matlab yardım

armi49

Üye
matlab da imread komutunu çalıştırırken hata veriyor.mesela;
im= imread('C:\Users\Armi\Desktop\araç plaka görüntüleri\images(1).jpg');
yazıyorum veya direk parantez içerisine resmin adını yazıyorum ama 361 hatası veriyor.dosya mecut değil diyor ne yapmam gerek bilen birisi yardımcı olsun lütfen

Yanlış değilsem dosyayı belgelerimdeki matlab dosyasına öyle çalıştırman gerekiyor. Bende aynı sorunla karşılaştığımı hatırlıyorum.

Burada im dediğin nedir.Bunun bir matris olması lazım,çünkü resim datası o şekilde geliyor.

[img,x]= imread('C:\Users\Armi\Desktop\araç plaka görüntüleri\images(1).jpg');

Şeklinde dene...

cevaplarınız için teşekkürler.sorunu hallettim.belgelerim içerisindeki matlab klasörünün(sanırım çalışma dosyası) içine atınca resmi, sorun çözülmüş oldu.ama bu sefer başka bir sorunum var.gui de arayüz oluştururken yaptığım çalışmayı kaydetmek istediğimde internette izlediğim videolardaki gibi karşıma MATLAB GUİ klasörü değil de system 32 dosyası çıkıyor.bunun sebebi nedir acaba.yaptığım çalışmayı nasıl kaydedicem?

sanırım bu problemi de kendim çözmüş oldum. matlabda gui dosyası açarken en altta figürü kaydedeceğiniz yeri kendiniz seçiyorsunuz.en basitinden masaüstünü saçtiğinizde hem gui hemde komut satırları açılıyor.kusura bakmayın matlabda daha çok acemiyim yeni yeni öğreniyorum :)

matlabta dosya çağırırken türkçe karakter ve boşluk kullanamazsın. bunları kullanmadığın sürece istediğin yerden dosyanı çekebilirsin diye biliyorum. örn:

im= imread('C:\Users\Armi\Desktop\araç plaka görüntüleri\images(1).jpg');

yerine

im= imread('C:\Users\Armi\Desktop\aracplaka\images(1).jpg');

yaparsan sorunun çözülür.

view plaincopy to clipboardprint?

• a=rgb2gray(imread('resim1.jpg','jpg'));
  • pikselsayisi=size(a,1)*size(a,2); %resimlerin hepsinin ayni sayida piksele sahip oldugunu kabul ediyorum
  • resimsayisi=400;
  • resimmatrisi=zeros(resimsayisi,pikselsayisi,'int8');
  • for i=1:resimsayisi
  • a=rgb2gray(imread(['resim' num2str(i) '.jpg'],'jpg'));
  • resimmatrisi(i,:)=reshape(a,1,pikselsayisi);
  • end

yukardaki kodu incelersen görürüsün resimleri import ederken belgelerimdeki matlab dosasının daha önce tanımlı olan dosyasına koyuyorsun sonra imread komutunda sadecxe dosya adı nı yazıyorsun dosya yolunu yazmıyorsun :=) hadi kolay gelsin:p

matlabta diary komutuyla yaptığım işlemleri .txt dosyasına kendi belirlediğim dosya adına kayıt edebiliyorum ama daha önceden belirlenmiş değişkene bağlı olarak nasıl kayıt edebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri