Merkezi Uydu

Kennas

Üye
Yeni geldiğim binada merkezi uydu bağlantısı var. Evde bir kutudan bir sürü etiketsiz kablo bağlantısı ile bütün odalardaki prizlere dağılıyor. Yalnız odalardan birinde yayın yok. Uydu alıcısını taşıyarak uydudan gelen ve çalıştırdığını gördüğüm bir kablo ile boştaki tüm uçları tek tek denedim, yayın gelmedi. O odanın prizine gelen kabloyu nasıl onarabilir veya değiştirebilirim? Veya başka bir şey olabilir mi?

Kablonun uçlarını buvattan çıkarın kablonun içindeki örgü kablo ile ortasından giden tek kabloyu kısa devre edin kabolunun diğer ucuna gidin ölçü aletinin kısa devre konumu veya buzzer da denir onunla ölçün kısa devre var mı eğer kısa devre varsa kablo sağlamdır eğer kısa devre yoksa kablo da kopukluk var demektir.Değiştirmeniz gerekiyorsa kablonun bir ucundan kabloyu hafiften çektirin diğer uçtan hareket edeyorsa kablonuzun ucuna yeni kabloyu bağlayarak bir kişi kabloyu diğer taraftan çeker diğer bir kişi kabloyu diğer uçtan iterek yeni kablo ile değiştirebilirsiniz.
Ama kablonuzun uydu prizine çekili olması bağlantısın var olduğu anlamına gelmez belki kabloyu çekmişlerdir ama bağlantısını yapmamışlardır bir elektrikçi veya uydu montajı yapan birini çağırıp kontrol ettirin sanıyorum çok daha kolay tamir edecektir.

Tam anlatamamışım herhalde ama cevabınız yeterli. Hareket ediyorsa ucuna yeni kablo eklentisi yapıp eskisini ucundan çekerek değiştireceğim...ancak yine de bir sorun var sanırım:
Buvat kutusuyla falan uğraşmamışlar. Yukarıdan (çanaktan) gelen kablolar boşta sallanıyor, odalara giden uçlar da boşta. Yukarıdan gelenlerden biriyle odalara gidenleri alıcıya yayın verip vermediğini deneyerek etiketledim. 2 tane odalara giden boşta kaldı ve bir odaya da hiç yayın gelmedi. Ya o iki kablodan biri o odaya gidiyor ve kabloda sorun var (biri odadakini hareket ettirirse dediğinizi yaparım) ya da odadakinin ucu kutuya gitmiyor. Gitmiyorsa ne önerirsiniz?
Yani zaten bağlantısını yapmamışlardı. Elektrikçi veya başka birini çağırmamak amacıyla buraya yazdığım da anlaşılmamış.
Teşekkürler

Bağlantı yapılıp yapılmadığını kabloyu ölçerek bulabilirsiniz ölçü aletiyle biz buradan tavsiye bulunabiliriz uzmanlık gerektiren yerde elektrik işini bilmeyen arızayı yapamaz.Elektrikçi çağırmamak bazen işi çok zorlaştırır. Burada uydu sistemi değilde lamba priz için aynı soruyu sormuş olsaydınız dokunmayın ölebilirsiniz derdim.

Tam anlatamamışım herhalde ama cevabınız yeterli. Hareket ediyorsa ucuna yeni kablo eklentisi yapıp eskisini ucundan çekerek değiştireceğim...ancak yine de bir sorun var sanırım:
Buvat kutusuyla falan uğraşmamışlar. Yukarıdan (çanaktan) gelen kablolar boşta sallanıyor, odalara giden uçlar da boşta. Yukarıdan gelenlerden biriyle odalara gidenleri alıcıya yayın verip vermediğini deneyerek etiketledim. 2 tane odalara giden boşta kaldı ve bir odaya da hiç yayın gelmedi. Ya o iki kablodan biri o odaya gidiyor ve kabloda sorun var (biri odadakini hareket ettirirse dediğinizi yaparım) ya da odadakinin ucu kutuya gitmiyor. Gitmiyorsa ne önerirsiniz?
Yani zaten bağlantısını yapmamışlardı. Elektrikçi veya başka birini çağırmamak amacıyla buraya yazdığım da anlaşılmamış.
Teşekkürler
Elektrikçi veya başka birini çağırmamak amacıyla buraya yazdığım anlaşılmamış..derken hiç mi kizarmadi yüzünüz...biraz pişkinlik olur ....ayıptır ya ...değerli meslektaşım da size yardım etmek istiyor helal olsun valla ne güzel dunya ondan sonra iş yok diye aglayin sayın ustalarim meslektaş larim

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri