makinayı karta bağlayıp görev bitince frezeninde durmasını sağlamak

Nasıl bağlacağını çizmişler.
Nasıl ayarlanacağıda bir çok kez anlatıldı.

-------

Esc yi kontrol eden hız modülü pwm ile sürülür ama mach3 ün verdiği gibi puls sayısı ile değil !
Duty cycle denilen yöntemle
Esc ler ise özel tip 3 faz üretici sürücülerdir .
Elindeki kart ile sadece aç kapa yapabilirsin , hız ayarını program akışı içerisinden yapamazsın !

Kartındaki röle , sıradan tek kontak 1 açık 1 kapalı ortak uçlu (NO-NC) röle...

Üşenmedin gittin kartın resmini çektin Bende elimden geldiği kadar çizmeye çalıştım.
Makitayı muhtemelen böyle bağlayacaksın.Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsinler.Onu komuta edecek pin hangisidir bilmiyorum

Üşenmedin gittin kartın resmini çektin Bende elimden geldiği kadar çizmeye çalıştım.
Makitayı muhtemelen böyle bağlayacaksın.Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsinler.Onu komuta edecek pin hangisidir bilmiyorum
çok teşekkür ederim
çok kolay görünüyor
yanlız 220 elektrik bu karta zarar veremesin !
karta girip çikanın artımı eksimi olduğu önemlimi ?

herkese merhaba
...
bu makinayı bu karta bağlamak istiyorum.
şimdiden çok teşekkürler.

Bu şekilde anlatım , buradaki okuyucuları müneccim sananlara kapak olsun.
Teşekkür ederim.

Elini korkak alıştırma...

-------
Çikitanın üzerinde kendinden hız ayarı yok ise git az güçlüsünden dimmer al tak .
Uçları yakmasın hemde fırça yemezsin. :rolleyes:

eksiyi bağlamalısın diye tahmin ediyorum yoksa 220v u o röleye verirsen muhtemelen hem kart yanar hemde evdeki sigortayı attırırsın..

ayrıca mach3 programından pin ayarlarıyla acaba karttaki röle hangi pin de ise o pine ayarlanmışmı?? spindle açıp kapamak için. birde gcode un içinden hangisidir bilmiyorum ama motoru aç kapa diye kod olması gerek.. yoksa motoru hiç açmaz.. aslında önce siz bunların olduğunu bir garanti altına alsanız, eğer ayarlamalar düzgünse spindle rölesi çıp kapanırken çıt çıt diye ses vermesi gerek yanlışmıyım ustalarıma soruyorum ??

O çıkış sadece kontak ucudur,bağlantı doğrudur,fakat AC voltajda + ve - olmaz ,faz ve nötr vardır,o yüzden hangi kabloyu bağladığının bir önemi yok.Direkt bu şekilde bağlayabilirsin,fişe takmadan bağla aman dikkat.

aynen bu şekilde bağladım daha bir şey olmadı
ne kart yandı nede makita çalıştı :)
pin port ayarları ile resmen mücadele ediyorum
bakalım sonuç ne olacak.
diğer başlıkda
@ramerturk ün dediği gibi yaptım henüz bir sonuç yok.

1) Motor Outputs dan Spindle Enable Aktif yap, Dir Pin# 1 yaz, Dir low Active yi seçili hale (Yeşil yap) getir
2) Outputs Signals den Enable1 i aktif yap, Port#1 ve PinNumber i de 14 yap.
3) Outputs#1 satırında Enable yi aktif yap, Port# 1 yap, Pin Number' i 1 yap.
4) Spindle Setup sekmesine girdiğinde Relay Control bölümündeki Disable Spindle Relays seçeneği işaretli OLMASIN kontrol et.

Tamam de. Config menüsünden Save Settings de ve programı kapat aç.

MDI ekranında İnput satırına M3 dediğinde motor çalışmalı M5 dediğinde kapanmalı.

Orada 4 adet röle var ,senin bağladığın rölenin pin numarası 14 olmayabilir.Denemelerini makitayı bağlamadan da devam ettirebilirsin.Ne zaman röleyi çektirdin o zaman sevinç çığlıkları atabilirsin:) Karta besleme voltajı veriyorsun değilmi?

Programdan spindle'yi aç kapa dediğinde ses geliyor mu abi ? Rolede sıkıntı olabilir benim rolede çalışmıyor. Bende ayarları yaptım ama olmadı. Eğer ölçü aletin varsa rolenin a1 - a2 bacaklarını ölç çıkış soketinden kontrol et elektrik geçiyor mu geçmiyor mu. a1 a2 bacakları ise kartın altında rolenin üçgen oluşturan 3 bacağını görürsün. O bacaklardan ikisi birbirine daha yakındır. O iki yakın bacak a1 ve a2 bacaklarıdır. (yanlış değildir inşallah bende böyle öğrendim abimden)

Ama seninki Tb6560 değildi durum farklı olabilir :)

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri