Maden suyu fabrikasındaki teknik bilgiler

çok genel bir soru gibi..:)

valla güvenç kardesim bence genel bi soru falan degil gayet acık gayet net tabi bu sektörde bilgin yoksa sana genel gelebilir tesekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sayın rıdvan çalıştıgın fabrika büyük bir ihtimal şişe dolum hatları bulunmaktadır bu hatlarda gordugun cogu sensorler uretim guvenlıgı için konulmuş olabilir tabiki sistemi tam olarak bilmedigimiz için hangi sensörün ne işe yaradıgını ne görev yaptıgını bilemeyiz bence merak ederek oradaki hat çalışanlarını sor bu sensörün burda ne görevi var gibi ama mesela örnek vereyim bir sensör vardır şişe sayar bir sensör vardır atıyorum yatık devrilmiş şişe varsa dolum ünitesine o şekilde gitmesini önlemek için conveyorü durdura bilir bununla ilgili plc bir çok şey düşüne bilirsin sensör çeşitleri indüktif kapasitif sensörler vardır bunlarda npn ve pnp olmak üzere ikiye ayrılır bunlar isminden de anlaşıldıgı gibi pnp sensör pozitif yani (+) çıkış verir npn ise (-) çıkış verir şhilink makinalarının çalışmasıyla iligilide daha açıklayıcı yazarsan yardımcı olacak bir çok arkadaş çıkar kolay gelsin .

evet sayın kacmaz calıstıgım yer dogol maden suyu dolum yapan bi yer sırasıyla yazıyorum palet bozma dolum etiket shrink ve palet yapma makinalrıyla olusan bir dolum tesisi makinalar khs alman makinaları cok teferruatlı ama pano cok sade 3 5 cihaz var onlarıda görevleri nedir onlar nedir calısma prensibi nedir örensem yeter bana saygılar

sayın rıdvan denildiği gibi plc de bir çok sensör tipleri ve değişik haberleşme protokolleri vardır. aslın da çimento fabrikalarında gördüğün sensörlerde çok farlı bir sensörler yoktur. modellerini yazar isen daha ayrıntılı yardımcı oluna bilir.
sick marka sensörler var

yasin hocam en kısa sürede arayacagım sizi slamlar

birde sunlar var panoların içinde "Simesns simatic D/p D/p coupler tabi bunada haberlesme kabloları giriyor" bu cihaz ne işey yarar "Ppc Ro2.2 bu cihazdada 2 det sarı ince kablolar baglı küçük ekranı var program running vs kayar yazıyla yazıyor sanırım servo motorlarla ilgili bu cihazda."bir başka cihazda üzerinde "eco drive" yazan 5 6 tane cihaz büyük cihazlar tabi bunlarada sarı yuvarlak 2,5 lu kablo lar var onlar giriyor.Son olarakta "Mcs 2000 ARB WARNER yazan mavi bir cihaz var bu cihazları ilk defa burada gördüm bonlar nedir calısma mantıgı enerjisi vs genel bilgileri bilgi saibi arkadasların acıklamaların bekliyorum slmlar

ben kısaca sana bilgi vereyim.Sensörler özellikle senin bahsettiğin gibi maden suyu tesislerinde endüktif sensörler bulunmaktadr.Bunlar 3 uçlu olurlar.+,- ve ortak uc(piyasada dönüş ucu derler) bunlar birisi plc ye diğeri ise pano içi - öbür ucu da ortak uç olarak sistemde çalışır.Tabiki 2 uçlu sensörler de bulunmaktadır.
Servo motorlar ise özel tip motordur.Maksat saydıgı matriksleri plc ye aktarıp plc aracılığıyla programlanmasını sağlamaktır.Sayılan değişken de motorun ucunda ki mil vasıtasıyla ne kadar çalıştığı veya ne kadar algılama yaptığıdır.Amaç ta plc ye bilgi vererek sistemin kontrolunun ful otomasyondan olmasını sağlamaktır.