Mühendislik önerileri

sevgili üyeler yeni mezun bir elektrik elektronik mühendisiyim ve bir fabrikada Bakım saha mühendisi olarak işe başladım.İşe girmeden önce piyasa kötü oldundan altta belli bir süre çalışcam söylendi ve hiç para konuşmadım ve 2.600 işe başladım.3 aya giriyorum ve fabrikada sıkıntılı bir durumda işçi çıkarımları yaptı ve tekniker açığı ortaya çıktı ama durumlar kötü oldundan beni bir mühendisi tekniker gibi kullanıyorlar ve benim alt yapım yok düz lise çıkışlıyım çok sıkıntı çekiyorum . En fazla yılbaşına kadar belki daha önce bu durum bitebilir ve mühendis gibi çalışmaya başlıyabilirim.Ama bir mühendis olup bu şekilde çalışmak ve bakım formenlerinin bir tekniker gibi herşeyi yapmayı beklemeleri beni çok bunaltıyor sizce nasıl bir yol izlemeliyim.

Yılbaşına kadar sürecek bir durum ise sabret bence.

Niye diyeceksin.Belirttiğin üzere yeni mezunsan birincisi işi bırakıp yeni iş bulman bu referanslarla zor.İstediğin ücrete bulman ise hepten zor.

Asıl önemli olan ise işi öğrenmen adına.Normal şartlarda Tekniker diye bir sınıf yoktur.Ya teknisyen vardır yada mühendis ve bir mühendis Teknisyenin işini teknisyenden daha iyi bilmeli.Hem teoriğini hemde pratiğini.Bu açıdan bakınca 6 ay 1 sene işin pratiğini öğrenmek adına tabiri caiz ise amele gibi çalışmayı göze almak mesele değil.

Burada dikkat edilmesi gereken sürecin iş hayatı boyunca devam etmemesi.Fabrika ömür boyunca sizi teknisyen gibi çalıştıracaksa buna da müsaade etmeyin lakin ısrarla belirttiğim üzere işi öğrenmek adına belirli bir müddet buna katlanılabilir.

Tabi diğer yandan bakış açısı (Üzerinize alınmayın genel olarak maalesef yeni mezunlarda sık görüldüğü üzere) "Ben mühendisim arkadaş.Sadece emrederim/söylerim diğerleri yaparlar benim anahtarla pense tutmakla işim olmaz yoksa çalışmam bırakır giderim" gibi bir şeyse buna diyecek bir şeyim olmaz.Buda bir tercihtir.

ar-kur-tek çok doğru söyledin, bizim gibiler yani alaylılar bazen öyle şeyleri düzeltiriz, tamir ederiz yada bilgisine sahibiz ki sadece diploma yok diye küçümserler ama bu güne kadar o kadar çok yüksek mühendise ders verdim ki dediğini yedirdim ki anlatamam. sadece bizim sektörde değil diğer sektörlerde de durum aynı, adam ziraat mühendisi olmuş benim verdiğim bilgiyi "neye dayanarak söylüyorsun" dediğinde ders kitabının sayfasına kadar verebiliyorum. mühendislik işin sadece teori kısmı eğer pratiğini bilmezsen hiç bir şey yapamazsın. herkese kolay gelsin...

Niye diyeceksin.Belirttiğin üzere yeni mezunsan birincisi işi bırakıp yeni iş bulman bu referanslarla zor.İstediğin ücrete bulman ise hepten zor.

Asıl önemli olan ise işi öğrenmen adına.Normal şartlarda Tekniker diye bir sınıf yoktur.Ya teknisyen vardır yada mühendis ve bir mühendis Teknisyenin işini teknisyenden daha iyi bilmeli.Hem teoriğini hemde pratiğini.Bu açıdan bakınca 6 ay 1 sene işin pratiğini öğrenmek adına tabiri caiz ise amele gibi çalışmayı göze almak mesele değil.

Burada dikkat edilmesi gereken sürecin iş hayatı boyunca devam etmemesi.Fabrika ömür boyunca sizi teknisyen gibi çalıştıracaksa buna da müsaade etmeyin lakin ısrarla belirttiğim üzere işi öğrenmek adına belirli bir müddet buna katlanılabilir.

Tabi diğer yandan bakış açısı (Üzerinize alınmayın genel olarak maalesef yeni mezunlarda sık görüldüğü üzere) "Ben mühendisim arkadaş.Sadece emrederim/söylerim diğerleri yaparlar benim anahtarla pense tutmakla işim olmaz yoksa çalışmam bırakır giderim" gibi bir şeyse buna diyecek bir şeyim olmaz.Buda bir tercihtir.
benim takıldım nokta amelelik yapmak değil 2 ay oldu daha gireli tek başıma vardiya tutuyorum.Bilgim az el becerim az olmasına rağmen sanki yıllardır orda çalışanmışım gibi işi yapmamı istiyorlar.. Yoksa ne pisliklere giriyorum ne derlerse öğrenmek için yapıyorum.Sadece şu gözle bakmaları tuafıma gidiyor sen mühendissin bundan daha iyi alt yapımı olur? teoride bir çok şey var ama uygulama 0 bunun farkında değiller üniversitede verilen eğitimin.
ar-kur-tek çok doğru söyledin, bizim gibiler yani alaylılar bazen öyle şeyleri düzeltiriz, tamir ederiz yada bilgisine sahibiz ki sadece diploma yok diye küçümserler ama bu güne kadar o kadar çok yüksek mühendise ders verdim ki dediğini yedirdim ki anlatamam. sadece bizim sektörde değil diğer sektörlerde de durum aynı, adam ziraat mühendisi olmuş benim verdiğim bilgiyi "neye dayanarak söylüyorsun" dediğinde ders kitabının sayfasına kadar verebiliyorum. mühendislik işin sadece teori kısmı eğer pratiğini bilmezsen hiç bir şey yapamazsın. herkese kolay gelsin...
Bak çok güzel yazmışsın ama sence 2 ay da yeni başlamış bir mühendis vardiya tutabilirmi ? diyelim tuttu ondan tekniker gibi hem teori hem uygulama yapmış biri gibi çalışmasını beklemek normal mi? yoksa altta çalışanları küçümsemek adına yazmadım ben bu konuyu sizin gibi değerli tecrübelere sahib abilerimin yol göstermesi için açtım.

Sayın @paskomya

Bu mesele Türkiye'deki Mühendislik eğitiminin yıllardır kapanmayan yarasıdır.Hatta toplumda o kadar yer etmiş ki daha öğrenci Mühendisliği kazanıp okumaya başlamadan "Mühendis olur,insanlara emir verip onları yönetirim" diye düşünüyor.Yani Mühendislik değil ama benim teknik yöneticilik dediğim şeyi istiyor.

Bir kaç ülkeden Mühendislerin çalışmasını görme şansım oldu ve hepside tabiri caiz ise gırtlaklarına kadar yağa batıyordu.Hatta gördüğüm Almanlar bu işi abartmış işin ortasında bir takım lazımsa birinden istemeyip o halde gidip kendi alıyordu.

Ülkemde ise bir kamu kuruluşunda staj yaparken şahit olduğum Baş Mühendis hanım efendiyi işçi istediği gibi yönlendirip manipüle ediyordu.Adam mevzuyu öyle bir anlatıyordu ki Hanımefendi ne saçmalıyorsun sen diyemeyip anlamadığı için direkt onay veriyordu.Gerçi sonradan Teknisyene işçiye yıllardır yaptığı işin neresinin niçin yanlış olduğunu anlatan konuya sonuna kadar Mühendiste gördüm ve şuna kanaat getirdim.Bir standartımız yok çok iyi bir mühendis ile ile masa başı mühendisi olmak tamamen kişinin azmine ve hayata bakış açısına kalmış.
Bak çok güzel yazmışsın ama sence 2 ay da yeni başlamış bir mühendis vardiya tutabilirmi ? diyelim tuttu ondan tekniker gibi hem teori hem uygulama yapmış biri gibi çalışmasını beklemek normal mi? yoksa altta çalışanları küçümsemek adına yazmadım ben bu konuyu sizin gibi değerli tecrübelere sahib abilerimin yol göstermesi için açtım.

Dünyadaki sistem çalışandan son damlasına kadar faydalanma üzerine kuruludur.Hele ki oturmuş bir kültür,insani olgunlaşma,sendika,koruyucu kapsayıcı kanun olmayan yerde çalışan-iş veren ilişkisi tamamen iş verenin inisiyatifine kalmıştır.Bu açıdan bakınca siz iş verenden sizin lehinize bir düzenleme beklemeyin o sizden az maliyetle en fazla verimi almak isteyecektir.Deseniz ki koca fabrikayı tek başıma çalıştıracağım ve asgari ücret alırım..iş veren olur mu öyle saçmalık falan demeyip "yol ve yemek dahil mi" diye sorar.

Bu sorunu çözmenin yolu idare ile oturup konuşmanız lazım.şartları baştan konuşup çerçeveyi ve sorumluluk sınırınızı çizmezseniz herkes istediği gibi at oynatma şansına sahip oluyor.Usturuplu bir biçimde mutlaka derdinizi sorumluluklarınızı ve yapabileceklerinizi anlatın bir orta noktaya bulmaya çalışın.

Son düzenleme:

Arkurtek yazdigin cevapta tekniker diye bir sınıf yok yazmissin bunu bana bir açıklarmısın?

Arkurtek yazdigin cevapta tekniker diye bir sınıf yok yazmissin bunu bana bir açıklarmısın?
Sayın @ilhanefe

Cümle "tekniker diye bir sınıf yok" değil.Cümle "Normal şartlarda Tekniker diye bir sınıf yok"

Ülkemizden bahsedersek bu ülkede "tekniker" yok demek abesle iştigal olur.Zira zibil gibi tekniker üreten koca koca M.Y.O.'ı mevcut ki ikisinden bende mezunum.Devlet desen Kadro olarak memuriyette (çok sayıda olmasa da) bunu ihdas ediyor.Hatta bazı yerlerde idarecilik yapmak için en az MYO mezunu (artık direkt tekniker ünvanı vermeselerde) olmayı şart koşuyor.Örneğin araçlar servis müdürlüğünde (değiştiyse haberim yok bilgim dahilinde bunu yazıyorum).Hal bu iken bu memlekette teknikerlik tabiki sonuna kadar var.Hatta kamuda teknisyenin işini yapan birde işçi sınıfı var..

Lakin benim bildiğim dünyada bu iş daha net bir ayrımla yürüyor.Teknisyen/mühendis sınıfının arası bir sınıf yok. Bu ara teknisyenlerin sertifikasyonu yada tecrübesi ile doldurulan bir ara o yüzden herkes yerini biraz daha net biliyor. Bizde ise Meslek liselerinde görülmesi gereken şeylerin büyük kısmı yada büyük kısımının tekrarı Meslek yüksek okullarında gösterilerek ne teknisyen kabul edilen nede mühendis kabul eidlen bir sınıf oluşturulmaya çalışmış.Gerçi Özel sektörde tutmadı ama durum bu.Yani normalde olmayan ve olmaması gereken bir sınıf.

Tabi bunları yazıyorum ama kamuda "tekniker kadrosunun maaşını"alan bir bireyim.Bana desen ki teknisyenden ne farkın var pratikte inan ben bir fark görmüyorum.

Tamam yazdiginizdan nedemek istediginizi anladım,fakat tekniker yok yazmaniz sizin de kamuda tekniker olarak çalıştığınız halde kendinizi ve bütün çalışan çalışmayan teknikerleri yok sayilmasi algısı doguyor bence cümlenizdeki iş tecrübesi acisindan konuyu degerlendirmeniz daha şık olurdu,sizin icin yinede verdiğin cevap için teşekkür ederim...

"İnsanlar değerli olmayı unuttular önemli olmaya çalışıyorlar" 32 yıldır bu mesleğin içindeyim genç arkadaşlara tek tavsiyem değerli olmak için çalışın.
Kağıt üzerinde önemli ama gerçekte boş ve ukala yüksek mühendisler gördüm. Tabii ki diploma şart ama Bilgiye ve tecrübeye her zaman önem verin. Özelde çalışırken kendini iyi yetiştirmiş çok çalışkan alaylı diplomasız teknik elemanın mühendis kadar maaş aldığına şahit oldum. Bilgi önemlidir bilgiye tecrübeye önem veren değerlidir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri