makinayı karta bağlayıp görev bitince frezeninde durmasını sağlamak

kartın kullanma kılavuzu gibi bişeyde o rölenin hangi pin için olduğu olmalı ya da kart üreticisiyle temas kurun ??

MERHABA ARKADAŞLAR
g kodun başına M3 ve sonuna M5 kodlarını ekledim
başlattım işle beraber makita başladı çalışmaya iş bitincede makita durdu
herkese çok teşekkürler

aynı hat üzerine toz toplamayıda bağlasam bir şey olurmu
hem makita hemde toztoplama
aynı anda ikiside başlasam olurmu
sistemi birşeyi yakmayalım :)

Eğer röle kontakları her iki cihazın çekeceği akımı karşılayacak güçteyse olur.Sen makitayı çalıştırmakla bu aşamayı başardın,ben derim ki hem öğrenmek adına hemde röleyi rahatlatmak adına 2.röleyide kumanda etmeye çalış,ilerde ne bileyimucu soğutmak için kullanabilirsin,toz emmeyi kontrol edebilirsin,burada paylaşarak da bilmeyen bir çok kişinin de duasını alırssın.

Rölenin üzerinde kaç volt kaç amper limiti olduğu yazar. 220V-10A bir röle ise 2200 watt limiti vardır, sizin makita + toztoplama'nın giriş güçlerinin toplamı bu değerin 2/3'ünden fazla olmamalı.

Ben ilk resimdeki general parameters bölümündeki değerleri 0 yapıyorum ki açma-kapama zamanında röle beklemeden açılıp kapansın,default 1 olduğu için 1 sn. bekletir,ama tabi bu bekletme spindle ın tam devrine ulaşması için bir bekletmedir,birde lazer kullandığım için z0 ile başlayan satırın sonuna M5,z1 ile başlayan satırın sonuna M3 koyuyorum buda parça üzerinde işlem yapmayacağı zamanlarda yani z ekseni yukarı kalktığında spindle ı yada lazeri kapatıyor,bu işlemi kolaylıkla gcode düzenleme (not defteri)programından bul-değiştir kısmından yapabilirsiniz.

Ben ilk resimdeki general parameters bölümündeki değerleri 0 yapıyorum ki açma-kapama zamanında röle beklemeden açılıp kapansın,default 1 olduğu için 1 sn. bekletir,ama tabi bu bekletme spindle ın tam devrine ulaşması için bir bekletmedir,birde lazer kullandığım için z0 ile başlayan satırın sonuna M5,z1 ile başlayan satırın sonuna M3 koyuyorum buda parça üzerinde işlem yapmayacağı zamanlarda yani z ekseni yukarı kalktığında spindle ı yada lazeri kapatıyor,bu işlemi kolaylıkla gcode düzenleme (not defteri)programından bul-değiştir kısmından yapabilirsiniz.
harika fikir kardeş
teşekkürler

akyele abicim roleden tık tık şeklinde ses geliyor mu peki ? :) yoksa sesin gelmesi gerekmiyor mu ?

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri