Mach3 ile Pnömatik piston Valfini çalıştırabilirmiyim?

myalciin

Üye
Selam Arkadaşlar,

Boru sürme makinası yapmaya çalışıyorum.

Bunun için bugün 12,5N Step Motor Aldım, 3 eksen USB'li kart aldım, 1,5 modül kramiyer dişlide hareket edecek.

Yapmak istediğim şey,
5mt Boruyu step motor sayesinde 100mm adımlarla 47 defa sürerek egzantirik preste delik deldirmek.

Boru 100 mm gidecek step motor durunca 24V valfe (valf enerjiyi kesince piston kapanıyor) 3-4 saniye enerji vererek pistonu hareket ettirecek ve pres delik delecek. pres yukarı kalktığında step motor 100mm ilerleyecek bu şekilde 47 defa tekrar edecek.

Bu dediğimi yaptırabilirmiyim.

Saygılarımla,
Mustafa YALÇIN

Mach3 bir şeyler çalıştırabilir de , senin işin için mach3 e gerek yok.
Stroku ayarlanabilien pistonlar daha uygun.
Zaten tutucu olarak kullanacaksın benzer bir şeyler.
Bir kaç limit switch ve limitör (mekanik) , basit bir kontrol elektroniği ile kolayca yapılabilir.
Bazıları kolay ve şık olsun diye plc kullanabilir bazıları ise mcu ( programlanabilir oyuncak ) kullanarak hatta belki garanti olsun diye encoder takarak değişik şeyler yapabilirler.

Step aldım illa onunla yapacağım dersen mach3 ve dolayısıyla pc gibi şeyler gerekmeden işini görebilecek hazır ürünler var.

Aşağıdaki bir örnektir.
Benzeri firmaların benzeri oyuncakları var.
Mesela sayfaların yukarısındaki Robosan da , aranıp görüş alınabilir.

avr- SMC Step Motor Controller Dogrusal Hareket Kontrol

Cevabınız için teşekkür ederim bu işte biraz öğrenebilirsem başka işlerimde de kullanabilirim diye mach3 seçmiştim. Mesela Plazma kesim gibi 2 motor daha alarak...
Valfte 3 uç var bunu kartın neresine bağlayabilirim. Birde dediğim gibi 100 mm gidip presin delik işini bitirmesini bekleyebilir mi?

Teknik konularda tahmin olmaz.
Ne kartın var bilmiyorum .
Mekaniğin nasıldır bilmiyorum.

Valflerde bobin 2 uçludur diğeri gövdedir , şasedir yani.
Standart olarak karşılıklı iki tanesi bobin uçlarıdır.

Uygun yerlere konacak limit switch ler ve zaman röleleri ile istediğin bekleme yaptırılabilir.
Sistemini işi bilen birisi incelesin ve ona uygun bir pano tasarlasın , daha bir sonuç alıcı yol olur.

Mach3 ile ilgili bir hayli bilgi var bu bölümde.
Önce dikkatlice oku .
Sonra uygulama düşün.
Değişik uygulamalar için tartışmalar oldu onları incele.
Kullanacağın malzemeler pekde ucuz değil onuın için kırk sefer ölç bir sefer biç derim.

Mach3 ün plasma modülü var .
Ayrıca plasma içinde yazılar var...

Kazım Abi,
Ben 8'den sonra kartın sürücünün modelini yazarım.

Ben şöyle düşünmüştüm. AutoCad'de 100mm aralıklarla 47 adet düz çizgi çizmiş olsam Mach3 bunu her 100mm sonunda valfi enerjilendirip beklemeye alamazmı 3-4 saniye kadar sonra diğer 100mm sürmeyi yaptıramazmıyım.

Mach3 tercih sebebim hem kendimi geliştirmek hemde her işte delik arası standart 100mm olmuyor kiminde 50 oluyor kiminde 75 gibi değişebiliyor.

GCode ile bekleme yaptıramazmıyım.

Motor:
12.5 nm stepper motor

Ön kare flanş ebatları: 86mm x 86mm
uzunluk: 156 mm
mil kalınlığı: 15.8
tel sayısı: 8
önerilen sürücü kartı: CEO-6060AC

-----------------------------------------------
Kırmızı + Mavi : A+
Sarı + siyah : A-
Beyaz + Kahverengi : B+
Turuncu + Yeşil : B-

STEP AÇISI1.8 Derece
NEMA34
AMPER6 A
INDUKTANS8 mH
REZİSTANS0.63 ohms
TUTMA TORKU12.5 N.m
FAZ NUMARASI2
AĞIRLIK5.3 Kg
UZUNLUK153 mm
TEL SAYISI8

GENEL ÖZELLİKLERİ

Güç giriş tipi: 24v AC ~ 55v AC veya 24v DC ~ 60v DC ile besleme yapabilirsiniz
sürücünün içinde doğrultucu mevcuttur.

Çıkış akımı: 2 ~ 6A

Mircostepping: 1 (1.8 °), 1 / 2, 1 / 4, 1 / 8, 1 / 16, 1 / 32, 1 / 64, 1 / 128, 1 / 256

1 / 5, 1 / 10, 1 / 25, 1 / 50, 1 / 125, 1 / 250

Boyutlar: 147mm * 97mm * 30mm

Ağırlık: <600g.

Çalışma ortamı: Sıcaklık-15 40 ℃ Nem% 90 <~.

Mach3 Kartı:

3 EKSEN USB PROFESYONEL MACH3 KONTROL KARTI TÜRKİYE DE İLK VE TEK

Üstelik diğerlerinden daha hızlı !! 200kh

İMALATÇI REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI:

NETMAK

EUROCNC

CEOCNC

UZMAN CNC

CNC-MARKET

SAT MAKİNA

SANTİMETRE MAKİNA

SARAYCNC

--------------3 EKSEN PDF DÖKÜMANI İNDİRİNİZ.--------------

CNC ROUTER MAKİNALARINIZI LAPTOP İLE ÇALIŞTIRABİLECEKSİNİZ.

MAKİNALARIN VE EKSENLERİN YÜKSEK SATIRLI ÇİZİMLERİNDE

TAKILMA DERDİNE SON.

makinanız iş yaparken siz internette sörf yapın

ÜZERİNDE PWM , 0-10V ÇIKIŞ MEVCUTTUR.

prop çıkışı

15 adet giriş-- 8 adet çıkış vardır.

3 EKSENDİR.

Mekanik Aksam:
6mt şase üzerinde 2 Adet 6mt Ø20 Alt Destekli Mil.
Arabasının altında 4 Adet Yarıklı Rulman Araba var Dişli olarak 6mt kramiyer dişli var 1,5Modül, Motorda 1e 3 Triger kasnak ve Kasnak ucunda 20 diş 1,5 Modül Pinyon dişli var. Şase başlangıcında ve bitişinde siviçler var başlangıç ve bitiş pozisyonu için.
20Tonluk Egzantrik presim var mekanik çalışan bunun ayak pedalına pnömatik piston bağlayacağım.
Boruyu aynı eksende delebilmek için kendi yaptığım pens ile pnömatik pistonla sıkıştırıyorum.

Ekli dosyalar

• USBmotioncontrolcardinstallationmanual.pdf
    2.8 MB · Görüntüleme: 1
Mach3 - cnc gibi konularda gelişmek istiyorsan önce bolca araştır video izle.
Bu işe vakit ayır , basit iş değildir , alt yapı yani bilgi birikimi gerekir.
Autocad de çizdim yetmez.
Cad nedir cam nedir gcode ler nedir standartları nedir gibi .
3-4 satırlık kod için autocad bile gerekmez.
Notepad de yazar kaydedersin o kadar.
Ayrıca mach3 autocad çıktılarını değerlendiremez çünki sadece gcode ile çalışır.
Autocad gcode vermez hani dersenki inventor ehh..

Sanayi ortamında her şey olabildiği kadar basit olmalıdır.
Düşündüğün işe pc bağlamak çok saçma bir şey.
Önerdiğim modüllerde istediğin zaman sayıyı girersin ve devam edersin.
Ayrıca ölçülerin 100-200 gibi ise en uzunu kadar bir piston ve tutucular(grabber) limit sw ler işi bitirir.
Step o işe uygun değil.
Servo uygun , Ve ya en azından encoder şart , servoların içinde encoder var zaten bunun için servo deniyor.
Bir şekilde sistem ilerlemez ise step yanıltır adım kaçırır filan .
Ama servo ve ya encoder kesindir .

Kodlarla bekleme yaptırabilirsin benzeri konular olacaktı.
Hatta benzer şekilde takım değiştirme makroları bir çok sefer yazıldı.

Bir şeyler öğrenmek için en basitinden en ucuzundan 500 TL bile yeterli .
3 ufak çıkma motor , bir kaç saplama (gijon) somun filan derken mdf den basit bir yapı sağa sola gitsin gelsin yeter.
Sanayi ortamındasın anlaşılan profilleri kaynat gitsin.
3 günde toplarsın.
Birde keçe kalem bir kaç şekil çizdinmi başladın demektir.
Ne nasıl oluyoru en basit en ucuz bu şekilde öğrenip sonra daha güzel modeller tasarlamak en akıllıca yoldur.
Ya da zoru seçersin , bu konularla ilgili her bilgiyi toplar okur ve anlamaya çalışırsın.
Birinci yolda defalarca burada sorup duracaksın.
Bugün tamam derken yarın bir başka soru olacak.
İkinci yöntemde kasaba bile minnet etmez her gün kebap yersin ve görenler , hımm bu adam bu işi biliyor , derler.

Kazım Abi,

Dediğin doğru ama bu işe giriştim artık geri dönüş malesef yok.
Parçaları aldım çoğu yeri tamam az bir iş kaldı pistonuda çalıştırdım inşallah dediğiniz gibi kaçırma olmaz olursa işim zor G kod yazarak adım adım ilerletebiliyorum 100mm gidiyor pistonun valfini tetikliyor bekliyor ve tekrar aynı şekilde devam ettirebiliyorum.

Şaseyi fabrikada hazırlıyorum hazır olsaydı kaçırma var mı yok mu denerdim ama içime kurt düştü.

Selam Arkadaşlar,

Boru sürme makinası yapmaya çalışıyorum.

Bunun için bugün 12,5N Step Motor Aldım, 3 eksen USB'li kart aldım, 1,5 modül kramiyer dişlide hareket edecek.

Yapmak istediğim şey,
5mt Boruyu step motor sayesinde 100mm adımlarla 47 defa sürerek egzantirik preste delik deldirmek.

Boru 100 mm gidecek step motor durunca 24V valfe (valf enerjiyi kesince piston kapanıyor) 3-4 saniye enerji vererek pistonu hareket ettirecek ve pres delik delecek. pres yukarı kalktığında step motor 100mm ilerleyecek bu şekilde 47 defa tekrar edecek.

Bu dediğimi yaptırabilirmiyim.

Saygılarımla,
Mustafa YALÇIN

Yazdıklarınızdan hatırladım sizi. Telefonda konuşmuştuk sizin bu sistem üzerine. Nasıl olacağını kısaca size anlatmıştım.
Hayırlı olsun kolay gelsin.

Yazdıklarınızdan hatırladım sizi. Telefonda konuşmuştuk sizin bu sistem üzerine. Nasıl olacağını kısaca size anlatmıştım.
Hayırlı olsun kolay gelsin.

Teşekkür ederim,
Bir yanlışlık var galiba telefonda bu konuyu kimseyle görüşmedim.
Yapmak istediklerimi şimdilik yaptım boşta denemeler iyi tam istediğim gibi. Visual Basic ile GCode için küçük bir program yazdım Arayüzden İlk delik ölçüsü, Hatve, Delik Sayısı, Hız, firenleme süresi vs... bilgileri girip birkaç saniyede g code oluşturuyorum.
Alt destekli milleride dün aldım ilk denemeyi salı çarşamba yaparım gibi.

Aslında bir konuyuda merak ediyorum acaba Visual Basic ile Mach3 Kartı üzerinden iletişim kurabilirmiyim eğer o olursa mach programını kullanmadan kendi programım ile daha kolay ve hızlı bir şekilde çalıştırabilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri