LM1875 devresinde beklenmedik vınlama sesi

sasen1

Paylaşımcı üye
Yamyam hocam merhaba yaptığımız LM1875 anfinin sonuna geldim .Alüminyumdan ön panel ve altındaki panel için autocadde çizim yapıp lazer olarak kestirdim .Alps log pot ve lineer pot aldım .Geçen dediğiniz gibi kulaklık montajını da yaptım.Ancak dipten gelen bir vınlama var.Kulaklık bağlantısından mı diye anfi çıkışından kulaklık jakına gelen kabloları çıkarıp denedim yine var.Sesi açtıkça artan ancak müzik içerisinde duyulmayan bir dip ses var.Bu canımı sıktı daha önce yoktu .Bu kablolama ile mi ilgilidir,yoksa entegreden gelen bir vınlama mıdır?Sizin bilgi tecrübelerinize göre bu ses nedir?

Ekli dosyalar

• dip ses.rar
    121.1 KB · Görüntüleme: 10
  • P_20201122_153345.jpg
    P_20201122_153345.jpg
    415.6 KB · Görüntüleme: 62
  • P_20201122_153140_p.jpg
    P_20201122_153140_p.jpg
    292.9 KB · Görüntüleme: 62
Muhtemelen kablolama hatasıdır.
Benim grounding hesaplarıma göre o devrenin gürültüsü çok düşük olmaldır.
1) Ampli boşta iken ton kontrol kablolarını elle.
2) Volüme pot kablolarını elle.
Gürültü artarsa öncelikle bu kablolardan kaynaklanan bir enterference sözkonusudur.
Gürültüde değişme olmazsa grounding hataları olabilir ki sistemi ameliyata almak gerekebilir.

Hocam ben pot bağlantılarındaki kabloları elleyince vışı vışı diye ıslık sesi geliyor .Ama çok derinden.Ayrıca bas ve tiz potunu açıp kapatırken de aynı ses .Fakat kablolara donununca vın sesinde artış yok.Vın sesi Volume potunu açtıkça artıyor.Kapatınca azalıyor.Ben potları dt8 kablo içinden çıkardığım ince kablolar ile bağlamıştım.

Hocam ben pot bağlantılarındaki kabloları elleyince vışı vışı diye ıslık sesi geliyor .Ama çok derinden.Ayrıca bas ve tiz potunu açıp kapatırken de aynı ses .Fakat kablolara donununca vın sesinde artış yok.Vın sesi Volume potunu açtıkça artıyor.Kapatınca azalıyor.Ben potları dt8 kablo içinden çıkardığım ince kablolar ile bağlamıştım.
Durum vaziyeti kelek. Acele gelek :D
Vışı vışı sesler hayra alamet değil. Osilasyon yapıyor.
Şimdi kulağını kuyruğunu iyice aç ve dediğimi yap.
Ton kontrolün İNEK ucunu konnektöründen sök. Kablolara dokunarak aynı testi yine yap.
Sonucuna göre gidişat belirleyelim.

Hocam hasta yeni taburcu olacaktı ameliyata aldık yine :D
Dediğiniz gibi ton kontrol ineklerinden konnektörü çıkartınca ne vınlama var ne de vışı vışı sesleri.Bu sesler çok minimal.Volume sondayken tiz potunu açıp kapatırken de yapıyor.Sadece kabloya parmağımı sürtünce değil.Aslında müzik dinlerken duyulan sesler değil.Ama ben takıyorum bunlara.Yapınca tam olsun diyorum.Yarım yamalak işleri sevmiyorum.

Son düzenleme:
Hocam hasta yeni taburcu olacaktı ameliyata aldık yine :D
Dediğiniz gibi ton kontrol ineklerinden konnektörü çıkartınca ne vınlama var ne de vışı vışı sesleri.Bu sesler çok minimal.Volume sondayken tiz potunu açıp kapatırken de yapıyor.Sadece kabloya parmağımı sürtünce değil.Aslında müzik dinlerken duyulan sesler değil.Ama ben takıyorum bunlara.Yapınca tam olsun diyorum.Yarım yamalak işleri sevmiyorum.
Ton kontrol ineğine başka kablo mu bağlı?
Başka kablo bağlı ise kapasitif etki yaparak VIŞI VIŞI yapabilir.
Ayrıca kablo bağlı ise ve kablonun diğer ucunda başka bir elemanlar bağlı ise bunların groundingi hatalı yapılmış olabilir.

evet vumetreye giden kablo

evet vumetreye giden kablo
PATA KÜTE HÖRŞŞK SMACK HÖŞÜRRT :mad:;):D
Kötek ve de kötek :D
Haliyle olay çetrefilleşti.
İşte bu sebeple GROUNDING olayı çok önemlidir diye birçok arkadaşı köteklemiştim.
Buradaki grounding sadece ampli devrelerinin değil, vumetre gibi yardımcı devrelerin de şaselemesinin önemini ifade etmektedir.
DİKKAT:
Vu metrede iki besleme olması gereklidir.
Bir tanesi 2X15V olup vumetre redresör devresinin beslemesidir. Bu beslemenin şase ucu ya metal şasemize ton kontrolde olduğu gibi bağlanmalıdır ya da tek bir şase kablosu ile sistem sıfır noktasına bağımsız olarak bağlanmalıdır.
Diğer besleme ise yaklaşık 12V luk LED besleme gerilimidir. Bu beslemenin sadece artı ucu 12V besleme devresinden alınmalı şase tarafı boşta bırakılmalıdır. Buradaki grounding esası 12V luk harici beslemenin (senin devrede hop korumayı da besleyen devre) ana sistem ground point noktasına yakınlık esastır.
Eğer hop koruma devresi benim tasarımım olan devre ise ve PCB deki şaseleri şase metaline tespit edilmişse hop koruma devresine eksi ucun bağlanmaması gerekir.
VU metredeki giriş kablolarını şimdilik blendajlı kullanma. Çıplak iki ayrı kablo ile VU metre girişlerine bağla. VU metre şaseyi kendi hattından tamamlar. Eğer bu kablolar gürültü yaptırırsa blendajlı kablo kullanabilirsin. Ancak bu kabloyu ton kontrol girişinden değil de selektor uçlarından alıp kablonun şase uçlarını buradan metal şaseye direk bağlamalısın. Yani her durumda VU metre uçlarına sadece canlı uç bağlanmalıdır.

Hocam daha önce birlikte yaparken vumetre beslemesini 2x15v ve 12v da led besleme için yapmıştık onlar aynı.Sadece ben vumetre 2x15 voltun şase kablosunu sistem sıfır noktasına çok yakın olan 15v regüle devresinin şasesine bağlamıştım.Bunu değiştireyim mi.(Resim 1 mavi kablo vımetreden gelen 2x15 voltun şase kablosu)
12v led besleme sadece + uç bağlı
Diğer hop koruma dediğiniz gibi bağlı.
Şimdi selektörde vumetre bağlantısını yapıp size sonucu bildireceğim.

Ekli dosyalar

• P_20201122_220156.jpg
    P_20201122_220156.jpg
    331.3 KB · Görüntüleme: 29

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz