Mekanik Elektrik Sayacı Arızası

cem39ist

Üye
Eski Mekanik tip (MKE) monifaze elektrik sayacları Arıza yapıp fazla dönen,yada dönmesine sebep olan işleyişi hakkında yorum getirebilecek arkadaş varsa memnun olurum.
Görülmekte olan bir davam var,mekanik monifaze sayaç hakkında,2000 döneminde aylık 5-15 TL. arası fatura gelirken aylık 95 ile 300 TL. gibi yüksek faturalar tahakkuk etti.Açma-Kapam işlemi saati bozmuş olabilirmi,yada buna benzer sorun yaşamış arkadaşlar olupta bana cevap yazarlarsa cok memnun olurum.
Not.Saat hurdaya verildiği için ispatı zor.
[email protected]

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Eski Mekanik tip (MKE) monifaze elektrik sayacları Arıza yapıp fazla dönen,yada dönmesine sebep olan işleyişi hakkında yorum getirebilecek arkadaş varsa memnun olurum.
Görülmekte olan bir davam var,mekanik monifaze sayaç hakkında,2000 döneminde aylık 5-15 TL. arası fatura gelirken aylık 95 ile 300 TL. gibi yüksek faturalar tahakkuk etti.Açma-Kapam işlemi saati bozmuş olabilirmi,yada buna benzer sorun yaşamış arkadaşlar olupta bana cevap yazarlarsa cok memnun olurum.
Not.Saat hurdaya verildiği için ispatı zor.
[email protected]

Bununla ilgili TEDAŞ ekiplerinin hazırladıkları herhangi bir tutanak var mı?

Kardeş, bende elektrik kurumunda çalışıyorum. Bu mekanik sayaçların bozulma ihtimali çok yüksek. İçinde, kumandalı arabalardakine benzer plastik bir dişli var ve diski dönderiyor. Bu dişli zamanla aşınıyor ve rakamlar yüksek atıyor. Senin sayacına nasıl bir işlem yapıldı bilmiyorum ama prosedür olarak labaratuarda incelenmesi ve sana bilgi verilmesi gerekiyor. Sen eğer sayacı değiştirip içeri eski sayacın incelenmesi için dilekçe vermediysen kurum tabiki sayacı hurdaya vermiştir. Bende birinden duydum ama ne kadar doğru bilmiyorum. Şehir şebekesi için verilen 50hz'i fazlalaştırıp sayacın daha fazla dönmesini sağlıyorlarmış. Bunun için piyasaya yeni frekans düzenleyici bi cihaz çıktı.

Kardeş, bende elektrik kurumunda çalışıyorum. Bu mekanik sayaçların bozulma ihtimali çok yüksek. İçinde, kumandalı arabalardakine benzer plastik bir dişli var ve diski dönderiyor. Bu dişli zamanla aşınıyor ve rakamlar yüksek atıyor. Senin sayacına nasıl bir işlem yapıldı bilmiyorum ama prosedür olarak labaratuarda incelenmesi ve sana bilgi verilmesi gerekiyor. Sen eğer sayacı değiştirip içeri eski sayacın incelenmesi için dilekçe vermediysen kurum tabiki sayacı hurdaya vermiştir. Bende birinden duydum ama ne kadar doğru bilmiyorum. Şehir şebekesi için verilen 50hz'i fazlalaştırıp sayacın daha fazla dönmesini sağlıyorlarmış. Bunun için piyasaya yeni frekans düzenleyici bi cihaz çıktı.
bu frekans düzenleyici ile ilgili bilgi verebilirmisiniz.

Kim arttıyormuş? dağıtım şiketi mi? böyle birşey olabilir mi?

Merhaba, Ben yılalrca elektrik sayacı tamir Bakım teknisyenliği yaptım.
1. İlk önce elektrik sayacın ile ilgli Sanayi ve ticaret bakanlığı Ölçüler Standartlar müdrülüğü onaylı muayene raporu varmı.
2. Frekansın yükseltilmesi ile elektrik sayacının fazal veya az yazması mümkün değildir.Onu şaşırtacak kadar frekans değişikliği evdeki veya bir çok yerdeki cihazların arızalanmasına sebep olur ve elektrik sayaçları tasarım ve kalibrasyon işlemlerinde -%90 + %110 değperlerindeki değişimlere kadar doğru ölçerler.

Senin sayacın olan MKE sayaçları numaratörlerinde belirli bir süreden sonra atlama yada karışma ya müsaitlerdir muhtemelen seni nsayacında da böyle bir durum söz konusu bunu ıspat etemen mümkün değildir ancak önceki dönemlere ait gidişatına bakılarak kıyas faturası kesilebilridi sana.

Şunu unutmayalım MKE bir sayaç Maksimum 30 A taşır yani satte 6.6 Kwh enerjiyi içinden geçirebilir.
6.6 Kwh X 24 saat =158.4 Kwh
158.4 Kwh X 30 gün = 4752 Kwh
4752 Kwh X 0.20 Tl = 950 tl elektrik faturası eder.

Yani bir ev 24 saat boyunca bütün cihazlarını çalıştırsa dahi ki böyle bir ev yok saatte 6.6 kwh harcayabilen en fazla 950 tl elektrik faturası ödeyebilir bunun dışındaki her durum çok saçmadır zaten tesisat kaldırmaz. Geç bir cevap oldu umarım başkalrının işine yarar.

Başlığı göre bu durm doğrumudur. Mekanik saat boaş dönmez fakat dijital saat durduğu yerde enerji tüketir bilgşisini kurum çalışanından aldım. Bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.:)

Arkadaşlar çok net öçen ölçü bir aletim var birkaç yerde kalibre edildi (elektronikçi arkadaşım ve bir elektrikçi dükkanında. son olarak çalıştığım işyerindeki oldukça hassas ölçen pens tipi cihazla tamamen aynı ölçüyor. durumu ayedaşa anlatamıyorum bugün delirip olmadığı yazdım. bakalım ne cevap gelecek. foto nasıl ekleriz foruma yardıcı olursanız foto eklemek istiyorum kafam durdu sabaha kadar uğraştım şuan kontrol edemiyorum foto konusunu. inanın arkadaşlar 251-252 yi gördüm resimleyemedim fakat 250 enaz 10 tane poz çektim devamlı 248 249 ile 250 dolaşıp duruyor. :confused:

Rimer kardeş bauhaus tan enerji ölçen direkt prize takılan cihaz aldım esas istediğimse eski tip mekanik cihaz bulmaktı evde 4 adet klima var ölçmek istiyorum. Aldığım cihaz dijital gözlerim seçmiyor kullanımı fonksiyonu çok olduğu için benim için zor. Buyüzden mekanik sayaçta tüketimi görmek daha basit. Yazdıklarınıza bakınca kafama takıldı. Şuan binada sadece mekanik saati olan bir ben varım cihaz değişmedi. Şuana kadarda hiç arıza yapmadı. benden fazla saati hızlı dönen yok. Ne yapasam eski cihazlarda bulsam sağlıklı olurmu? Çünkü aldığım wattmetre %5 hassasiyetle çalışıyor Cevabınız ve tüm arkadaşların cevapları için şimdiden eşekkürler.

Merhaba, Ben yılalrca elektrik sayacı tamir bakım teknisyenliği yaptım.
1. İlk önce elektrik sayacın ile ilgli Sanayi ve ticaret bakanlığı Ölçüler Standartlar müdrülüğü onaylı muayene raporu varmı.
2. Frekansın yükseltilmesi ile elektrik sayacının fazal veya az yazması mümkün değildir.Onu şaşırtacak kadar frekans değişikliği evdeki veya bir çok yerdeki cihazların arızalanmasına sebep olur ve elektrik sayaçları tasarım ve kalibrasyon işlemlerinde -%90 + %110 değperlerindeki değişimlere kadar doğru ölçerler.

Senin sayacın olan MKE sayaçları numaratörlerinde belirli bir süreden sonra atlama yada karışma ya müsaitlerdir muhtemelen seni nsayacında da böyle bir durum söz konusu bunu ıspat etemen mümkün değildir ancak önceki dönemlere ait gidişatına bakılarak kıyas faturası kesilebilridi sana.

Şunu unutmayalım MKE bir sayaç Maksimum 30 A taşır yani satte 6.6 Kwh enerjiyi içinden geçirebilir.
6.6 Kwh X 24 saat =158.4 Kwh
158.4 Kwh X 30 gün = 4752 Kwh
4752 Kwh X 0.20 Tl = 950 tl elektrik faturası eder.

Yani bir ev 24 saat boyunca bütün cihazlarını çalıştırsa dahi ki böyle bir ev yok saatte 6.6 kwh harcayabilen en fazla 950 tl elektrik faturası ödeyebilir bunun dışındaki her durum çok saçmadır zaten tesisat kaldırmaz. Geç bir cevap oldu umarım başkalrının işine yarar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Uzunca bir süre işlerim sebebi ile giremedim cevap çok geç olabilir. Yazdıklarınız biraz karışmış sanırım. Evinizde adet klima ol duğunu yazmışsınız. adet klima bayağı bir güç tüketir bu klimanızın gücüne bağlı olarak değişir. Tam olarak sıkıntınızı anlamış değilim 248 250 dediğiniz sanırım Voltaj değeridir voltajların yüksek olması elektrik faturanızı etkilemez ancak cihazlarınızda sorunlar yaratabilir. Bauhosue den almış olduğunuz cihazı kullanmanız için devreye seri bağlamanız gerekiyor yani Ölçüm Cihazını prize ve ölçmek istediğiniz makinenizi de cihazın kendisine takmanız gerekiyor. Sorunuzu iyi anlayabilmem için daha anlaşılır yazmanızı bekliyorum ayrıca elektrik sayaçları ve ölçüm teknikleri ile ilgili bilgi almak isteyen arkadaşlar 0 532 564 85 11 nolu telefonumdan ulaşabilirsiniz İsmim Erhan Şengezer

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri