Mach3 ile Pnömatik piston Valfini çalıştırabilirmiyim?

Dediğiniz hareketleri Macro yazarak yapabilirsiniz.

Selam Arkadaşlar,

Boru delmeyi çalıştırdım.

[video=youtube;T2WvKBS4CQQ]http://www.youtube.com/watch?v=T2WvKBS4CQQ[/video]

Delmede sorun yok kaçırmada yok.

G Code'larla
M3
G04 P10
M5
vs... şeklinde visual basicte 1-2 kutuyu doldurarak G-Code kolaylıkla üretiyorum Delik sayısı, ilk ölçü ve ara ölçüler şeklinde

Delik arası mesafelerde iyi 100.02 mm 100.03 gibi o da oldukça başarılı.
Tek sorunum spindle yerine role koyarak piston valfini açıp kapatıyorum. Ama m3 ile açınca anlık aç kapa yapamadım bazen pres ikikez basıyor bu sorunu halledebilirmiyim.

Mesela m3 ü ilk başa koyduğumda role açık başlayıp 100mm sürüp m5 g04 p10 m3 dediğimde kapatıp açması çok güzel çalışıyor hızı çok iyi oluyor ama bu kezde ters oluyor pres sürekli basıyor m5 ile anlık kapatıp açıyorum.

Bunu diğer türlü 100mm gidip m3 g04 p10 m5 dediğimde rolenin açık kalma süresini kısaltmanın bir yolu varmıdır.

p10 yerine p1 yada tamamen kaldırsam bile aynı süre kadar bekliyor. Roleden mi kaynaklanıyordur?

Kodlardaki gecikmenin sebebini doğrudan bilmiyorum ama hemen hemen her dilde pause komutu programa belirli süre kadar başka iş yaptırmaz.
O yüzden hassas zamanlamalarda güvenilir değildirler.
Çıkışa tek atımlı denilen impuls (bırakmada gecikmeli) rölede derler bir zaman rölesi takabilirsin.
Her tetiklemede ancak belirli süre kadar çıkış verir , giriş sinyali devam etsede.
Tabii bu her yerde bulunabilen çözüm.
Elektronik ile bir çok şekillerde çözümlenebilir...

Selam Arkadaşlar,

Boru delmeyi çalıştırdım.

Delmede sorun yok kaçırmada yok.

G Code'larla
M3
G04 P10
M5
vs... şeklinde visual basicte 1-2 kutuyu doldurarak G-Code kolaylıkla üretiyorum Delik sayısı, ilk ölçü ve ara ölçüler şeklinde

Delik arası mesafelerde iyi 100.02 mm 100.03 gibi o da oldukça başarılı.
Tek sorunum spindle yerine role koyarak piston valfini açıp kapatıyorum. Ama m3 ile açınca anlık aç kapa yapamadım bazen pres ikikez basıyor bu sorunu halledebilirmiyim.

Mesela m3 ü ilk başa koyduğumda role açık başlayıp 100mm sürüp m5 g04 p10 m3 dediğimde kapatıp açması çok güzel çalışıyor hızı çok iyi oluyor ama bu kezde ters oluyor pres sürekli basıyor m5 ile anlık kapatıp açıyorum.

Bunu diğer türlü 100mm gidip m3 g04 p10 m5 dediğimde rolenin açık kalma süresini kısaltmanın bir yolu varmıdır.

p10 yerine p1 yada tamamen kaldırsam bile aynı süre kadar bekliyor. Roleden mi kaynaklanıyordur?

Sorun Mach3 den gelen sinyalden mi yoksa röledenmi kaynaklanıyor buna da bakmak lazım. Belkide sorun röleden kaynaklanıyor olabilir.

Port & Pin ayarlarından Spindle için Dir Low ayarını ters yaparsanız açık olan piston kapalı başlar.
Bu sayede M3 le başladığınızda Röle açılacağına kapanır. Belki bu şekilde işinizi halledebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Mustafa Bey Merhaba,

Yazmış olduğunuz VB programını kaynak kodları ile birlikte sakıncası yoksa paylaşabilirmisiniz.
Bende buna benzer bir sistem yapmayı planlıyorum benim sistemde delik ara mesafesi ve delik sayısı değişken sizin programı incelemek isterim.

Saygılar.

Imports System.IO
Public Class Form1

Private Sub Button1_Click(sender As Object, e As EventArgs) Handles Button1.Click
Dim X As Integer

TextBox6.Text = "T1"
'TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "M3"
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "X0F" & TextBox7.Text
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "X" & Val(TextBox1.Text - TextBox9.Text)
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "X" & Val(TextBox1.Text - TextBox9.Text) & "F" & TextBox8.Text
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "X" & TextBox1.Text
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "G4 P" & TextBox4.Text
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "M3"
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "M5"
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "G4 P" & TextBox5.Text
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "X" & TextBox1.Text & "F" & TextBox7.Text
X = TextBox1.Text
Dim i As Integer
For i = 1 To TextBox3.Text.ToString
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "X" & Val(((X) + (TextBox2.Text * i)) - TextBox9.Text)
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "X" & Val(((X) + (TextBox2.Text * i)) - TextBox9.Text) & "F" & TextBox8.Text
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "X" & Val(((X) + (TextBox2.Text * i)))
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "G4 P" & TextBox4.Text
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "M3"
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "M5"
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "G4 P" & TextBox5.Text
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "X" & Val(((X) + (TextBox2.Text * i))) & "F" & TextBox7.Text
Next
TextBox6.Text += ControlChars.CrLf & "M30"
kaydet()

End Sub

Sub kaydet()
Dim file As String
file = "C:\Mach3\GCode\BORULAR\" & TextBox1.Text & "mm+" & TextBox3.Text & "x" & TextBox2.Text & "mm.txt"
Dim fs As FileStream = New FileStream(file, FileMode.Append)
Dim w As StreamWriter = New StreamWriter(fs)
w.WriteLine(TextBox6.Text)
w.Close()
fs.Close()
ToolStripStatusLabel1.Text = "C:\Mach3\GCode\BORULAR\" & TextBox1.Text & "mm+" & TextBox3.Text & "x" & TextBox2.Text & "mm.txt"
End Sub

Sorun Mach3 den gelen sinyalden mi yoksa röledenmi kaynaklanıyor buna da bakmak lazım. Belkide sorun röleden kaynaklanıyor olabilir.

Port & Pin ayarlarından Spindle için Dir Low ayarını ters yaparsanız açık olan piston kapalı başlar.
Bu sayede M3 le başladığınızda Röle açılacağına kapanır. Belki bu şekilde işinizi halledebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Kodlarla yapamadım Kazım Abinin dediği gibi röle takacam.

Kodlardaki gecikmenin sebebini doğrudan bilmiyorum ama hemen hemen her dilde pause komutu programa belirli süre kadar başka iş yaptırmaz.
O yüzden hassas zamanlamalarda güvenilir değildirler.
Çıkışa tek atımlı denilen impuls (bırakmada gecikmeli) rölede derler bir zaman rölesi takabilirsin.
Her tetiklemede ancak belirli süre kadar çıkış verir , giriş sinyali devam etsede.
Tabii bu her yerde bulunabilen çözüm.
Elektronik ile bir çok şekillerde çözümlenebilir...

Kazım Abi,

Çok teşekkür ederim.
Zaman rölesi aldım eski röleyi söktüm yenisini taktım süreyi kısalttım şimdi sorunsuz çalışıyor. Tam istediğim şekilde.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri