Lityum pil şarj

Rıdvann34

Üye
Sevgili kontorl kalemi takipçileri,Ben 3 adet tp4056 modülü ile 3 adet lityum iyon pili paralel bağlayıp 5v ile şarj ede bilirmiyim merak ediyorum . Pilleri dc dönüştürücüye bağlayıp 12v çıkış almak istiyorum.BU MÜMKÜN MÜ ACABA ?

3 adet pili paralel bağlayıp tp4056 ile sarj edebilirsiniz. Ancak sarj suresi çok uzayacaktir.

Dc to dc dönüştürücü ile 12 volt elde edebilirsiniz. Ancak ne kadar akim cekeceginizde önemli.

dönüştürücüde güç kaybı yaşarsın, seri bağlayıp 12 volt da elde edebilirsin birtanede 3s bms alıp bağladınmı tamamdır

dönüştürücüde güç kaybı yaşarsın, seri bağlayıp 12 volt da elde edebilirsin birtanede 3s bms alıp bağladınmı tamamdır
3s bms şarj için yeterli değil 3s şarj kontrol devresi yapması gerekir

3 adet 18650 yi seri bağlayıp bms devresi ile gayet güzel kullanırsın. Alacağın 3s bms devresine dikkat et !
Ayrıca amacını belirtirsen daha doğru yönlendirme yaparız.

3 adet 18650 yi seri bağlayıp bms devresi ile gayet güzel kullanırsın. Alacağın 3s bms devresine dikkat et !
Ayrıca amacını belirtirsen daha doğru yönlendirme yaparız.
Bms kullanıp ne ile şarj etmesi gerekiyor normal adaptör mu bağlayacak

Parelel bağlı BMS soruma ben de henüz cevap alamadım. Kısa sürede cevap alamazsam test edip sonuçlarını yazacağım.

Arkadaşların söylediği gibi 3 parelel yerine 3 seri bağlayıp 12 V için DC DC yükselteç kullanmanız yada 5 seri bağlayıp 12 V için DC DC düşürücü kullanmanız daha doğru olacaktır. Öncelikle balanslı BMS devresi iyi olur. Şarj durumunu kontrol etmek içinde akım kontrollü bir şarj devresi emniyetli ve uzun ömürlü bir kullanım sağlayacaktır. Fikir vermesi bakımından oluşturduğum Taşınabilir bilgisayar adaptörünün (4S 2P 3500 mAh lityum pillerden) resmini ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Blg.jpg
    Blg.jpg
    211.4 KB · Görüntüleme: 16
Bms devresi bataryayı korumak için üretilen bir devredir.sarj işi ile alakası yok.eger bms ye bir adaptör bağliyacaksaniz bu adaptörün şarj için uygun adaptör olması gerekir her adaptör şarj için uygun değildir.bunun sebebi adaptör şarj için bağlandığında boş olan pil tüm akımı çekip adaptörü kisadevre korumasına alır.ve güç çıkışı kesilir.sarja uygun adaptör de kisadevre koruması değil de akım sınırlama mevcuttur yukjek akım cekilirse voltaj düşüp akımı sabit tutacaktır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri