OkanEkinci

Üye
Arkadaşlar lise mezunuyum elektrik ve elektrik şimdi benim proje cizme yetkim var bellki bi wat kadar bu wat ne kadardır ve bu projeyi cizdiğimde ne yapmam gerek elektrik esnaf odası kayıt olmam gerekiyormus oyle duydum peki oraya kayıt ıcın dukkana ıhtıyacım mı kendım proje cizip mustekil ev yapmak istiyorum peki projede mımar imzası sart mı
Konu yanlıs yere actım ıse ozur dılerım

şimdiden teşekkürler

Ben 1995 mezunuyum bizim zamanımızda tesisat yapmak için ustalık belgesi gerekiyordu ve ben 2009 yılında eski adı çıraklık eğitim yeni adı meslek edindirmeden bir hafta kursa gidip ustalık belgesi aldım.Bu belge ile proje çizilebiliyor ama bir işyerinde elektrikçi olarak çalışman yada kendi işyerin olmalı ki tedaş onaylasın aksi takdirde onay vermiyor.
Geçenlerde duydum şimdi meslek lisesinden mezun olanlara ustalık belgesi veriyorlarmış.Eğer bu doğru ise bana göre çok büyük yanlış çünkü biz ustalık belgesi almak için 1 yıl sigortalı olarak çalışmak zorundaydık ve ben meslek lisesinden mezun olupta elektrikte usta bilgisini sahip bir iki kişi gördüm onlarda ya babalarının yanında bu işi öğrenmiş yada bir akrabalarının yanında yazları çalışıp kendini geliştirmiş kişilerdi.Bu yeni ustalık belgesinin yetkisi ve işlemini bilmiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri