Mach3 işin ortasında saçmalıyor

bmwr80rt

Üye
Herkese merhabalar.
Mach3 kullanırken belli bir yerden sonra ölçek problemi oluşuyor. Herşey gayet güzel ilerlerken örneğin 2500. satırdan sonra (her zaman farklı oluyor) büyük yada küçük işlemeye başlıyor yada hiç alakasız bir yere geçip orda devam ediyor. aynı gcode'u yüklüyorum ancak sonuç hep farklı çıkıyor. en son hiç alakasız bir şekilde kafasına göre oyma yapmaya başladı. Satır sayısı az olan işlemelerde sorun çıkmıyor ancak satır sayısı yükseldiği zaman bir noktadan sonra saçmalıyor. Mekanik bir problem yok, paraziti engellemek için yapılabilecek herşeyi yaptım, topraklama sağlam, çizimi defalarca kontrol ettim sorun yok. iki farklı bilgisayarda denedim ancak sorun yine aynı. Linuxcnc kullanmak istedim ancak onun da usb desteği yokmuş. Daha önce bu problemleri yaşayan kimse var mı?

Arka planda çalışan bir program, virüs koruma, ekran koruma vs. çalışıyorsa böyle yapabilir. Linux bunların hepsi için çözüm ama destek biraz zor bulunuyor.

Arka planda çalışan bir program, virüs koruma, ekran koruma vs. çalışıyorsa böyle yapabilir. Linux bunların hepsi için çözüm ama destek biraz zor bulunuyor.
Bu ihtimaller için bilgisayara format atıp sadece mach3 kuracağım. Umarım çözüm olur bugün deneme yapıp cevap vereceğim.

Bu ihtimaller için bilgisayara format atıp sadece mach3 kuracağım. Umarım çözüm olur bugün deneme yapıp cevap vereceğim.
Kullandığınız windows?
XP tavsiye ederim.

Maalesef işletim sistemi değiştirmek de işe yaramadı. Bu şekilde taşma yapıyor çizim aynı çizim ama hata her seferinde farklı
IMG_4070.jpeg

Windows XP Professional Sistem Optimizasyonui:
  1. Windows'u Standart PC Modunda Kurun
  2. Yükleme sırasında F5'e basin .(F6 tuşuna basmayın)
  3. Otomatik Sistem Kurtarma için F2'ye basmanız istenirse (F2'ye basmayın).
  4. Hemen ardından bir liste göreceksiniz.
  5. Standart PC'yi vurgulamak için yukarı ok tuşuna basın.
Kurulum sırasında, DONANIMINIZ için en güncel sürücüleri kesinlikle yüklediğinizden emin olun!
  1. Otomatik Güncellemeleri Devre Dışı Bırakın
Bilgisayarım'a sağ tıklayın ve Özellikler'i seçin.
Otomatik Güncellemeler sekmesine tıklayın.
Bilgisayarımı güncel tut seçeneğini işaretlemeyin.
Tamam'a tıklayın.
  1. Uzaktan Yardımı Devre Dışı Bırakın
Uzaktan sekmesine tıklayın.
"Uzaktan Yardıma İzin Ver" seçeneğini işaretlemeyin.
Tamam'a tıklayın.

Hala olmadı derseniz devamı var,
Detaylı notların hem ingilizcesini hemde türkçesini ekliyorum .
(Windows unuz hangi dilde ise)

Ekli dosyalar

• mach3_optimize.pdf
    117.8 KB · Görüntüleme: 7
  • mach3_optimize_trk.pdf
    364.3 KB · Görüntüleme: 7
Windows XP Professional Sistem Optimizasyonui:
  1. Windows'u Standart PC Modunda Kurun
  2. Yükleme sırasında F5'e basin .(F6 tuşuna basmayın)
  3. Otomatik Sistem Kurtarma için F2'ye basmanız istenirse (F2'ye basmayın).
  4. Hemen ardından bir liste göreceksiniz.
  5. Standart PC'yi vurgulamak için yukarı ok tuşuna basın.
Kurulum sırasında, DONANIMINIZ için en güncel sürücüleri kesinlikle yüklediğinizden emin olun!
  1. Otomatik Güncellemeleri Devre Dışı Bırakın
Otomatik Güncellemeler sekmesine tıklayın.
Bilgisayarımı güncel tut seçeneğini işaretlemeyin.
Tamam'a tıklayın.
  1. Uzaktan Yardımı Devre Dışı Bırakın
Uzaktan sekmesine tıklayın.
"Uzaktan Yardıma İzin Ver" seçeneğini işaretlemeyin.
Tamam'a tıklayın.

Hala olmadı derseniz devamı var,
Detaylı notların hem ingilizcesini hemde türkçesini ekliyorum .
(Windows unuz hangi dilde ise)
Yardımınız için çok teşekkürler bunlar da çözüm olmadı. Ne yaparsam yapayım bir şekilde sağ taraftaki mavi rota çizgilerinin dışına çıkıyor. Kullandığım kart bitsensor bsmce04u -plus diye bir model ancak bu bulunmadığı için plus değil pp modelinin dll ve xml dosyalarını kullanıyorum. Sorun bu olabilir mi?

1. En önemli fark kurulurken ACPI yerine Standart PC kurulumu yapmak.
2. Diğer maddeler Mach3 kullanıcıları ve Artsoft tarafından kabul edilen yükleme detayları.
3. Biliyorsunuz, windows önce kendi işlemlerine öncelik veriyor, bunu aşmak için hardware çözümlere gidiliyor.
4 Diğer sorun USB haberleşmesinde, hem yavaşlığı hemde gürültü kapma olasılığı yüksek olduğu için ciddi işlerde kullanmaktan kaçınmalı, sadece data alışverişi için düşünülebilir. Kullandığınız kart neredeyse en alt sırada olan Çin malı bir karttır.
5. Mach3 için en doğrusu ethernet kart kullanmaktır.
Wrap 9 un Smooth Stepper ı kullanabilirsiniz, Amerikan yapımıdır, teknik desteği vardır.
6. Bundan sonraki aşama Mach4 e geçmektir.,
Mach3 e göre çok daha stabil ve güvenilirdir.
7. Daha sonraki aşamalar Motion Control kartları (örneğn Galil) ve onların programlarını kullanmaktır, ama fiyatların hızla yükselmesi ile karşılaşırsınız.

Önce Ethernet bir kart ile başlayın derim,
Kolay gelsin

Yardımınız için çok teşekkürler bunlar da çözüm olmadı. Ne yaparsam yapayım bir şekilde sağ taraftaki mavi rota çizgilerinin dışına çıkıyor. Kullandığım kart bitsensor bsmce04u -plus diye bir model ancak bu bulunmadığı için plus değil pp modelinin dll ve xml dosyalarını kullanıyorum. Sorun bu olabilir mi?
Dll ve xml tam uyumlu değilse sorun yaratabilir. Hata almaya başladığın satırı bulabilirsen gcode içinde uyumlu olmayan bir kod olabilir. M R H ile başlayan kod olup olmadığına bak. Post dosyanı değiştirmeyi dene. Bilgisayarında yeteri kadar ram olup olmadığını kontrol et. Mach3 versiyonunu kontrol et. 3.042 baya sıkıntısız bir versiyon. 2.42 piyasada en çok olan versiyon bu versiyon daha çok hata veriyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri