loadcell plc projesi

wilshere

Üye
Merhaba Arkadaşlar

Elimde Emax: 15kg , C:2.032mv/V , n :4000 , Vmin : Emax/9000 olan 4 adet loadcellim var. Bunu Siemens s7-200 plc ile (0-10 volt analog input 12 bit), bir analog transmitter aracılığı ile kontrol etmek istiyorum. Bu projede 1-2 gr hassasiyette çalışmak istiyorum. Bu değerlerle mümkün müdür?

Teşekkür ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
hocam şayet böyle bir uygulamayı gerçekleştirdiyseniz biraz detaylı bilgi verir misiniz? öğrenme amaçlı bir merak oluştu. Teşekkürler.

Merhaba, s7-200 içinde kullanabileceğiniz Siwatool var, uygun modül seçimi yaptıktan sonra bildiğim kadarıyla %0.5 hassasiyet ile ölçüm yapabiliyor.

aslında hassaslık için plc nin anolog girşinin kaç bit oldugunu bilmek gerekiyor.

Bu bilgiyi yinede araştırın.Uzun süredir plc'lerle uğraşmıyorum.Şöyle düşün ;12 bit 32767 çözünürlüğe tekabül ediyor.Biz bunu düz 32000 alsak.15kg=15000 gramdan. 15000/32000=0.46 yani yaklaşık yarım gram hassasiyet ile tartım yapabilirsiniz bence.

Merhaba arkadaşlar
4 adet loadcell i birbirine bağlayıp, ki bu baykon firmasının önerisidir , analog transmitter ile tx11w çevirip s7-200 ün analog girişin aktardım. Sonra 30kg 000gr a göre Kalibrasyon yaptım. Yani terazi boş iken 0 dolu iken 30000 analog bilgisini alıp ekranda iletiyorum. Ancak çok iyi bir verim alamadım. Transmitterden gelen bilginin kalibrasyon yapmama ragmen 10 gr 15 gr hatta 20 gram değiştiğini, teraziyi boşalttıgımda da 5-6-7.. gibi analog degerleri gördüm. Yani istediğim hassasiyti ve kararlılığı yakalayamadım. Bu yaptıklarımı Esit ile paylaştım eci indikatör ve aynı esitin tek loadcelli sp100 c3 yük hücresini 100kg ve 10 gram hassasiyet önerdiler. Esit firması 10 gram hassasiyeti mükemmel mekanik şartlar ile sağlayabilceğimi söylüyorlar. Benim projemde de maximum 10 gram hassasiyet gerekmektedir. Şu anda projeyi revize ederek bunları kullanıp deneme yapacağım umarım sonuç alırım. Loadcell ile transmitterin uyumu önemli ve tek loadcelll oldugunda gördüm ki daha fazla stabillik ve doğru ölçüm aldım.

öncelikle 4 adet loadcellin birbiri ile bağlanması gayet normal. esit firmasının junction box kutuları mevcut. terazinizin ağırlığının dengeli bir şekilde dağılmadığını görürseniz o junction boxlarda ayar yapıp 4 loadcellden de eşit bir değer alabilirsiniz.
ikinci dikkat edilmesi gereken husus ise, teraziniz boş iken 0 değeri vermemelidir. siz dara aldığınız. ama bir kıpırdanma oldu ve - ye doğru bir yönelme var. siz o - yi göremezsiniz. dolayısıyla dara değerindeki değişiklikleri görmenize mani olur. terazinin kendi ağırlığı sizde 10000 görünürse sizin skalanız 20000'e düşer. buna mani olmak için sistemi yanıltmanız gerekmekte. teraziyi mümkünse biraz kaldırıp dara değerinin (yani boş terazinin) 1000 ve 2000 değerlerinde kalmasını sağlamalısınız. saçma ama sonuç veren bir yöntem.
üçüncü dikkat edilmesi gereken şey ise, teraziden ürünü boşalttıktan sonra ne kadar malzeme teraziye yapışmakta. dara değeri o yapışan malzeme ile olmalıdır. yoksa boşalttığınızda hep 5-6-7 değerleri görürsünüz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,229
Kullanıcılar
450,024
Son üye
asdfg_1

Yeni konular

Geri