Metal Clad (MC) ve Metal Enclosed (ME) hücreler hk. bilgi gerekli

Yabancı global marka tercihinde sütten ağzı yanmış yoğurdu üfleyerek yiyorsunuz.Sen almazsan ben almazsam yerli üretim nasıl ayakta duracak.Ülkemizin dövizi daha dışarı oluk gibi akmaya devam mı edecek.Sayın arkadaşlar,Almanya şalt tesislerinde AEG yi,Fransa MERLİN GERİN i kendi milli markalarını tercih ediyor.YG-OG teçhizatta ELİMSAN büyük bir özveri ile ,büyük engeller aşarak neler başarıyor.aynı şekilde AG de FEDERAL neler başarıyor.Lütfen yerli üreticilerin dürüst olanlarına yaşam şansı verelim.Bazı üçkağıtçılar yüzünden kurunun yanında yaşıda yakmayalım.Ben buradan her iki firmamıza yönetim kurulu başkanları(değişmiş olabilir)Sn Muzaffer AVCI ve Sn.Mustafa NURDOĞAN nezninde başarılar diliyorum.

TEDAŞ yerli firmalar için yeterli bir pazardır diye düşünüyorum. Üretim tesisleri için kalite ön planda olmalı. Çünkü önemli yatırımlardır ve iyi korunmalıdır. İstatiksel verilere bakarsanız (örneğin mtbf) yatırımcının neyi seçeceği anlaşılır.

Japonya 1905 yılında Generatör yapmış. İkinci dünya savaşına kadar müthiş bir sanayisi var. Savaşla birlikte sanayi yeniden organize edilmiş ve kalite devrimiyle bu güne gelmiş. Aynı şekilde Almanya. Peki hocam sene 2007 olmuş, biz neden generatör yapmıyoruz? (TEMSAN'ın küçük T/G ürünlerini saymazsak) Enerji sektöründe kesiciler ve trafolar dışında ne yapabiliyoruz? İzolatör mü? Sigorta mı? konveyör bant mı? pompa, vana, motor mu? Bunlar önemlidir mutlaka ama bir üretim tesisi kurmakta hala dışa bağımlıyız ve bu gidişle de olmaya devam edeceğiz görünüyor.

Elektrik sektöründe devlet tekeli kalktı ve yerli yatırımcılara müthiş bir pazar açıldı. Neden nispeten daha basit olan HES T/G veya Rüzgar santralları üretimi için yatırım yapılmıyor. Yoksa hazırlıksız mı yakalandılar?

Size basit bir örnek vereyim. Bir ihalede ihale şartnamesinde yedek parça listesi verilmiş ve bunlarla sınırlı kalmayıp önerilerinizi de belirtiniz denmiş. Sözde teklifi düşük görünecek ya, bazı firmalar tekliflerinde yedek parça belirtmemiş. Kalem kalem fiyat istenmiş, toptan bir fiyat verilmiş. Yabancı firma şartnamede istenenleri mümkün olduğunca karşılamaya çalışıyor, ürünleri hakkında detay bilgi veriyor, varsa uygulayacağı standartları belirtiyor, tip testlerini listeliyor vs. vs. Bizim yerli firmalarımızın bir kısmı ise hemen hemen herşeyi gizliyor. Dolayısıyle yatırımcı da çekiniyor. Yabancı olsun diyor.

arkadaşlar benim bazı sorularım var. cevaplarsanız sevinirim.
1 - hücre seçimini metal enclosed yapıp yedek kesici bulundursak, arıza durumunda kesici değişimi ne kadar zaman alır? metal clade göre zaman kaybımız ne kadar olur?
2 - metal clad hücrelerde her bölüm metal perde ile ayrılmış. bu güzel tamam ama hücre içinde patlama olduğunda diğer bölümlere etkisi kesinlikle olmuyor mu? patlama olduğunda diğer bölümler de mutlaka zarar görür diye düşünüyorum. sizin görüşleriniz neler?
3 - hücrelerde akım, gerilim trafolarını, sigortaları, röleleri, kesici, ayırıcı markalarını biz seçtikten sonra yerli üretici seçmek işletmede problem yaratır mı? sonuçta kalan kısım sacdan başka birşey değil herhalde.
4 - yerli üretici ile yabancı üreticiler arasında neredeyse 2 katı fark var. ben dürüst yerli üretimden yanayım fakat tercih ettiğim veya tavsiye ettiğim ürünün beni sıkıntıya düşürmemesi gerekir. bu aradaki farka gerçekten değer mi?

Biz İzmir de üretim yapan bir firma seçtik. Kullanılacak röleleri bildirdik. 120 küsür sayfalık proje çıkarttılar. Onayladık ve imalatını yaptırdık, monte ettik ve kullandık.Bara akımı 1250 A seçtmiştik. 625 A olsa hücreler biraz daha küçük olabilirmiş. 650 A da işimizi görecekti.

Patlamada hücrenin içindeki bölmelerin değil önündeki insanın zarar görmesi önleniyor. Tip testlerinin videolarını izledik. Hücre önüne insan modeli ve üzerine kolay tutuşabilir giysiler konmuş. Hücre patlatılıyor ve insan modelinin etkilenip etkilenmediğine bakılıyor. Diğer bölmeler yanmış veya yanmamış, hasar görmüş veya görmemiş çok öenmli değil insan hayatının korunması yanında.

Yedek kesici değişimi metal enclosedlarda 10-15 dakikayı geçmez. bakımcılar montajdan önce bir kaç defa söküp taksa bu süre belki daha da düşebilir.

Biz İzmir de üretim yapan bir firma seçtik. Kullanılacak röleleri bildirdik. 120 küsür sayfalık proje çıkarttılar. Onayladık ve imalatını yaptırdık, monte ettik ve kullandık.Bara akımı 1250 A seçtmiştik. 625 A olsa hücreler biraz daha küçük olabilirmiş. 650 A da işimizi görecekti.

Patlamada hücrenin içindeki bölmelerin değil önündeki insanın zarar görmesi önleniyor. Tip testlerinin videolarını izledik. Hücre önüne insan modeli ve üzerine kolay tutuşabilir giysiler konmuş. Hücre patlatılıyor ve insan modelinin etkilenip etkilenmediğine bakılıyor. Diğer bölmeler yanmış veya yanmamış, hasar görmüş veya görmemiş çok öenmli değil insan hayatının korunması yanında.

Yedek kesici değişimi metal enclosedlarda 10-15 dakikayı geçmez. bakımcılar montajdan önce bir kaç defa söküp taksa bu süre belki daha da düşebilir.

metal clad mi enclosed mu seçtiniz?
ayrıca dediğiniz kesinlikle doğru. herşeyden önce insan sağlığı gelir tabii. benim sorma nedenim metal cladde patlama olduğunda diğer bölümler etkilenmiyor diye sağdan soldan duyuyorum ama bana pek mantıklı gelmiyor. hücre içinde patlama olduğunda muhakkak etkilenir. ayrıca metal cladler arabalı, kesici arızalandığında hemen değiştirirsiniz yorumu var. tamam doğru ama metal enclosedlarda da herhalde bu süre 2 saat değildir. siz de zaten belirtmişsiniz 15dakikayı geçmez diye. bi de zaten kesici arızalandığında zaten bir gözle bile olsa genel kontrol yapılır, yoksa getirin yeni kesiciyi hemen takın santral çalışmaya devam etsin denmez. yani zaman kaybı yine en az 15-20 dakika olur. metal cladin metal encloseda göre öyle büyük üstünlükleri olduğuna ben inanmıyorum. yine de bu konu üzerine çalışan arkadaşların bilgileri bizleri daha iyi aydınlatacaktır.

şunu da ekleyeyim işine hakim bir bakımcı ve uygun yedek parça stoku ile metal cladin eksikliği hissedilmez desem daha doğru olur herhalde.

Metal clad hücreler bara akımı 1250 A üzerinde ise kullanımı uygun dendi.

Biz metal enclosed aldık. Bizimkinde de kesiciler tekerlekli araba üzerinde ve çekilerek çıkartılıyor. Tek farkı, kesici yerine yerleştirildikten sonra 4 tane vida ile sabitleniyor. Size bahsettiğim 10-15 dakikaya bu vidanın sökümü ve yeni yerleştirilen kesicinin vidalanması dahildir.

Metal Cladler hacim olarak metal enclosedların iki katı büyüklüktedir. Dolayısıyle aynı uygulama ortamı için tabi ki (büyük hacminden dolayı) patlamada oluşan basınç yüzeylerde daha zayıf kuvvete neden olurlar.

arkadaşlar metal clad hücrelere ait dwg çizimlere ihtiyacım var yardımcı olursanız memnun olurum

Söz konusu yerlerde arıza anında 1 saat gecikme maliyet kaybı ile metal enclosed ve metal clad farkını hesaplayın. Üretim ve iletim tesisleri metal clad olmalı yada Modüler hücreler soketli veya kolay değişebilir malzeme olarak dizayn edilmelidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,390
Kullanıcılar
450,276
Son üye
ESENBEL

Yeni konular

Geri