LM3915 LED PPM devresinde DOT modunda 1.ledin sürekli yanma sorununun incelenmesi ve çözüm çalışmaları

Yamyam hocam LM3915 LED PPM devresindeki 1.ledin sürekli yanma sorununu masaya yatırıp inceledik. Sizin değerli araştırmalarınız ve yönlendirmeleriniz sonucunda sorunu çözmüş bulunmaktayız.Ben de konuyu takip edenler için LED PPM in önceki durumu ve şimdiki durumunu gösterebilmek için en son çalışma videosunu çektim.
İlk video daha önce ANALOG PPM yaparken LM 3915 LED PPM ile karşılaştırma videosu.Burada görüldüğü gibi PPM DOT modundayken yüksek dB lerdeki ledler yanarken daima 1. led de yanıyordu.
Şimdi çektiğim videoda ise 1.ledin sürekli yanmadığı,çalan müziğin dB ine göre nasıl yanıp söndüğü ayrıca BAR modunda da nasıl çalıştığı görülecektir.

1.Video:

2.Video:

Yamyam hocam konu ile uğraştığın ve değerli bilgilerini paylaştığın için teşekkür ederim.

Yamyam hocam konu ile uğraştığın ve değerli bilgilerini paylaştığın için teşekkür ederim.
Ben bilgi yemeyi severim. Diğer arkadaşlara da ikram ederim ki birlikte yiyek :D
Sonuçta böyle bir çalışmadan hem sen hem de ben bilgilenmiş olduk.
Bu arada aklımda şöyle bir ŞEYTANCA düşünce oluştu.
Madem ki test amacıyla LM3916 eline geçti ve şu anda elinde atıl duruyor, bu entegreleri değerlendirebilirsin..
Dökümanlarda görmüşsündür. LM3915 ve LM3916 ikilisi ile harika bir DIN PPM yapılabilmektedir. Sendeki PPM 30db ölçüm alanına sahip amatörce ama ciddi bir tasarımdır. Zaten yapmış olduğun ölçümleri anlamış olman bunu açıkça göstermektedir. Yani sana şimdi desek ki piyasadan her türlü LED VU metre veya bu gibi aletleri al desek hiçbirisinin yüzüne bakmaz, kendi PPM ini çoğu üretimlerden üstün görürsün. Haklısın da...
Gel gelelim 40db ölçüm alanlı bir DIN PPM ise yarı profesyonel bir tasarım olup, çoğu aşırı pahalı cihazlarda kullanılmaktadır.
Bir değer yargısı oluşturursak senin PPM 100 ediyorsa 40db ölçüm alanlı DIN PPM in rayiç bedeli 1000 eder diyebiliriz.
Üst ölçüm bölgelerinde 1 db çözünürlüklü alt bölgelerde 3 db çözünürlüklü böyle bir ölçüm aleti takdir edersin ki şaka değildir.
Bu durumda eğer gudurdum dersen, hazır elinde LM3916 orijinal varken ben olsam 40db ölçüm alanlı DIN PPM projesine de başlardım.
Bu DIN PPM den sadece benim amplide ve @ozgurece35 in amplisinde bulunmaktadır. Ayrıca sen ses kayıt falan işleri ile de haşır neşir olduğuna göre böyle bir proje senin işine daha fazla yarayacaktır.
Gabul eder ve karar verirsen böylesine ciddi bir projeyi de seninle yapar, izleyicileri gudurturuz :D

Yamyam hocam öyle bir anlattın ki gudurmamak elde değil :D Seninle yaptığımız her proje benim için hem eğitici, hem de çok keyifli oluyor.Ben varım,izleyen arkadaşlar da gudurup yapmaya başlayabilirler.Şimdiden güzel bir proje olacağını düşünüyorum.

Ancak bu yapacağımız PPM in de daha önce yaptığımız ANALOG PPM gibi ampli üzerinde değil de ayrı bir kutu da olmasını isterim.Çünkü bu LM1875 amplime montajı mümkün değil yer yok.

Eğer olur dersen senin uygun gördüğün şekilde ve yönlendirmelerin ile projemize başlayabiliriz.

@Mr_YAMYAM hocam minik bir video çekip swf yaptım Dot modu gayet şipirdek. Orjinal LM 3915 ler altın değerinde gerçekten. Arkadaşıma anlatıyorum bu -40db 20 Led hassas seviye göstergesi. Üst seviye amplilerde , stüdyo kayıt mikserlerinde kullanılıyor diyorum .Yok gardaş vumeter bu diyor. Şimdi gelde anlat anlatabilirsen. :cool:

4A.gif

Son düzenleme:
Yamyam hocam öyle bir anlattın ki gudurmamak elde değil :D Seninle yaptığımız her proje benim için hem eğitici, hem de çok keyifli oluyor.Ben varım,izleyen arkadaşlar da gudurup yapmaya başlayabilirler.Şimdiden güzel bir proje olacağını düşünüyorum.

Ancak bu yapacağımız PPM in de daha önce yaptığımız ANALOG PPM gibi ampli üzerinde değil de ayrı bir kutu da olmasını isterim.Çünkü bu LM1875 amplime montajı mümkün değil yer yok.

Eğer olur dersen senin uygun gördüğün şekilde ve yönlendirmelerin ile projemize başlayabiliriz.
Her türlü olur.
Hatta LED PPM gibi hem WATT hem de line seviye ölçümü yapabilirsin dilersen.
Buradaki tek şüphe şu olaydır.
LM3915 ler artık ne yazık ki kaliteli değiller. Benim testlerimde response (erişim) ve gürültü faktörlerinde ecik kötüler.
-40db alt skala için gürültü eşiğimiz takribi 10mV civarında olacaktır. Bu alt seviye DIN PPM için ne kadar tesirlidir bilemem, ancak EBU PPM lerde ciddi sıkıntı. Çünkü EBU PPM alt sinyal eşiği takribi 1-2mV lar seviyesinde.
Doğal olarak eklememiz gereken 13db lik bir genişletilmiş ölçüm alanı bulunmaktadır. Sahte entegrelerin DIN PPM deki davranışlarını test etmemiştim. Ancak tahminimie göre gürültü sorunu yaratmayıp sadece response konusunda sıkıntı yaratabilirler.
Bu durumu da rectifier kondansatörleri ile çözebiliriz.
@Mr_YAMYAM hocam minik bir video çekip swf yaptım Dot modu gayet şipirdek. Orjinal LM 3915 ler altın değerinde gerçekten. Arkadaşıma anlatıyorum bu -40db 20 Led hassas seviye göstergesi. Üst seviye amplilerde , stüdyo kayıt mikserlerinde kullanıyor diyorum .Yok gardaş vumeter bu diyor. Şimdi gelde anlat anlatabilirsen. :cool:

Ekli dosyayı görüntüle 91884
Özgür gardaşım. VU metre ile PPM farkını amatörlere anlatamazsın.
Ama @sasen1 e hafiften çıtlatsan bile GUDURUR. Ortalığı kemirir :D
Çünkü herif... PARDON... BEY'e bu basit LM3915 li PPM in yapımını gösterirken bile gudurup sağı solu kemirmişti de ibreli DIN PPM yapmıştık. Bu yüzden DIN PPM, EBU PPM nedir kıymetini bilen bir arkadaşımızdır.
Ancak amatörler anlamasa bile çalışma şeklini gördüklerinde guduruyorlar.
Hatırlarsan EBU PPM projesinden sonra bir vatandaşın benden 900TL ye aynısından istediğini söylemiştim.
LM3915 ler ne yazık ki bulunamadığı için o işi iptal etmek zorunda kalmıştım.
Yine de anlamalarını bekleme. Çalışma şeklini görüp gudursalar bile yeter :D

Her türlü olur.
Hatta LED PPM gibi hem WATT hem de line seviye ölçümü yapabilirsin dilersen.
Buradaki tek şüphe şu olaydır.
LM3915 ler artık ne yazık ki kaliteli değiller. Benim testlerimde response (erişim) ve gürültü faktörlerinde ecik kötüler.
-40db alt skala için gürültü eşiğimiz takribi 10mV civarında olacaktır. Bu alt seviye DIN PPM için ne kadar tesirlidir bilemem, ancak EBU PPM lerde ciddi sıkıntı. Çünkü EBU PPM alt sinyal eşiği takribi 1-2mV lar seviyesinde.
Doğal olarak eklememiz gereken 13db lik bir genişletilmiş ölçüm alanı bulunmaktadır. Sahte entegrelerin DIN PPM deki davranışlarını test etmemiştim. Ancak tahminimie göre gürültü sorunu yaratmayıp sadece response konusunda sıkıntı yaratabilirler.
Bu durumu da rectifier kondansatörleri ile çözebiliriz.
Yamyam hocam evet LM3915 sorun çıkarabilir ama yine de yaparak görmekte fayda var diye düşünüyorum.Hem de daha önce PPM yapımında öğrendiğim konuları pekiştirmiş ve geliştirmiş olurum.Burada bizi yine yoracak esas konuların başında kutu ve diğer malzemelerin kalitesi diye düşünüyorum.Tek konuda şanslıyım o da orjinal LM3916 lar.O da sayende teşekkür ederim.Bu yeni projemiz ile ilgili bir başlık açıp amacımızı ,gideceğimiz yolu belirterek bana yol gösterirsen memnun olurum.

Yamyam hocam evet LM3915 sorun çıkarabilir ama yine de yaparak görmekte fayda var diye düşünüyorum.Hem de daha önce PPM yapımında öğrendiğim konuları pekiştirmiş ve geliştirmiş olurum.Burada bizi yine yoracak esas konuların başında kutu ve diğer malzemelerin kalitesi diye düşünüyorum.Tek konuda şanslıyım o da orjinal LM3916 lar.O da sayende teşekkür ederim.Bu yeni projemiz ile ilgili bir başlık açıp amacımızı ,gideceğimiz yolu belirterek bana yol gösterirsen memnun olurum.
Evet.
Ne yazık ki kutu ve trafo işi ecik masraflı olacak. Ama sen halledersin.
Başlangıç olarak 2X15V veya 2X12V 10W trafoya ihtiyacımız olacak. Kutuyu bütçen dahilinde dilediğin gibi seçebilirsin.
Bir de projenin ciddiyeti için iyi kalite köşeli LED bulmanı tavsiye ediyorum.
Ledlerin 3 tanesi gırmızı 1 isi sarı kalan 13 tanesi ise yeşil ya da mavi olacak.
Bu miktar tek kanal içindir yani toplamda iki katı.
LM3916 lara iyi davran. Artık onlardan da bulamazsın. Bende 4 tane kadar LM3915 kaldı. Elimi öpüp yüzümü yalasalar da vermem :p
Haa..
Bu proje için sana şu aletten almanı da emrediyorum.

https://www.yesilkoyelektronik.com/...e-aparati-kaliteli-plastik-sahrarbreaker.html
Daha ucuzunu da buldum.
https://www.n11.com/urun/direnc-bukme-aparati-15789460?magaza=tyana3d
Ama gözüme ecik adi gibi göründü.

Evet.
Ne yazık ki kutu ve trafo işi ecik masraflı olacak. Ama sen halledersin.
Başlangıç olarak 2X15V veya 2X12V 10W trafoya ihtiyacımız olacak. Kutuyu bütçen dahilinde dilediğin gibi seçebilirsin.
Bir de projenin ciddiyeti için iyi kalite köşeli LED bulmanı tavsiye ediyorum.
Ledlerin 3 tanesi gırmızı 1 isi sarı kalan 13 tanesi ise yeşil ya da mavi olacak.
Bu miktar tek kanal içindir yani toplamda iki katı.
LM3916 lara iyi davran. Artık onlardan da bulamazsın. Bende 4 tane kadar LM3915 kaldı. Elimi öpüp yüzümü yalasalar da vermem :p
Haa..
Bu proje için sana şu aletten almanı da emrediyorum.

LM3916 hazine onları hazine sandığına koydum.😀Artık ben de özgürün LM3915 lerine sulanırım ne yapayım🤪

Ben de diyorum Yamyam hocamın dirençleri nasıl böyle ip gibi dizilmişler.Varmış demek bir yöntemi.Bilmek lazım tabi :D

Tamam hocam ben bunları araştırayım almadan önce tekrar sorarım ona göre sipariş veririm.

LM3916 hazine onları hazine sandığına koydum.😀Artık ben de özgürün LM3915 lerine sulanırım ne yapayım🤪

Ben de diyorum Yamyam hocamın dirençleri nasıl böyle ip gibi dizilmişler.Varmış demek bir yöntemi.Bilmek lazım tabi :D

Tamam hocam ben bunları araştırayım almadan önce tekrar sorarım ona göre sipariş veririm.
Valla Özgürün elini öpüp yüzünü ısırsan bile vermez o LM3915leri :p
Konu başlığımız SEMİ- PRO -40db ölçüm alanlı DIN PPM yapımı olsun.

Valla Özgürün elini öpüp yüzünü ısırsan bile vermez o LM3915leri :p
Konu başlığımız SEMİ- PRO -40db ölçüm alanlı DIN PPM yapımı olsun.
Ben olsam onun yerinde ben de vermem.Zamanında bilseydik böyle olacağını orjinallerinden alıp LM3915 yatırımı yapardık.İyi para ederdi. 😀 @ozgurece35 arkadaşımıza bazen böyle takılıyorum ama,umarım bana kızmıyordur.
Konu başlığımız da bence çok güzel olmuş.Yamyam hocam konuyu açarsan malzeme konularını ve sormak istediklerimi de oradan sorarım daha iyi olmaz mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri