Mekanik Kilitlemeli Kontaktör

bence yanlış düşünüyosun anladıgım kadarıyla sistem ya çok yeni yada çok eski üretimden kalktı dediginize göre eski farzediyorum bu cihazı güncellemekte size düşer isterseniz 1 yerine 5 kontaktör veya role kullanın ama cihazı güncel tutunuz piyasada bulunan elemanlarla cihazı yenilemenizi öneririm

şayet devrenin o kısmını çizerseniz buradan size yardımcı olabilecegimizi umuyorum

memati1970 ' Alıntı:
alaaddin ' Alıntı:
malzemeyi bulamıyosan devreyi yapmak da zor değilse devreyi yap derim
zor değil ama orjinallik bozulup bu kez aynısının olduğu toplam 6 devreyi daha zaman içinde değiştirmek gerekecek.tek malzemelik yere 3 malzeme koyup bağlantı değişikliği yapmak gerekecek.bizden sonraki nesilde ne yapmış bunlar diyip arkamızdan dua edecekler........

anladıgım kadarıyla kontaktör böyle bişey
sorum olacak kontaktör bobinlerini junk butonlamı besliyosun yoksa belli bir role kontagıylamı

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
maxialem ' Alıntı:
bence yanlış düşünüyosun anladıgım kadarıyla sistem ya çok yeni yada çok eski üretimden kalktı dediginize göre eski farzediyorum bu cihazı güncellemekte size düşer isterseniz 1 yerine 5 kontaktör veya role kullanın ama cihazı güncel tutunuz piyasada bulunan elemanlarla cihazı yenilemenizi öneririm

şayet devrenin o kısmını çizerseniz buradan size yardımcı olabilecegimizi umuyorum

memati1970 ' Alıntı:
alaaddin ' Alıntı:
malzemeyi bulamıyosan devreyi yapmak da zor değilse devreyi yap derim
zor değil ama orjinallik bozulup bu kez aynısının olduğu toplam 6 devreyi daha zaman içinde değiştirmek gerekecek.tek malzemelik yere 3 malzeme koyup bağlantı değişikliği yapmak gerekecek.bizden sonraki nesilde ne yapmış bunlar diyip arkamızdan dua edecekler........

anladıgım kadarıyla kontaktör böyle bişey
sorum olacak kontaktör bobinlerini junk butonlamı besliyosun yoksa belli bir role kontagıylamı
kontaktör bobinlerini belli bir röle kontağı ile ve ayrıyetten jog butonlada besleme yapabiliyorum.2 gündür araştırıyorum ve en sonunda Schneider Electric müşteri hizmetlerini arayarak bu kontaktörün sadece kod isminin değiştirilerek üretiminin devam ettiğini öğrendim. önceden CA2-DK22 olan kod CA2-DK222 olmuş ve o yüzden bizim satın almacılar bulamıyor.neyse yardımcı olmak isteyen arkadaşlara teşekkürler.ayrıca kip(yada step) röleler hakkında bilgisi olan veya bilgi olan yeri bilenler varsa onlardan yardım bekliyorum..saygılar....

yani bencede kumanda sistemini değiştir sonuçta ha mekanik kilitleme ha elektriksel kilitleme ikisinide yapan elektrik değilmi kolay gelsin

Sayın; memati1970 arkadaşım bahsettiğinz kontaktör SET-RESET kontaktörü iki bobinli biri set diğeri rest bobini set bobinine anlık bir anerji gelip gittiğinde çekip kalıyor yani 1 konumda kalıyor bıraktırmak içide set bobininede yine bir anlık enerji verilmesi gerekiyor
bahsettiğniz bu kontaktörden elimde bulunmaktadır

Bahsedilen parça ağaşığadaki resimde gösterilmektedir...

Ekli dosyalar

• hlb.jpg
    hlb.jpg
    80.3 KB · Görüntüleme: 159
yani bencede kumanda sistemini değiştir sonuçta ha mekanik kilitleme ha elektriksel kilitleme ikisinide yapan elektrik değilmi kolay gelsin

sayın ardakal

bu konuda yaşadığım çok önemli bir tecrübeyi aktarmak istiyorum. 16 tonluk abus marka vincin bom (halatın ucundaki kanca, sağ-sol manevrası) motorunun sağ sol kontaktörleri sürekli kontak yapıştırıyordu. kumandasında tabiki elektriksel kilitleme olduğu için biz tesisattaki herşeyi değiştirdik. kablolar, kontaktörler, sigortalar, termikler kısacası herşey değişti. arızayı anlayana kadar yaklaşık 20 adet kontaktör değiştirmişizdir. son olarak fabrikadaki tecrübeli usta arkdaşlardan birisi normal kontaktörlerin yerine mekanik kilitlemeli kontaktör taktı. ve sorun çözülmüş oldu. daha sonra bu durumu abus teknik servise sorduğumda radyo frekanslı kumandanın hızına kontaktör yetişemediğinden dolayı faz çakışması olduğunu ve bundan dolayı kontaktörlerin yapıştığını belirtti. daha önceden onlarda bir çok firmada bu sorunla karşılaşmışlar. işin özeti elektriksel kilitleme ile mekanik kilitleme her zaman aynı olmamakla beraber, vinç gibi çok sık sağ-sol, yukarı-aşağı yapılan devrelerde mekanik kilitlemelei kontaktörleri kullanmak daha faydalıdır.

Arkadaşım set reset mantığı ile çalışan küçük röleler var bunlarla normal kontaktoru devreye sokup çıkarabilirsin set ucu enerjilendiği zaman kontaktorun ceker ta ki reset ucuna enerji verinceye kadar davrede kalır impuls röle adında satıldığını duymuştum en mantıklısı bu bence

devreyi anlatmak gereksiz dostum.bu bir malzeme ve nasıl çalıştığını yukarda anlattım.çift bobinli bir kontaktör.yani iki tane kontaktörü yanyana yapışık olarak düşün ve ikisindede bobin ve nüve var.ancak sadece birinde 2 açık 2 kapalı kontak var.kontaklı olana elk.gelince bobin çekiyor ve mekanik olarak kilitleniyor.bobinin elk.kesilse bile nüve çekili kalıyor.ta ki diğer yapışık kontaktörün bobini enerjilenene kadar.diğeri enerjilenince mekanik olarak kilitli kalan kontaktörün kilidini açıp serbest bırakıyor.kendiside elk.kesilince nüveyi bırakıyor......inşallah anlatabilmişimdir.CA2 DK22 yazıp aratınca yabancı bir sitede çıkıyor ama istanbulda malzemeyi bulamadılar....teşekkürler....

nasıl olur dostum elektrikçi değilmisin bizler malzeme bulamadığımız zaman alternatif yöntemler ararız.ve ne şekilde olursa olsun yaparız yani.
sıemensin bu şekilde çalışan Güç Kontaktörleri var.belki yardımcı kontaktörleride vardır.
olmadı projesini gönder sana alternatif bir devre kurayım

moeller'de mekanik kilitleme üniteleri mevcut arkardaşım işine yarayacağını düşünüyorum.çok basit bir aparat olup iki kontaktörü mekanik olarak invers çalıştırır. Güç kontaktörlerini incelersen oradan görürsün memati1970 , kolay gelsin...

devreyi anlatmak gereksiz dostum.bu bir malzeme ve nasıl çalıştığını yukarda anlattım.çift bobinli bir kontaktör.yani iki tane kontaktörü yanyana yapışık olarak düşün ve ikisindede bobin ve nüve var.ancak sadece birinde 2 açık 2 kapalı kontak var.kontaklı olana elk.gelince bobin çekiyor ve mekanik olarak kilitleniyor.bobinin elk.kesilse bile nüve çekili kalıyor.ta ki diğer yapışık kontaktörün bobini enerjilenene kadar.diğeri enerjilenince mekanik olarak kilitli kalan kontaktörün kilidini açıp serbest bırakıyor.kendiside elk.kesilince nüveyi bırakıyor......inşallah anlatabilmişimdir.CA2 DK22 yazıp aratınca yabancı bir sitede çıkıyor ama istanbulda malzemeyi bulamadılar....teşekkürler....
Bahsetmiş olduğunuz malzeme omron olarak var 2 adet bobin var bobinin birine enerji geldiğinde bobin mekanik olarak kilitleniyor bobinin enerjisi kesilsede röle devrede kalıyor.Diğer bobine enerji geldiğinde mekanizmayı çözdürüp röleyi serbest bıraktırıyor.Şu an rölenin kodu aklımda yok ama yarın üzerinden bakıp burada paylaşırım kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri