Led Yakıp Söndürme

baytat

Üye
ledim.jpg

Arkadaşlar yukarıdaki devrede A0 pininde + voltaj varken 13 numaralı pine bağlı bir ledi söndüren, eksi voltaj varken yakan , bir arduino kodunu yazmama yardımcı olabilirmisiniz..Şimdiden Teşekkür ederim.

Bu iş için analog pin kullanmanızın özel bir nedeni mi var? Yoksa A0 ı rastgele mi seçtiniz?

Merhabalar üstadım, devrede de görüldüğü üzere A0 pini normal zamanda pullup direnciyle artıya çekiliyor. Transistöre base üzerinden akım verildiğinde eksiye çekiliyor. Özel bir amacım yok A0 pinini seçmede. Ancak bu pini kullanarak A0 artı varken söndüren , eksi varkende yakan bir ardiuno kodu yazmak istiyorum. Açıkçası Analog pinlerin kullanımını tam kavrayamadım. Öğrenmek isyiyorum. Teşekkürler

abi ordaki analogun olayı - değil yalnız 0 5 v arası hassasiyet. eksi olayını kafadan çıkarın şimdilik yanlışım varsa düzeltin.

Analog pinleri aynı zamanda dijital
giriş ve çıkış olarak kullanılabilir.
Kod:
void setup(void)
{
   pinMode(A0, INPUT);
   pinMode(13, OUTPUT);
}

void loop(void)
{
    if(digitalRead(A0) == 1)
    {
        digitalWrite(13, LOW);
    }
    else if(digitalRead(A0) == 0)
    {
        digitalWrite(13, HIGH);
    }
}
Cep telefonundan yazdım. Denemedim.
Hata olursa haber verin.

Ek:
https://wokwi.com/projects/357072763743867905

Son düzenleme:
İlgine çok teşekkür ederim kardeşim. Bağlantıyı yaptım ama beceremedim. Sanıyorunm bir yerde hata yapıyorum. İşin gerçeği 14.5 volt verdiğim için fazlada kurcalayamadım. çünkü yeni daha bir arduino yaktım. Tekrar teşekkür ederim.

doğru söylediniz..Teşekkür ederim.

Teşekkür ederim üstadım. düğme ile çalıştı devre.

Transistör ile yaparken dirençleri unutmayın.
R2 ile gate pini arasından gnd ye 100K civarı
bir direnç iyi olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,249
Kullanıcılar
450,060
Son üye
ali karaöz

Yeni konular

Geri