Meslek liselerinde az maaşla işe başlayıp Piyasayı düşürmeme Dersi Verilsin..

Dünyada hiç bir işletme yoktur ki bir ya da bir grup çalışan istediğiniz düzeyde olsun işten ayrıldığında o işletme yürümesin. her kurumsal işletme mutlaka bu tip durumda ayakta kalmayı başarır. Milyon $ 'lık CEO'lar bile işten ayrıldığında bile şirket çalışmaya devam eder. hele bir tekniker bir mühendis bir müdür için söz konusu bile edilemez.

Elbette öyle olacak. Bu pilot olmak gibi birşey.
Bir pilotun maliyeti uçağın maliyetinden daha yüksektir.
İşletmenizi yürütebilirsiniz evet. Örnek veriyorum bu gün bir lazer kesim makinesi satın alırsınız ve bu makineyi yalnızca bünyenizdeki bir kişi bilir. O kişi işten ayrılır ve arıza çıkar makinenizle başbaşa kalırsınız. Cihazı yapan firmayı çağırırsınız:

Flight: 1.500 €
Travel Accommodate: 500 € * Day
Rent a Car: 200 € * Day
Food: 50 € * Day
Diagnostic: 2000 € * Day
Commissioning: 2500 € * Day + Parts Price

İşte karşınıza çıkacak fatura detayları aşağı yukarı böyle. Diğer türlü bir elemanın maaşı en iyi şartlarda:

3000 TL + Yemek + SSK + Servis

Eğer siz o makineyi yapabiliyorsanız değerli elemansınız. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Makina kurmak için Almanyadan bir teknik ekip çağırın hangisi mühendis hangisi işçi ayıramazsınız. Beyaz gömlek ve kravatla
dolaşan mühendis bulamazsınız.
Elinde anahtar tutup boru sıkan mühendisler vardır. 100 metre öteden telefonla tekniker çağırıp al bunu sık demez. Maalesef Türkiye'de sistem böyledir.

Buna ben katılmıyorum. Almanlarla yıllardır çalışıyorum. Almanların mühendisi zaten çok sahaya inmez masa adamıdır ve orada biter onun işi. Teknisyeni teknikeri de zaten o işi en iyi yapabilen kişidir. Sorduğunuz her sorunun cevabını sonuna kadar alırsınız.

Türkiye'de 1500 Tonluk presin içerisine girip yağ silen mühendis de gördüm. 1500 Tonluk presi olup da varlığından haberi olmayan mühendiste gördüm.

Yapabileceğinin en iyisini yapmak. Ve en iyisi olmak. İşte bütün mesele bu.

Gerisi gelir.

Elbette öyle olacak. Bu pilot olmak gibi birşey.
Bir pilotun maliyeti uçağın maliyetinden daha yüksektir.
İşletmenizi yürütebilirsiniz evet. Örnek veriyorum bu gün bir lazer kesim makinesi satın alırsınız ve bu makineyi yalnızca bünyenizdeki bir kişi bilir. O kişi işten ayrılır ve arıza çıkar makinenizle başbaşa kalırsınız. Cihazı yapan firmayı çağırırsınız:

Flight: 1.500 €
Travel Accommodate: 500 € * Day
Rent a Car: 200 € * Day
Food: 50 € * Day
Diagnostic: 2000 € * Day
Commissioning: 2500 € * Day + Parts Price

İşte karşınıza çıkacak fatura detayları aşağı yukarı böyle. Diğer türlü bir elemanın maaşı en iyi şartlarda:

3000 TL + Yemek + SSK + Servis

Eğer siz o makineyi yapabiliyorsanız değerli elemansınız. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

Buna ben katılmıyorum. Almanlarla yıllardır çalışıyorum. Almanların mühendisi zaten çok sahaya inmez masa adamıdır ve orada biter onun işi. Teknisyeni teknikeri de zaten o işi en iyi yapabilen kişidir. Sorduğunuz her sorunun cevabını sonuna kadar alırsınız.

Türkiye'de 1500 Tonluk presin içerisine girip yağ silen mühendis de gördüm. 1500 Tonluk presi olup da varlığından haberi olmayan mühendiste gördüm.

Yapabileceğinin en iyisini yapmak. Ve en iyisi olmak. İşte bütün mesele bu.

Gerisi gelir.

Adam haklı beyler, dağılın. :)

1300 maasla bir iş buldum ama 900 liraya çalışacak birini bulmuslar. iş başvurum veto edilmiş

Piyasada bir işi yapacak eleman sayısı artarsa ücretler düşer. Arz-talep meselesi.
Mesela havacılık sektöründe çalışan bir işçinin maaşı yüksek, imalat sektöründe dik torna tezgahı kullanabilen birinin maaşı yüksek.
Şuan tıp ve dişçilik fakültelerinde okuyan öğrencilerin önü açık devletteki ihtiyaçtan dolayı ancak 10-20 yıl sonra onların durumlarıda aynı mühendisler- teknisyenler gibi olacak. KPSS gibi sınavlara girmek zorunda kalacaklar belkide.

"Makina kurmak için Almanyadan bir teknik ekip çağırın hangisi mühendis hangisi işçi ayıramazsınız. Beyaz gömlek ve kravatla
dolaşan mühendis bulamazsınız. Makina kurmak için Almanyadan bir teknik ekip çağırın hangisi mühendis hangisi işçi ayıramazsınız. Beyaz gömlek ve kravatla
dolaşan mühendis bulamazsınız. "
Şahsen ben bu sözlerinize hiç katılmıyorum ancak durum dediğiniz gibi olsa mühendis işçilerin işini de yapsa sizi kim çalıştıracak herkes mühendisi alır biraz daha fazla ücret verir hem mühendis hem patron kar ederdi.ama durum böyle değil mühendis teknikerin ne yaptığını bilir anlar ve bazen gerektiğinde bazı işleri elbette yaptırır .bu olağandışı bir durum değildir.Ayrıca iki ülkeyi karşılaştırırken tüm özelliklerini de göz önünde bulundurmak zorundasınız(eğitim,ekonomi...)

bizim insanlarımız iş olsun da ne olursa olsun diye balıklama atladıkça biz az paraya talim etmek zorundayız

"
Şahsen ben bu sözlerinize hiç katılmıyorum ancak durum dediğiniz gibi olsa mühendis işçilerin işini de yapsa sizi kim çalıştıracak herkes mühendisi alır biraz daha fazla ücret verir hem mühendis hem patron kar ederdi.ama durum böyle değil mühendis teknikerin ne yaptığını bilir anlar ve bazen gerektiğinde bazı işleri elbette yaptırır .bu olağandışı bir durum değildir.Ayrıca iki ülkeyi karşılaştırırken tüm özelliklerini de göz önünde bulundurmak zorundasınız(eğitim,ekonomi...)

Mühendis altında çalışan tüm teknikerlerin ne yapacağını ve yapamayacağını iyi bilir. Böyle olmak zorudadır. Benim anlatmak istediğim özel sektörde maaşların hızla aşağı çekildiğidir.

Siz anladığım kadarıyla kamuda çalışan bir mühendissiniz. Özel sektörde yavaş yavaş mühedislerin yanlarına teknik öğretmenler alınmakta ve zaman içerisinde MOBBİNG uygulanarak rotasyona veya istifaya zorlanmaktadır. odtü bilkent mezunu mühendisler otomatik olarak amir konumuna alınırken mühendislere MOBBİNG uygulanmakta işler daha az maaş ile çalışan teknik öğretmenlere verilmektedir. Eğer bir gün kanun çıkar bahsettiğim uygulama sizin de başınıza gelirse bu sitede siz de içinizi dökersiniz. Bir tekniker olarak her zaman mühendisler ile çalışmayı tercih etmişimdir.

Ayrıca bu ülkede yıllardır ilkokul mezunu hastabakıcı dikiş atmakta, acemi askerler cephane sayımı yapmakta, deniz görmemiş okuması yazması olmayanlar tersanelerde 40 metreden düşüp can vermekte ve bunlar çok ama çok normal gelmekteydi.

Ama bugün geldiğimiz noktada ülkemizde uygulanan enformasyon sisteminin baştan aşağı incelenmesi gerektiğini gözler önüne sermektedir.

Benim demek istediğim mühendislerin banta konulup iş yaptırılması değildir. Gerekli kişinin gerekli yerde gerekli ücretle çalışması gerektiği ve bu sistemin delinmesinde birilerinin kar ettiğinin sanması karşılığında birilerinin hayatına mal olmasıdır.

Yukarıda yazdıklarınıza katılıyorum ne yazık ki durum böyle.Bunun nedeni de belirttiğiniz gibi işi bilmeyen kişilere az ücretle yaptırmaktır
bizim insanlarımız iş olsun da ne olursa olsun diye balıklama atladıkça biz az paraya talim etmek zorundayız Hep-ar arkadaşımızın dediğini uygulamaya koysak bile(ki oldukça zor) yani bir meslek grubundan hiç kimse az ücreti kabul etmese,buna yakın diğer bir meslek grubu gelip bu işi gerekirse canını tehlikeye atarak az bir ücret ve zor şartlarda da olsa yapacaktır ne yazıktır ki bu durumunda bu yazdıklarımız sebeplerden ötürü bir çözümü bulunamamaktadır.

çırak yetiştirenler de ezme politikası yapıyor. Ben lise 2 de haftasonları ve okul çıkışları çalışmaya başladım. aynı yerde son sınıfta staja giderek işi sonlandırdım. lise 2de matkabı topla,arabadan malzeme al gel,duvarı kır,pano getir götür,dükkanda kal müşteri gelirse malzeme sat,Dalgıç pompa işi olduğunda beden gücü ile asıl verilen para haftalık 5 lira... Lise 3: tesisat borularını yerleştir,kabloları at,şohben tak falan,aldığım ücret 15(haftalık)... Staj zamanları ise ustalarımla aynı işi yapıyordum getir götür işlerini ise yeni gelenler. Aldğım ücret ise 40 lira ve bazı haftalar 60 lira oluyordu. kızıyordum ustama ama sımdı anladım ki 5 lira ile sadece işi değil paranın kazanılmasının zor olduğunu da öğretmiş yani tutumlu davranmayı adet edinmişim.

Forum istatistikleri

Konular
128,290
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri