mach3 step motor kontrol devresi(lutfen yardım)

gencay467

Üye
herkese meraba arkadaslar
ben de coğunuz gibi 3 eksenli cnc yapmaya karar verdim, bu konuda yaklasık bir aydır arastırma yapıyorum.herhalde bu forum kadar detaylı bilgi içeren baska bi forum daha bulamadım.benim sorularım su konuda olacak. oncelikle ben daha once bir pic ve transistorler yardımıyla step motor surmustum her coili sırasıyla tahrik etme mantıgıyla ama paralel port ve mach3 programıyla step motor surme işlerini biraz arastırınca bana yeni olan bi yontemle karsılastım.anladıgım kadarıyla mach3 iki tur sinyal gonderiyor pulse ve dir diye surucu devreye.surucude bu sinyallere gore eksen hareketlerini yapıyor.sizden ilk ricam bu iki sinyali yapacağım surucu kartta nasıl işleyebileceğidimdir. bu arada ben surucuyu kendime yapmak istiyorum ve bu surucude BDX53 transistorlerini kullanacam yuksek akım ihtimaline karsılık.diğer bi deyişle bu paralel porttan ve transistorlerden olusacak devremde hangi entegreleri kullanmam gerekiyor ozellikle devreyi paralel porttan kontrol edebilmem için.piyasa da benim istediğim gibi bir suru surucu buldum ama ben surucuyu kendim yapmak istiyorum.son olarak yapmak istedğim surucunun mach3 uyumlu calsıması için gerekli krıterler nelerdir. bu konuda bilgisi olan veya bu konuda calısmalrı olmus arkadasların yardımlarını acil derecede bekliyorum cunku bu konuyu halledersem gercekten cok buyuk bi yol almıs olcam.

gerekli olr diye mail adresimi de veriyorum [email protected]

tesekkurler

pccontrolkarti3D.jpg

Sistem Mekatronik

Bu sitedeki devreleri mach3'de kullanabilirsin. PC kontrol kartı ve step sürücü devreleri ayrı ayrı verilmiştir.

galiba bu kart tek step motor sürüyor,belki kararlı çalışıyor olabilir,ancak x-y-z eksenleri için bundan 3 tane yapmamız gerektiği düşünülürse ciddi bir maliyet çıkacak karşımıza...

hocam bu devrede micro step sürme imkanı varmı acaba

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri