Makina için motor seçim önerisi

shox

Katılımcı Üye
Videodaki makina için servomu yoksa step seçmek mi daha mantıklı olur?

Ben servodan yanayım ama firma sahibi sadece fiyat konusundan yaklaşarak ısrarla step istiyor sizin öneriniz ne yönde olur?

servodan daha ekonomik ama daha güçlü olabilecek enkoderli step kullanıın :) normal step 1500 devir dönebilirken enkoderli step 3000 devir dönebilir. Adım kaçırma durumunda sürücü hata çıkışı ile sistemi güvenli hale getirmiş olursunuz

servodan daha ekonomik ama daha güçlü olabilecek enkoderli step kullanıın :) normal step 1500 devir dönebilirken enkoderli step 3000 devir dönebilir. Adım kaçırma durumunda sürücü hata çıkışı ile sistemi güvenli hale getirmiş olursunuz

Daha önce hiç kullanmadım encoderli steplerde enkoder durumunu takip edebiliyormuyuz yani feedback alıyormuyuz?
Birde bu motorların parametrelerinde darbe veya çarpma koruması oluyormu?
birde bu step motorlar durarak çalıştığını göz önüne alırsak bu durum bir sıkıntı çıkartmazmı? (biliyorsunuz servo motorlar hep ilei yönde dönerler)

http://www.sahinrulman.com/site/ima...kler/enkoderli-step-motor-surucu/SS1108_E.pdf

Ben frezemde bu sürücüyü ve 8 newtonluk enkoderli motor kullanıyorum. Servo gibi çok esktra detaylı ayarlamalar yok.

Motor işlem sırasında bir sorun yüzünden dönemiyor mesela hata veriyor. Hata çıkışını da sisteme bağladı iseniz sistemi durdurmuş olursunuz.

Pdf de CN1 soketinden detaylı bahsedilmemiş. Enkoder faz pinlerini belirtmemişler ama şahin rulmana sorduğunuzda yardımcı olacaklardır diye düşünüyorum

Teşekkür ederim.

Bu kısmı anlamadım tam olarak
step motorlar adım motor diye de anılır adım adım döndüğünden bahsetmiş galiba bu adım turları makinelerde çok anlaşılmaz ama makinede step kullanırken kaç nM tork lazım bunu hesaplayıp step motoru öyle seçmelisiniz step motorların etiketlerinde 5nM yazıyorsa bu motor ne kadar hızlı hareket ederse bu nM aşağı düşer servo motorda 2nM motor işinizi görürrken step motorda misal 5nM luk bir motor kullanmanız gerekebilir ayrıca servo motorlar 2000 devirden başlar 3000 devir e kadar var ve bu yüksek hızı makinede kullanamayacağınız için redüktör bağlarsınız bu redüktör tork un artmasını sağlar size fakat step motorlar bu kadar hızlı değildir encoderli stepler 3000 devir varmış ama fiyatları normal stepten pahalı ve bunlar için ebcoder çevirici kartlarda almanız gerekiyor bildiğim kadarıyla bunlarda maliyeti yükseltecek malzemeler olduğu gibi arıza miktarınıda arttıracaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri