Manuel Jeneratör için Pako şalter kullanımı ve kontak yapışması

Merhaba. Çiftliğimizde dağıtım panosunda, elektrik kesintisinde manuel jeneratörle beslediğim, 40 amper sigortaya bağlı tesisatım var. Faz transferini 40 amper pako şalterle yapıyorum. Transfer yapmam gerektiğinde sisteme bağlı yük çekecek hiç bir motor yok. Sadece, 2 evin tv, buzdolabı, çamaşır makinesi, adaptör şarj aleti, 15-20 led ampul vs. cihazları devrede olacak.

Kapasitif yüklerin, enerji geldiğinde anlık olarak yüksek akım çektiğini düşünürsek, pako şalterde faz değişimi yaparken kontak yapışması durumu olur mu sizce? Dediğim gibi direk kalkacak hiç bir motor yok. SMPS, motor kapasitörleri, led ampuller gibi yükler var sadece.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Pako şalterde herzaman sorun çıkabilir.
Ya monoblok transfer şalteri veya meka-
nik kilitli kontaktör sistemi kurun.Mono-
blok şalter,daha pratik ve kullanılabilir çö-
zümdür.Akımıda,bir üst değer seçmekte
yarar vardır.

ben olsam pako koyar geçerdim problem yaşama ihtimalin çokta yüksek değil ama sami abinin dediği daha doğru tabi.

Pako şalterde herzaman sorun çıkabilir.
Ya monoblok transfer şalteri veya meka-
nik kilitli kontaktör sistemi kurun.Mono-
blok şalter,daha pratik ve kullanılabilir çö-
zümdür.Akımıda,bir üst değer seçmekte
yarar vardır.
Hocam bahsettiğiniz yöntemler çok doğru, fakat biraz bütçe efektif bir çözüm arayışındayım. Şu an, pakonun çıkışlarındaki sigortayı kapatıp, pako yükte değilken değişimini yapıyorum. Bu şekilde devam etmem sorun yaratır mı onu merak ediyorum.

İleride, kontaktör sistemine geçmeyi planlıyorum ama mekanik kilitli kontaktörü bulunduğum ilde veya internette bulamıyorum. Kontaktör sistemine geçince de, 1 0 2 pozisyonlu bir switch alarak kontaktörler arası geçmeyi planlıyorum. Kontaktörde de kontak yapışması durumundan korkuyorum.

Ayrıca, 40-80a civarı transfer şalteri de göremedim. İnternette gördüklerim amperajı çok yüksek ve pahalı switchler.

Şimdilerde pek yok artık. Ama eskiden pako şalterli güç tesisleri çoktu. Gerek direk yol verme, gerek yıldız üçgen yol verme pako şalterleri vardı. Üstelik büyük akım değerlerinde dahi vardı. Küçük güçlü portatif jeneratör çalıştırılan yerlerin büyük çoğunluğunda 1-0-2 pako şalter kullanılmaktadır. En uygun ve ekonomik şekli pakodur. Uzun yıllardır pek çok yere uygulamışlığım vardır. Hiç arızalanan görmedim. Tercihen monofazeler için 2 kutuplu, trifazeler için 4 kutuplu tavsiye ederim. Bu küçük jeneratör uygulamalarında azınlıkta olmakla birlikte, kofra sigortalarını indirip, bir ara kablo ile jeneratörü bir prize bağlayarak kullananlarda oluyor. Bu yöntem kofra indirmeyi unutunca sorunlar yaratır. Kontaktörler ile otomatik transfer fiyatı pahalı geldiği için daha azınlıkta kalmaktadır. Dahada ekonomik kısıtlaması olmayan, zamanla oluşan kontaktör zırıltısınıda istemeyenler için TMOŞ ,yük kesici şalter veya otomatlı transfer düzenekleri de var. Ama bunlar oldukça pahalılar. Bazen jeneratörden bile pahalılar.

Şimdilerde pek yok artık. Ama eskiden pako şalterli güç tesisleri çoktu. Gerek direk yol verme, gerek yıldız üçgen yol verme pako şalterleri vardı. Üstelik büyük akım değerlerinde dahi vardı. Küçük güçlü portatif jeneratör çalıştırılan yerlerin büyük çoğunluğunda 1-0-2 pako şalter kullanılmaktadır. En uygun ve ekonomik şekli pakodur. Uzun yıllardır pek çok yere uygulamışlığım vardır. Hiç arızalanan görmedim. Tercihen monofazeler için 2 kutuplu, trifazeler için 4 kutuplu tavsiye ederim. Bu küçük jeneratör uygulamalarında azınlıkta olmakla birlikte, kofra sigortalarını indirip, bir ara kablo ile jeneratörü bir prize bağlayarak kullananlarda oluyor. Bu yöntem kofra indirmeyi unutunca sorunlar yaratır. Kontaktörler ile otomatik transfer fiyatı pahalı geldiği için daha azınlıkta kalmaktadır. Dahada ekonomik kısıtlaması olmayan, zamanla oluşan kontaktör zırıltısınıda istemeyenler için TMOŞ ,yük kesici şalter veya otomatlı transfer düzenekleri de var. Ama bunlar oldukça pahalılar. Bazen jeneratörden bile pahalılar.
Çok teşekkürler hocam.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri