Mini Powebank Yapmaya Çalışıyorum Takıldım

Merhaba arkadaşlar.

Basit bir telefon şarj adaptörü çiziyorum.

61682

BURAYI ATLAMAYINIZ:
Bazen unutkanlıktan telefonumu şarj etmeden çıkıyorum. Yüzde 2'lerde falan oluyor. Telefon kapanmadan şarja takmam gerekiyor. Ama her zaman şarj adaptörü taşımadığım gibi taşısam da piriz olmayabiliyor. Telefon şarj seviyesi yüzde 1-2'yi gösteriyor ve birisi arasa kapanacak...

Telefon kapanmadan prize takarsam iyi. Takamazsam kapanıyor. Bir şey değil, şarja taktıktan sonra en azından 5-10 dakika şarj olmadan da açılmıyor meret. Bir iki defa başıma geldi, önemli bir iki görüşmeyi böyle kaçırdım.

Ben powerbank gibi gereksiz şeylere para vermeyi sevmiyorum. Kendi sorunuma kendim çözüm bulmayı çok seven biriyim.

Yaptığım bu devre ile telefonu ideal akımla şarj etmesem de, kapanmadan, priz bulana kadar yanımda taşınabilecek bir güç kaynağı olarak kullanabilirim diye düşündüm.

Anlamadıysanız kısaca açıklayayım, kapasitesi düşük bir adaptörlü powerbank devresi yapmaya çalışıyorum. Telefon boştayken, en azından bir süre seviyeyi korumasını sağlayarak bana zaman kazandırmalı.

Devrede çözemediğim şeyler var. Bunları size danışmak istedim...

Önce devrenin çalışma prensibinden bahsedeyim. Elimde eski nokia 3310 lardan kalma, 8.kusur Volt(9Volt diyelim) şarj adaptöründen çıkma trafo var. 355mA güç çekilebiliyor(plastik kutudaki etikete göre)

Bu trafonun AC'sini doğrultup C1 ile filtreleme yapıyorum. Ardından 9V şarjlı kumanda pilini bununla şarj yapıyorum. 9V pil, devreye battery backup devresi ile ilişkilendirilmiştir. Ardından T1 ve T1 transtörleri vasıtasıyle gerilimi stabilize ederek çıkışa veriyorum.

Problemler:

-Devredeki elemanları tesbit etmeme yardımcı olur musunuz?

-9V şarjlı pilin Ni-Mh olduğunu varsayarsak, içerisinde 7 hücre bulunmakta ve gerilimleri 1V olduğunda kesilmesi istenmekte. Bu da pil gerilimi 7V olduğunda çıkışa giden transistörün girişte besleme ceryanı yokken telefonu şarj etmeyi kesmesi anlamına geliyor. Ben bu "keskin" kesimi sağlamak için zener diyodu ve T2'nin beyzine bağladığım bir 1N400X serisi diyot ile yapabileceğimi umdum.

-Sizce doğru mu ve ne yapmalıyım?

Ek bilgiler:

9V şarjlı piller 150mAh ila 250mAh olarak biliniyor ne kadar doğruysa. Amacımız telefonun bir süre kapanmamasını sağlamak tekrar hatırlatayım. Gerekirse çıkışa akım sınırlama devresi de ekleyebiliriz. çünkü bu pillerden yüksek akım çekmek iyi değil. Telefon ekranı kapalı iken 100mA civarında versek, telefon da bunu kabul ederse sıkıntı yok.

Devrede battery backup devresinin amacı, pil dolu iken trafo gücü ve pil gücünün bileşiminden faydalanarak, sanki yüksek güçlü güç kaynağı kullanıyormuş gibi yani şarj adaptörü olarak kullanmaktır. Devre boşta çalıştırılırsa pil R1 üzerinden ideal akımla aynen powerbank gibi şarj olur, acil durumlar için hazır bekler.

Fikirleriniz benim için önemlidir.

Şimdiden teşekkür ederim.

Her türlü düşüncenize saygı duyuyorum ama powernbank gibi bu iş için uygun bişey varken gerek varmı diye düşünüyorum.

Ucuz bir çakmaklık şar aletinin devresini kullanabilirsin ucuzlar genellikle yüksek akımları desteklemediği için senin işini görür ve senin devrenden daha ucuza mal olur.

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Bu yöntemin mantıksız olduğunun farkındayım zaten. Elimde bir iki tane şarjlı 6f22 kalmış değerlendirmek istemiştim. Başka bir projeye nasip. Birden fazla siteden olumsuz yanıt gelince ben de vazgeçiyorum. Yine de çakmaklık ve regülatör entegresi fikirlerini yabana attığımı sanmayın. Çakmaklık adaptörü fikri daha güzel.

Vaktinizi aldım, sağolun iyi çalışmalar.

Cakmak devresinde yapmistim 4 tane lion pille yapttim 3.7 ×2 parelel bagladim çakmak devresini bağladım çalıştı sorunsuz

Merhaba arkadaşlar.

Basit bir telefon şarj adaptörü çiziyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 61682

BURAYI ATLAMAYINIZ:
Bazen unutkanlıktan telefonumu şarj etmeden çıkıyorum. Yüzde 2'lerde falan oluyor. Telefon kapanmadan şarja takmam gerekiyor. Ama her zaman şarj adaptörü taşımadığım gibi taşısam da piriz olmayabiliyor. Telefon şarj seviyesi yüzde 1-2'yi gösteriyor ve birisi arasa kapanacak...

Telefon kapanmadan prize takarsam iyi. Takamazsam kapanıyor. Bir şey değil, şarja taktıktan sonra en azından 5-10 dakika şarj olmadan da açılmıyor meret. Bir iki defa başıma geldi, önemli bir iki görüşmeyi böyle kaçırdım.

Ben powerbank gibi gereksiz şeylere para vermeyi sevmiyorum. Kendi sorunuma kendim çözüm bulmayı çok seven biriyim.

Yaptığım bu devre ile telefonu ideal akımla şarj etmesem de, kapanmadan, priz bulana kadar yanımda taşınabilecek bir güç kaynağı olarak kullanabilirim diye düşündüm.

Anlamadıysanız kısaca açıklayayım, kapasitesi düşük bir adaptörlü powerbank devresi yapmaya çalışıyorum. Telefon boştayken, en azından bir süre seviyeyi korumasını sağlayarak bana zaman kazandırmalı.

Devrede çözemediğim şeyler var. Bunları size danışmak istedim...

Önce devrenin çalışma prensibinden bahsedeyim. Elimde eski nokia 3310 lardan kalma, 8.kusur Volt(9Volt diyelim) şarj adaptöründen çıkma trafo var. 355mA güç çekilebiliyor(plastik kutudaki etikete göre)

Bu trafonun AC'sini doğrultup C1 ile filtreleme yapıyorum. Ardından 9V şarjlı kumanda pilini bununla şarj yapıyorum. 9V pil, devreye battery backup devresi ile ilişkilendirilmiştir. Ardından T1 ve T1 transtörleri vasıtasıyle gerilimi stabilize ederek çıkışa veriyorum.

Problemler:

-Devredeki elemanları tesbit etmeme yardımcı olur musunuz?

-9V şarjlı pilin Ni-Mh olduğunu varsayarsak, içerisinde 7 hücre bulunmakta ve gerilimleri 1V olduğunda kesilmesi istenmekte. Bu da pil gerilimi 7V olduğunda çıkışa giden transistörün girişte besleme ceryanı yokken telefonu şarj etmeyi kesmesi anlamına geliyor. Ben bu "keskin" kesimi sağlamak için zener diyodu ve T2'nin beyzine bağladığım bir 1N400X serisi diyot ile yapabileceğimi umdum.

-Sizce doğru mu ve ne yapmalıyım?

Ek bilgiler:

9V şarjlı piller 150mAh ila 250mAh olarak biliniyor ne kadar doğruysa. Amacımız telefonun bir süre kapanmamasını sağlamak tekrar hatırlatayım. Gerekirse çıkışa akım sınırlama devresi de ekleyebiliriz. çünkü bu pillerden yüksek akım çekmek iyi değil. Telefon ekranı kapalı iken 100mA civarında versek, telefon da bunu kabul ederse sıkıntı yok.

Devrede battery backup devresinin amacı, pil dolu iken trafo gücü ve pil gücünün bileşiminden faydalanarak, sanki yüksek güçlü güç kaynağı kullanıyormuş gibi yani şarj adaptörü olarak kullanmaktır. Devre boşta çalıştırılırsa pil R1 üzerinden ideal akımla aynen powerbank gibi şarj olur, acil durumlar için hazır bekler.

Fikirleriniz benim için önemlidir.

Şimdiden teşekkür ederim.
Ben kendime yaptım bir tane powerbank size de öneririm. Fakat ben ucuza kaçıp elimde olanı kullandım, size tavsiyem 3.7den 5 volta yükselten kiti daha kallavi bir şey almanız ve pillere ayrı ayrı tp4056 bağlantısı yapmanız.

Şema:

61706

Bu da fotoğrafı (Biraz dağınık ve kablolar karışık gibi ama çok üstünde durmak istemedim açıkçası):

61707

61708

Son Not: Üzerindeki kart çıkıştan maksimum 1.2Amper (1200mAh) çıkışa müsaade ediyor. Kallavi'den kasıt çıkış akımı yüksek bir ürün bakın. Benim telefona bu uygun diye aldım ama bazı elektronik projelerde kullanmak istedim akım problem çıkarıyor. Almışken akımı yüksek bakın zaten telefon ne kadar çekerse o kadar. Zararı olmaz.

Ben kendime yaptım bir tane powerbank size de öneririm. Fakat ben ucuza kaçıp elimde olanı kullandım, size tavsiyem 3.7den 5 volta yükselten kiti daha kallavi bir şey almanız ve pillere ayrı ayrı tp4056 bağlantısı yapmanız.

Şema:

Ekli dosyayı görüntüle 61706

Bu da fotoğrafı (Biraz dağınık ve kablolar karışık gibi ama çok üstünde durmak istemedim açıkçası):

Ekli dosyayı görüntüle 61707

Ekli dosyayı görüntüle 61708

Son Not: Üzerindeki kart çıkıştan maksimum 1.2Amper (1200mAh) çıkışa müsaade ediyor. Kallavi'den kasıt çıkış akımı yüksek bir ürün bakın. Benim telefona bu uygun diye aldım ama bazı elektronik projelerde kullanmak istedim akım problem çıkarıyor. Almışken akımı yüksek bakın zaten telefon ne kadar çekerse o kadar. Zararı olmaz.
Elinize sağlık. Onun tek pillisi bile olur bana aslında. Burada sorun parasızlık değil hocam. O powerbanklara çok sinir oluyorum ben. Bana göre dünyanın en gereksiz ürünleri.

O değilde, konu dışı, DIY powerbank yazıyorum gugıla, çıkan sonuç şu: "evet arkadaşlar laptop bataryasından çıkardığımız pilleri görüyorsunuz. evet arkadaşlar bunlar lityum iyon pil. evet arkadaşlar bunları laptoptan söktüm siz de sökebilirsiniz. bir tane aliexpress'ten modül getirttim arkadaşlar fiyatı da çok uygun. Evet arkadaşlar bir tane de bms'ye ihtiyacımız olacak... evet onu da aliexpresten getirtiyoruz arkadaşlar..."

Yav kardeşim, bu lion pil nemene bir pildir ki, şarjı sorun, dengelemesi sorun, akım kontrolü ve deep charging devresi bir ayrı sorun... Yani insan soğuyor. Pil dediğin şeyi bağlarsın yüke, bitene kadar kullanırsın. bitince takarsın şarja dolar.

İnterneti alt üst ediyorum, teknolojilerinden dolayı şu lion pilleri şarj edecek adamakıllı bir devre yok. Devreden maksadım, eskiden ni-cd, ni-mh pil şarjetmek için kendimiz devre yapabiliyorduk. Şimdi o günler geride kaldı. İki tane poposu kırık pil için de bir sürü modül, kit, ıvır zıvır kullanmak bana mantıklı gelmiyor.

Lityum iyon 18650 piller öncesi şarjlı pillere göre daha kullanışlı. Bşr tane 3-5 tl ye alınacak tp4056 şarj/deşarj modülü ile iş çözülüyor. Daha ne olsun. Sağlam tek bir pil bile acil durumlarda yeterince şarj edecek kadar işe yarar. Ha hızlı şarj ve bir kaç defa şarjı sağlayabilsin istenirse farklı bir modül ya da tp4056 ları paralel kullanmak yeterli.

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri