trafo çok büyük gereksiz yük olacak bu konuda dc-dc up converter diye google de aratırsan devresemasi bulabilirsin ihtiyacına uygun bir şema yaparsan 3.7 voltluk bir li on pili 5 volt a çıkarıp telefonu şarj edersin limon u şarj etmek içinde dc-dc down converter yapıp 5 volt u 4,25 volt a düşürüp şarj edersin bu iki devrenin profosyenel yapılmış halı 1 TL metal paranın boyunu geçmez
Teşekkür ederim.

Aslına bakarsanız ilk ilteide verdiğim devre -önceleri- şarj amaçlı değildi. Trafo ise çok küçük mini trafo. Başka bir amaç için geliştirme yaparken aklım bu şarj olayına gitti. Elimde de şarjlı kumanda pilleri vardı değerlendirebilir miyim diye sordum.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri