Maden suyu fabrikasındaki teknik bilgiler

herkeze slm maden suyu fabrikasında calışmaya başladım buradaki makinalar hakkında bilgiye sahip arkadasların yardımlarını bekliyorum msla 10 larca sensörler var hepsi sarı bir kutuda birleşip içinden sarı yassı bir kablo geçiyor nasıl oluyorda plcye nasıl bilgi aktarıyor + - olayı.servo motorlar var onların çalışma prensibi özelliklede shrink makinaları cok karısık normalde çimento ve mermer fabrikasında calıştım ama burada bircok görmedigim seyler var acayip kafa yoruyorum ama birazda tecrübeli bilgilere ihtiyacım var şimdiden tesekkür ediyorum yardım eden arkadaslara

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Çokçalısmanız lazım, mevcut elektrıkprojesi üzerınde calısın. Sensörler genelde, cıcımden yansımalı veya indüktüf olmalı. Karsısında cisim görunce, cıkıs sınyalı, gerili vermektedırler. Daha öncekı calısmalarınız tecrübelerınız size burada faydalı olacakdır, arastırmacı olun ve sormakdan cekınmeyın, kolay gelsın..

çok genel bir soru gibi..:)

sarı yassı kablo dediğiniz ASİ BUS sistemi diye adlandırılan bir sitemdir ilgili modüllerle o yassı kablo üzerinde PLC ile haberleşir

shrink makinasının modelini söylersen ( SMI, kisters vb ) arızaları konusunda yardımcı olmaya calısırım...

herkeze slm maden suyu fabrikasında calışmaya başladım buradaki makinalar hakkında bilgiye sahip arkadasların yardımlarını bekliyorum msla 10 larca sensörler var hepsi sarı bir kutuda birleşip içinden sarı yassı bir kablo geçiyor nasıl oluyorda plcye nasıl bilgi aktarıyor + - olayı.servo motorlar var onların çalışma prensibi özelliklede shrink makinaları cok karısık normalde çimento ve mermer fabrikasında calıştım ama burada bircok görmedigim seyler var acayip kafa yoruyorum ama birazda tecrübeli bilgilere ihtiyacım var şimdiden tesekkür ediyorum yardım eden arkadaslara
sayın rıdvan çalıştıgın fabrika büyük bir ihtimal şişe dolum hatları bulunmaktadır bu hatlarda gordugun cogu sensorler uretim guvenlıgı için konulmuş olabilir tabiki sistemi tam olarak bilmedigimiz için hangi sensörün ne işe yaradıgını ne görev yaptıgını bilemeyiz bence merak ederek oradaki hat çalışanlarını sor bu sensörün burda ne görevi var gibi ama mesela örnek vereyim bir sensör vardır şişe sayar bir sensör vardır atıyorum yatık devrilmiş şişe varsa dolum ünitesine o şekilde gitmesini önlemek için conveyorü durdura bilir bununla ilgili plc bir çok şey düşüne bilirsin sensör çeşitleri indüktif kapasitif sensörler vardır bunlarda npn ve pnp olmak üzere ikiye ayrılır bunlar isminden de anlaşıldıgı gibi pnp sensör pozitif yani (+) çıkış verir npn ise (-) çıkış verir şhilink makinalarının çalışmasıyla iligilide daha açıklayıcı yazarsan yardımcı olacak bir çok arkadaş çıkar kolay gelsin .

sayın rıdvan denildiği gibi plc de bir çok sensör tipleri ve değişik haberleşme protokolleri vardır. aslın da çimento fabrikalarında gördüğün sensörlerde çok farlı bir sensörler yoktur. modellerini yazar isen daha ayrıntılı yardımcı oluna bilir.

sefa makina elektirik teknisyeni olarak calışıyorum arasanız hertürlü bigiyi verebilirim 0507 352 8312 bizler dolum makinası imalatı yapıyoruz

sarı yassı kablo dediğiniz ASİ BUS sistemi diye adlandırılan bir sitemdir ilgili modüllerle o yassı kablo üzerinde PLC ile haberleşir

shrink makinasının modelini söylersen ( SMI, kisters vb ) arızaları konusunda yardımcı olmaya calısırım...

shrink makinasının markası khs kisters evet asi bus sanırım ama bu nedir çok ilginç bişey ya 5 10 tane sensör o kablodan nasıl sinyal gönderir çakışmazmı pano dısında sarı bir kutuda toplanıyor tabi o yassı kablo sarı ve siyahta var panonun içinde bu gelen yada giden kablo 2 uçlu pano içinde "As-i Dp Gateway ve As-i power suplly diye sarı 2 cihaz var markası ifm onlara giriyor bunların ortasında haberlesme kablosu var işin içinden cıkamadım

Çokçalısmanız lazım, mevcut elektrıkprojesi üzerınde calısın. Sensörler genelde, cıcımden yansımalı veya indüktüf olmalı. Karsısında cisim görunce, cıkıs sınyalı, gerili vermektedırler. Daha öncekı calısmalarınız tecrübelerınız size burada faydalı olacakdır, arastırmacı olun ve sormakdan cekınmeyın, kolay gelsın..

evet zeybek ustam cok calısmam lazım sensörler geneli cisimden yansımalı fotoselli ve indüktif sensörler artık sizlerle yardımlasarak biyerlere varacagız insallah selamlar