Mini Cnc Router Yapımı

Arkadaşlar Merhaba,
Forumda sanırım Cnc router yapmayan bir ben kaldım :) 2 haftadır Cnc ile ilgili konuları takip etmekteyim.Yeni bir cnc router yapmak istiyorum.Sorularımın çoğuna cevap buldum.Çok değerli ve içeriği çok geniş örnekler bulunmakta.Başlamadan şu an için takıldığım bir iki nokta var.Bunları size danışmak istedim.

Öncelikle internette çok farklı tarzda cnc'ler bulunmakta.Bunların bazılarında y ekseninde hareket için kenarlarda çift servo motor kullanılmış.Bazılarında ise ortadan tek servo kullanılıp,kenarlardan yataklanmış.Acaba bu olayın artısı eksisi nedir?Bir konuda bir arkadaşın şu anki aklım olsa çift servo kullanırım dediğini okumuştum.Ne gibi bir fark yaratıyor acaba?Ek olarak,iki adet 0,75kw servo yerine 1 adet 1kw servo yeterli midir?

2. takıldığım nokta ise bu cnc router ile çelik çekme boru içine markalama yapmak istiyorum.Rakamlar,harfler gibi.Acaba burada kullanacağım spindle motor için güç seçimini nasıl yapabilirim?Bununla ilgili bir kaynak veyahut tecrübeniz var mıdır?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.İyi forumlar :)

1. Bende cnc mi daha yapmadım.
2. Sen 2 haftada forumu hatmeşsin , maşallah. Ben ne zamandır buralardayım hatırlamıyorum
3. Y eksenine Servo motor kullanan arkadaş, helede pişman olupda keşke 2 tane kullansaydım diyen arkadaş bizim forumda olmasa gerek.
4. 2 motor kullanımı için ustalar daha net cevap verecektir, (mak. çalışma alanı, yük vs.vs. yaz) nema34 motorlar işini görecektir
5. Spindle için, kendininkini yapan @Suat_Korkmaz ustaya sor.

Öncelikle kibar cevabınız için teşekkür ederim.
Y ekseni ile ilgili gördüm dediğim konu ekteki linkte >> https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/75-x-100-cm-cnc-projesi.102355/
Çalışma alanım 75x75 cm civarında olacak.
Sizin aracılığınızla buradan @Suat_Korkmaz ustamıza da spindle konusunu danışmış olalım.Böylelikle ileride bu seçimi yapacak arkadaşlar da yararlanabilir.
Tekrardan teşekkürler.

Eğer doğru anladıysam;

Kendime çelik borunun içine marka yazmak spindle ile nasıl yapılır diye soruyorum, cevap alamıyorum. Çelik borunun içine açılı spindle sokup çevirmek dik işlem kadar kolay olmaz. Uç yüzeye değdikçe zıplar. Bu zıplamanın etkisini azaltmak için makinenin ve motorun çok sağlam olması lazım. Bir de radius'lu uç kullanmak lazım. @window_s asıl usta sensin kardeşim.

Cevabınız için teşekkürler Suat Usta.
Çelik Boruların boyu yaklaşık 10-15 mm civarında.Yani parça halinde.Et kalınlığı ise 5mm.Bunun içine yazı yazmak için ise, spindle ucunda bir kayış kasnak sistemi kullanmayı düşünüyorum.Farklı bir yerde fotoğrafını görmüştüm.Yani borunun içine spindle değil de,sadece kesici uç kısmı girecek,hareketi ise kayışla spindle'dan bu kesici uca aktaracağım.Şimdi tekrar bakayım,bu fotoyu bulursam tekrar buraya ekleyeceğim.Peki acaba motor için bir kw öngörünüz var mıdır?
Tekrardan yardımınız için teşekkür ederim.

Konu; ''4.5nm'lik 3 adet step motor, tb6600'lı çoğumuzun bildiği dahili sürücülü 3 eksen kontrol kartı. 36 volt, 20 amper (en azından söylenen o - ebay'den almıştım) güç kaynağı, 2000 model klavyesi touchpad'i çalışmayan, arada ekranı karıncalanan Pentium4 1.8ghz işlemcili, lpt portlu''

- 4.5nm'lik 3 adet step motor= nema 34 step motor'dur. yani servo değil
- @Suat_Korkmaz , sanırsam spindle motordan aldığı dönme hareketini ikinbir kayış kasnakla borunun içine taşınacak bir sistem istiyor arkadaş, Buda yatak-yorgan-kasnak, takım bağlamaya pens vs.vs. vs. ihtiyacı doğuruyor. Neolurdu spindie projenin sayfasını eklesen şuraya :) Usta'cım

Neden borunun içerisine yazı yazma gereği duyuyorsunuz merak ettim doğrusu.

Konu; ''4.5nm'lik 3 adet step motor, tb6600'lı çoğumuzun bildiği dahili sürücülü 3 eksen kontrol kartı. 36 volt, 20 amper (en azından söylenen o - ebay'den almıştım) güç kaynağı, 2000 model klavyesi touchpad'i çalışmayan, arada ekranı karıncalanan Pentium4 1.8ghz işlemcili, lpt portlu''

- 4.5nm'lik 3 adet step motor= nema 34 step motor'dur. yani servo değil
- @Suat_Korkmaz , sanırsam spindle motordan aldığı dönme hareketini ikinbir kayış kasnakla borunun içine taşınacak bir sistem istiyor arkadaş, Buda yatak-yorgan-kasnak, takım bağlamaya pens vs.vs. vs. ihtiyacı doğuruyor. Neolurdu spindie projenin sayfasını eklesen şuraya :) Usta'cım
Senin siensin yokmu gerecekten?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri