Led'li Çalışan Otomatik Gece Lambası

bbs26 ' Alıntı:
Merhabalar,

Öncelikle böyle güzel bir site hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.

16 adet beyaz led kullanarak 220 volt altında ve aynı zamanda 4 v / 3 amp.lik bir aküyü de şarj edecek elektrik kesildiğinde aküden çalışacak basit bir devreye ihtiyacım var.
yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılarımla,
16 adet beyaz led kolay.Şarj da kolay.Elektrikler kesildiğinde devreyi çalıştırmak ta kolay.
tek sorunumuz 4 volt ile 16 adet beyaz ledi çalıştırmak.bunun için biraz pahalı ve karışık bir teknoloji kullanmak lazım.Çin malı şarjlı fluoresanlar,çok daha ucuza malolur.
ama belki şu olabilir.Bir tane kare dalga osilatör yapılır.Aküden bir trafoya karedalga verilir ve gerilim yükseltilirse,o zaman çok pahalı olmayabilir.Ama şemasını verir misiniz derseniz,o kadarı beni aşar.

yardımlarınız için teşekkür ederim,

ledleri çalıştırmak için 3.6 gibi bir voltaj yeterli oluyor çekilen akımda çok düşük

aküden çalıştırma kısmını çözebilirim sanırım buraya kadar olan devre gerekli olacak. kolay dedikleriniz yani.

ben devre şemasını göremiyorum bana da 220 v la calışan bir flip plop lazım elimde 20 mt hortum led devamlı yanık olmasını istemiyorum yanıp sönmesi için flip plop lazım

bende devre şemasına ulaşamadım göremediğim birşey mi var. yardım lütfen.!!

Öncelikle teşekkürler , BC237 yerine BC547 kullanılabilir mi ?

R1 VE R3 orda lüzümsuz yere konulmuş o iki direnç`e gerek yok

emrah hocam sizin meslekte yetişiyorum yardımcı olur musunuz :) Merhaba arkadaslar ilk deneyimim olcak bu bana yardımcı olun lutfen..
yapmak istediğim soldan saga dogru kayarak (mekatronik mühendisliği) seklinde yapılabilcek bidevre seması nasıl yapabilirim..ledlerle pıc le yapılacak..c ile yapabilirim.fakat devre için herhangi bibilgim yok bulamadım cogu yere baktımm

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim sayın €mrah; Devreyi hemen göz önüne alıp gerekli işlemlerden geçirdikten sonra baskı devresini çıkarttım ve gayet güzel çalıştığını gördüm ancak oda ışığında yani ampül ışığında devre kendini karanlıkta zannediyo bende bunu düzeltmek için R3'ün yani 10K direnç yerine daha yüksek bi direnç kullanırsak bu sorun çözülür gibime geliyor tekrar teşekkürler iyi çalışmalar...

hayır 10 k yerine 4k7 kullanın farkı görün ben deyeni yaptım ve 10k dan daha fazla koymayı denedim önce 15 sonra 20 k yaptım her seferinde daha parlak oldu bende düşürmeyi denedim ve 4k7 direnç taktım bu arada 470 ohm direncim olmadığı için 2 tane 220 ohm birleştirerek yaptım ve koca çantada bc 237 bulmaya üşendiğim için elime gelen ilk transistörü yani bc 547 taktım hiç farketmez sadece 10k yerine 4k7 takın arkadaşlar gerisini pota bırakın onla ayarlayın

AHISKALI By FMT emeğe saygı bi teşekkür yeter yada sadece bi deneyin bu fikri :D:D

s.a arkadaşlar bu devrenin 5 led bağlanmış hali lazım bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Bu devreye 2 tane LDR bağlasak bişi olurmu acaba veya nasıl yapabiliriz ?

Biri bozuksa veya bozulursa diğeri çalıssın.

LDR ler çobuk bozuluyor elimde kalıyor hep :)

Şimdiden teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri