Solar sistem de TV için invertor mu ? Konvertör mu?

Almanyalı

Üye
Merhabalar ustalar benimelektirik vede solar sistem bu üzerinde fazla teknik bilgim yok mesleğinde bu değil siz ustalardan vede forum dan takip ettiğim kadarıyla bilgi sahibi oldum Bursa İnegöl de bağ evime gunes paneli sistemini bağladım halı hazirda 3 adet 80 watt Parelel 160 amper solar aküye bağlı 12 volt yine Parelel 2 adet 170 watt 200 amper solar aküye bağlı 12 volt sistemim var hepsi bir yerde birbirine Parelel 12 metre 6 mm + 6 mm - olmak üzere kulubeme çektim yine formda okuduguma göre küçük kulübeler için ideal 24 volt sistem tavsiye ediiyor bende sadece 12 volt 4 adet 15 watt ampul vede 48 watt güç tüketimi olan 12 volt TV kullaniyorum 12 metre 6 mm tam nakit kabloda ortalama 1 volt değer kaybı var akulerimde evin dışında vede -derecelerde panelin altında duruyor sorum şu sistemimi 24 volta çevirince TV için elo marka 10 amper 24/12 düşürücü konvertör kullanmak ile mi daha az akulerden güç çekeriz ? Yada invertor kullanmamiz mi daha az akulerden güç çekeriz? Hangisi daha mantıklı ? Yoksa 12 metrelik kabloyu 10 mm solar kablo yapsak bu 12 volt takı güç kaybini engelleriz biraz uzun oldu kusura bakmayın bütün ustalardan yorumlari için şimdiden ederim

IMG_20210104_084410.jpgIMG_20210116_095238.jpgIMG_20210110_132522.jpgIMG_20210131_144100.jpgIMG_20210108_213325.jpgScreenshot_20210201-173509.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Öncelikle akülerin yaz sıcağında havadar yerde olması güzel olsa da kış mevsiminde doğrudan ayaza bırakmamak lazım.
Benzer bir sistemim var ve gerektiğinde 300 watt 12/220AC invertör kullanıyorum. Fakat invertör işin içine girince fazla kayıp olmaktadır. Ben küçük 30w civarı lcd tv'yi adaptör çıkışına uygun dc-dc boost up regülatörle beslemeyi düşünüyorum. Sizdeki gibi ışıklandırmayı ben de DC12V led ampullerle yapmaktayım. Telefon şarjı da şarj cihazları üzerinden mümkün.
Muhakkak invertör gerektiğinde birbirine eş akü ve paneller seri-paralel bağlanarak akü adedine göre en yüksek volt kademesinden dc/24/48 -> ac220 volta çevrim düşünülmeli. Böyle bir durum yoksa dc12v ile devam en mantıklısı. Anladığım kadarıyla ne aküler ne de paneller birbiri ile eş değerde değiller. Madem iki ayrı sistem var, kullanım ihtiyacına göre iki ayrı sistemle yola devam edilebilir. Biri ışıklandırmaya biri tv'ye mesela.

Teşekkürler rsimsek ustam evet iki ayrı sistem var panellerin bir takımı 24 volt bir takimj 12 volt kabloda çok kayıp var 220 volt lazım değil kablo kaybı çok aküler dışarıda ama kapalı yerde yinede soğuk hava ben sadece TV için 24 bklttan invertor ile 220 volt ilemi çalıştırmayın yoksa ticari araçlar da bulunan 24 Volttan 12 voltta düşüren 10 amperlik düşürücüler var onlarla mi devam edeyim hangisi az güç tuketirse onu bağlamak istiyorum ama 12 voltta kabloyu daha da kalknlastirirsam daha iyimi olur böylemi devam edeyim diye soruyorum ustalara cevabın için sağolasın

Merhaba.
12 volt sistemi 24 volta çevirip sonra yine 24 voltu 12 volt olarak kullanmak pek mantıklı gelmedi bana.
İnverter ihtiyacınız varsa sistemi 24 volta çıkartıp 24 volt bir inverter almanızı tavsiye ederim her zaman her işinize yarar çünkü.

Teşekkürler Mustafa usta televizyonum 12 volt vede 220 ile çalışıyor yeni iki adet 400 watt monokristal panel ilave etmeyi düşünüyorum malum 24 volt panel ler ...12 volt sistemde hem kablo daki kaybı azaltmak hemde 12 ve 220 olarak çalışan TV için düşürücü mu kullanayım yoksa invertormu kullanayım diye ikilemde kaldıydim hangisi daha az güç tuketirse onu bağlayacağım ama yarın öbür gün invertor kullanmamiz gerekirse galiba 24 volt sistemi kurup TV yi invertor ile de calistirabiliriz

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri