lehim teli tavsiyesi

beradi06

Üye
arkadaşlar lehim telim tükenmek üzere. 60/40 1mm marxlow 20g tüp lehim kullanıyordum. acemi lehimi işte.
şimdi adamakıllı bir lehim teli almak istiyorum. ama hangisini alayım bilemedim.
1) Ebay'den garip markalı 63/37 0.8mm
2) Ebay'den garip markalı 63/37 0.6mm
3) Soldex/Kurtel/Feray 60/40 0.75mm
4) Soldex/Kurtel/Feray 60/40 0.5mm
5) Ve yahut da yurtdıından ucuza dandik bir kurşunsuz lehim
bu 5 seçenek arasında kaldım. amatörüm ve fazla smd lehimlemiyorum. kaliteli olsun istiyorum ve ebay'deki garip ismi kauna olan markanın kalitesini bilmiyorum. o %3 pek iyi bir kalite farkı mıdır? sırf %3 için yurtdışından 5tl daha pahalıya almaya değer mi?
tavsiyelerinizi bekliyorum.

Merhaba. Kurtel'in 60/40 kurşun/kalay alaşımlı; 0.5 mm.lik ve 300 gr.'lık makaralı lehim telini (TSE EN9453) (Gebze/KOCAELİ) amatör olarak pcb ve bazı smd'lerin lehim işlerinde kullanıyorum. Genel kalitesinden şimdiye kadar hep memnun kaldım, bunu tavsiye edebilirim.

%3'lik alaşımdaki bu kalay %' si farkının çok büyük bir kalite patlamasını ortaya çıkarması beklenmemelidir, ancak yüzey gerilimiyle pcb bakır yüzeyine daha kolay yapışma veya nüfusiyet kolaylığı, bu %3'lük fazlalık oranında biraz daha fazla artmış bulunabilir, bazı çok kritik olan yumuşak lehim uygulamalarında. Yani teknik yönden bazı uygulamalardaki küçük üstünlüğü bu küçük % farkından dolayı olabilir. Kolay gelsin.

300 değil 200g yazacaktınız galiba. kurtel değil de soldex olsa. 0.5mm çok ince gelmez mi? bir dip lehimlemeye kalkınca deli gibi lehim vermek gerekmez mi?
bu arada lehim inceldikçe niye fiyat artıyor?

6KKdaH.jpg

500-300-200-100 gr.lık olanları vardır bu makara tiptekilerin, büyük gramajlı satın almak az gramajlı veya metre (İçinden çekilerek çıkarılan ve içinde 5 kanal olanları) hesabıyla kısa metrajlarını satın almaktan çok daha ekonomiktir.

Resimdeki büyük makara Kurtex marka 300 gr., yanındakinin yazısı silinmiş ama sanırım 100 gr.'lık Kurtex markalı makaralı lehim teli olmalıdır. 0.5 mm. tel daha hassas ve daha azar azar bu teli kullanmanızı sağlayabilir, ancak asıl sarfiyattta bu sonuç hiç değişmez aslında. Ama diğer çapları da isterseniz seçersiniz, 0.5 mm'yi mutlaka seçme şartınız yok. Soldex markasının 0.5 mm.'si veya 0.75 mm'si de elbette olabilir. Kolay gelsin.

işte benim sorum şu:
0.5 vs 0.75?
soldex vs kurtel(fiyat/performans olarak. ikiside aynı kalite diye biliyorum.)?
kurtel ve soldex'i ucuza bulacağım güvenilir site? hele hele kurtel 0.5mm tel hiç bulunmuyor

https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=kurtel+lehim

Peki biten bu eski teli nereden satın aldınız, kendi elektronikçinizden değil mi, fiyat sorup satın alın, fazla ilerisini de düşünmüyorsanız en düşük gramajlıyı satın alın. Örneğin ben Kurtex den memnun kaldım, ama diğerlerini denemedim. Sizin kullanım konumunuzda 0.5 mm. seçim bence daha iyisidir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Peki biten bu eski teli nereden satın aldınız, kendi elektronikçinizden değil mi, fiyat sorup satın alın, fazla ilerisini de düşünmüyorsanız en düşük gramajlıyı satın alın. Örneğin ben Kurtex den memnun kaldım, ama diğerlerini denemedim. Sizin kullanım konumunuzda 0.5 mm. seçim bence daha iyisidir. Kolay gelsin.
eskisini robotistan'dan almıştım. acemi ve yeni başlamışken. yani 0.5mm soldex almak düşüyor bana. kurtel 0.5mm yazınca bulunamadı, benzer aramalara ait sonuçlar diyor.
son olarak bir ucuz-güvenilir site tavsiyesi isteyeceğim sizden. buralarda elektronikçi yok. elektrikçi var yıldız elektrik diye, elektrğe dair şeyler çok az. şahsen dükkan adının yıldız vida-somun-cıvata olması gerek diye düşünüyorum. elektronikçi esnaftan bir şey almak istesem 3 ayda bir perpaya gidiyorum. metrbüsle 2 saat. :(

eskisini robotistan'dan almıştım. acemi ve yeni başlamışken. yani 0.5mm soldex almak düşüyor bana. kurtel 0.5mm yazınca bulunamadı, benzer aramalara ait sonuçlar diyor.
son olarak bir ucuz-güvenilir site tavsiyesi isteyeceğim sizden. buralarda elektronikçi yok. elektrikçi var yıldız elektrik diye, elektrğe dair şeyler çok az. şahsen dükkan adının yıldız vida-somun-cıvata olması gerek diye düşünüyorum. elektronikçi esnaftan bir şey almak istesem 3 ayda bir perpaya gidiyorum. metrbüsle 2 saat. :(

Tüp lehim yerine mutlaka makaralı olanlarını satın alın, çünkü daha ekonomik oluyor bunlar. Fiyat konusunda sitelerden bir referans veremiyorum, çünkü uzun zamandır ben lehim telini satın almadım, amatör olarak nispeten az kullandığım ve 300 gr.'lık olduğu içindir. Onu kaça aldığımı bile şu anda bilmiyorum. Robotistan veya hepsiburada iyi ve güvenilir sitelerdendir. Kolay gelsin.

Tüp lehim yerine mutlaka makaralı olanlarını satın alın, çünkü daha ekonomik oluyor bunlar. Fiyat konusunda sitelerden bir referans veremiyorum, çünkü uzun zamandır ben lehim telini satın almadım, amatör olarak nispeten az kullandığım ve 300 gr.'lık olduğu içindir. Onu kaça aldığımı bile şu anda bilmiyorum. Robotistan veya hepsiburada iyi ve güvenilir sitelerdendir. Kolay gelsin.
her neyse ben en ucuzunu kartalotomasyon.com.tr'de buldum. sonuçta soldex'in anlaşmalısatış noktası. soldex'in satış noktaları arasından sitesi olan bir orası bir de hatfon.com var.
33tl. kargoyla 38tlye gelir herhalde. yardım için teşekkürler

Yorumlarda belirtmiş olduğunuz ürünü sipariş olarak veriyorum bende. Teşekkürler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri