Mandıra için solar sistem hakkında bilgi?

Ben solar sistem kurmakla ilgili epey bilgi sahibi olunca etrafımdakiler de bana sormaya başladılar. Ama tabii yeterli bilgim hala yok. Onun için buradaki üstadlara danışmak istedim.
Bir arkadaşım Kırıkkale civarında 100 büyükbaş hayvanlık bir mandıra için teşvik almış ve işe başlamak istiyor. Ancak bulunduğu yere yakın bölgede trafo ya da elektrik hattı olmadığından çok fazla bağlantı ücreti çıkacağından bana solar sistemin kaça mal olacağını sordu. Maliyet konusuna bir şey diyemem ama araştırıp elektrik ihtiyacını öğrenmeye çalışırım dedim.
Projede 55 kw kurulu güç olduğunu görüyorum ama burada asla 55 kw lık bir kullanım söz konusu değil gibi gözüküyor. Netice olarak yem karıştırma makinası (5lt) ve benzer bir kaç basit ekipman varmış. Tabii olayı ne gördüm ne de duydum. Hani belki burada bu konuda bir bilgisi olan vardır diye de buraya yazdım. Eğer bu konuda kabaca da olsa bir güç belirlemek konusunda bilgisi olan varsa konu hakkındaki bilgilerini bizimle paylaşırsa çok sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
kurulu güç 55kW olabilir ama aynı anda çalışacak ekipmanların toplam gücü kadar anlık elektrik ihtiyacınız olacaktır. Belki de makinaların güçlerini bilmeden yüksek yüksek yazılmış da olabilir.

Enerji nakil hattı yapılacaksa gücün 55 yada 155 kw olması maliyeti çok fazla etkilemeyecektir.
Güneş enerjisi içinse temel sorun akülerdir.
Enerji alabileceği yer ne kadar uzakta bilmiyorum. Ama şuan için Akşam kullanımı söz konusu olan yerlerde güneş enerjisi pek ekonomik değil.

Akşam kullanımı çok düşük olacaktır çünkü çalışacak herhangi bir özel güç çekecek makine yok. Ama gündüz en yüksek kullanım yem karıştırma makinesi olabilir dediler ki yaptığım araştırmada taş çatlasa 3-5 kw civarında enerji çekecek gibi gözüküyor. 40 adet 105amp/12 volt akü ve 50 adet panelle bu iş rahatlıkla kurtarılır gibi geliyor bana ama tabii çok emin olamıyorum. Nedeni yeterli bilgiye sahip olmamamdan kaynaklı. Ancak bu miktarlar mandırayı hiç elektriğe ihtiyaç duymayacak şekilde çalıştırmaya yetecektir gibi geliyor bana.
Enerji nakil ve trafo belki solar işinden ucuza gelebilir ama zaman açısından uzun süreceğini söylediler. Ayrıca da ileriye dönük olması açısından kesinlikle solar enerji istiyorlar ki bir de motorlar vs için mazot parası ve de tabii ki elektrik parası da ödemek istemiyorlar.

Akşam kullanımı çok düşük olacaktır çünkü çalışacak herhangi bir özel güç çekecek makine yok. Ama gündüz en yüksek kullanım yem karıştırma makinesi olabilir dediler ki yaptığım araştırmada taş çatlasa 3-5 kw civarında enerji çekecek gibi gözüküyor. 40 adet 105amp/12 volt akü ve 50 adet panelle bu iş rahatlıkla kurtarılır gibi geliyor bana ama tabii çok emin olamıyorum. Nedeni yeterli bilgiye sahip olmamamdan kaynaklı. Ancak bu miktarlar mandırayı hiç elektriğe ihtiyaç duymayacak şekilde çalıştırmaya yetecektir gibi geliyor bana.
Enerji nakil ve trafo belki solar işinden ucuza gelebilir ama zaman açısından uzun süreceğini söylediler. Ayrıca da ileriye dönük olması açısından kesinlikle solar enerji istiyorlar ki bir de motorlar vs için mazot parası ve de tabii ki elektrik parası da ödemek istemiyorlar.
Asıl böyle tesislerde güneş enerjisi kurulumu mantıksız olacaktır.
Çünkü neticede bir ömrü var (özellikle akülerin).
Eğer arta kalan üretimi satmak mümkün olsaydı olabilirdi. Aksi halde günlük bir kaç kW eletrik parası için sınırlı ömrü olan bir yatırım hiç ekonomik olmaz diye düşünüyorum.

Hayır yok çünkü besicilik yapıyor. Şimdi baktım makina listesi şu şekildeymiş:
1 adet Yem Makinası
2 adet Bantlı Konveyör
1 adet yem karma ve dağıtma Makinası
1 Adet Otomatik Gübre sıyırıcı
1 Adet Gübre Karıştırma Makinası
1 Adet Gübre Pompası

Büyük ihtimal ile hepsi aynı anda kullanılmıyordur ama gene de sanki güç benim tahminimden bir miktar fazla gibi.

@Ertek68 arkadaşımızın dediği gibi solar sistemlerde aküler büyük sorun ayrıca verimde düşüktür ayrıca kış aylarında ve kapalı havalarda da sorun yaşanacaktır madem büyük baş hayvancılık yapacak biogaz la elektrik üretmek daha karlı olacaktır hayvan gübresinden çıkan metan gazı jeneratör çalıştırmakta kullanılabildiği gibi ocaklarda yemek pişirmek ve doğalgaz sobalrı gibi cihazlarda ısınmayıda sağlar güneş enerjisinden de uyguna gelir biogaz sistemleri

Aslında on-grid sistem (Yani şebekeye bağlı) olsa hiç düşünmeden güneş enerjisi diyeceğim ama tabii şebekeden uzak olması ve bu sıralar hükümetin nedense teşviklerine rağmen lisans vermemesi işi karıştırıyor. On-grid yatırım yapacaklar da millettin daha önce almış olduğu lisansların peşinde olduğu için işin tadı tuzu kaçmış durumda. Mandırayı yaptıracak kişi solar enerji işini çok önemsiyor ve yanılmıyorsam da şu an bunun da teşviğini almak için uğraşıyor. Zaten alabilirse güneş enerjisinin avantajı gene öne çıkacak gibi duruyor. Bakalım ne karar verecekler ben de merak ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri