Masa (Çalışma) Lambası Arızası

Herkese Merhaba,
Elektrik konusunda bilgim yeterli olmadığı için konuyu buraya açtım umarım yanlışlık yapmamışımdır.

Bir tane eski tip metal çalışma lambası aldım arkadaşımdan. Bozuk dendi. Taktığımda çalıştı. Kapadım açtım açılmadı. Bir süre sonra açtım açıldı. Şuan ise hiç açılmıyor. Ampüle baktım patlamamış.

İçini açtığımda adına transformatör denilen parça ile onun altında üstünde de gelişi güzel kartonlar sıkıştırıldığını gördüm. Tekrar prize taktığımda bu parçadan boğuk bir ses geliyordu.

Konu hakkında fikir sahibi olmadığım için de çok karıştırmadım.

1-) Transformatörde mi bir sorun var?
2-) Birde o kartonların olması güvenli mi, alternatif olarak ne kullanabilirim?

Transformatörün üstünde 220V - 12V yazıyor. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

IMG_20180324_021435.jpg IMG_20180324_021442.jpg IMG_20180324_021638_HHT.jpg IMG_20180324_021655_HHT.jpg IMG_20180324_021713_HHT.jpg

Kartonlar trafo zırıldamasın diye konmuştur.
Suçlu trafo gibi duruyor.Trafoyu ölçmeden birşey diyemeyiz.Ama kolay bozulmaz bozulsa ara ara ışık yanmaz.
Belki bir yerde kablo kırığı vardır.

Kartonlar trafo zırıldamasın diye konmuştur.
Suçlu trafo gibi duruyor.Trafoyu ölçmeden birşey diyemeyiz.Ama kolay bozulmaz bozulsa ara ara ışık yanmaz.
Belki bir yerde kablo kırığı vardır.
Kablolarını çıkardım. Gözle görünen kısımda bir kırık yok anladığım kadarıyla.
Nasıl ölçebilirim? Benim yapabileceğim bir konu mu?
Birde sökersen somunda böyle bir kablo var ama?IMG_20180324_025208_HHT.jpg

Ölçü aleti varsa çıkışını ölçün.12 volt varmı?Varsa ampülü direk çıkışa bağlayıp deneyin.
Somunlu kablo şase kablosu galiba.Bundada pas varsa aynı sorun olur.

Ölçü aleti varsa çıkışını ölçün.12 volt varmı?Varsa ampülü direk çıkışa bağlayıp deneyin.
Somunlu kablo şase kablosu galiba.Bundada pas varsa aynı sorun olur.
Ölçü aleti sipariş ettim bir tane. Somundan da alacağım. Deneyip konu hakkında dönüş sağlarım. Ampülü direk bağlarsam patlamaz mı?

Ölçü aleti sipariş ettim bir tane. Somundan da alacağım. Deneyip konu hakkında dönüş sağlarım. Ampülü direk bağlarsam patlamaz mı?

Trafo 220 vol ac >12 volt ac çıkışı > 12 volt ampül duyu (soketi) arasındaki 12 colt dc.nin voltajını görüp geldiğini okuyup tam teyit etttikten sonra halojen 12 voltluk ampulü bu sokete takacaksınız. Direk prizden gelen 220 volt ac' ye sakın takmayın, ampül anında patlar dediğiniz gibi, 12 voltluktur çünkü. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri