Led trafosu volt yükseltme

merhaba arkadaşlar hayırlı akşmalar
elimde 12v 10 amper trafo var bana 15 17 civarı bişey lazım fazlada param yok durumlar ortada zaten.
youtube de araştırken önüme bi video geldi şimdi benim trafomda trimpot var ben çıkıştaki kondansatörleri değiştirirsem yani orda 16v 1000uF ise ben onu 20v 1000uF yapsam volt yükseltebilirmiyim.

video bu.SAYGILAR

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Led adaptörlerindeki (trafo değil!) trimpot ile voltaj 1-2 volttan fazla değiştirilemez. Bahsettiğiniz kapasitörlerdeki 16 volt 25 volt gibi değerler, onların kaç volta kadar dayanabileceğini ve kullanılabileceğini ifade eder. Yani oraya 100 volt kapasitör taksan da adaptörün voltajı yükselmez. Bahsettiğin videolardaki revizyonla her ne kadar adaptör voltajı yükseltildiği söylense de ne kadar sağlıklı olup olmayacağı belli değildir. Onun yerine kaç amper gerekiyorsa uygun bir voltaj yükseltici regülatör devresi işinizi görecektir.

merhaba arkadaşlar hayırlı akşmalar
elimde 12v 10 amper trafo var bana 15 17 civarı bişey lazım fazlada param yok durumlar ortada zaten.
youtube de araştırken önüme bi video geldi şimdi benim trafomda trimpot var ben çıkıştaki kondansatörleri değiştirirsem yani orda 16v 1000uF ise ben onu 20v 1000uF yapsam volt yükseltebilirmiyim.

video bu.SAYGILAR
PWM entegresinin osilatör frekansını yükselterek (20-70 KHZ arası) çıkış voltajında (trafonun da kapasitesi ölçüsünde) değişiklik yapılabilir.

cevat hocam yani pwm entegresini nasıl osilatör frekansını yükseltirim

kondansatör basit de kondansatörün yerine 25v 1000uF ile değiştirdim diyelim

Smps üzerindeki pwm entegresinin datasheetini incelemelisiniz.
Osilatör frekansını belirleyen pin hangisi ise RT ve CT değerlerini değiştirerek, çıkış voltajında artırma yapabilirsiniz.(trafonun kapasitesi ölçüsünde)
Örnek :
LD 7575 pwm entegresinin osilatör pini 1 no. RT
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/208706/ETC2/LD7575PS.html
Buradaki direnç değeri pwm frekansını belirliyor.
RT ye 100KO direnç takıldığında 60-65-70 KHZ civarı frekans çıkışı oluyor. Başka frekanslarda bozulmalar meydana geliyor.

Smps üzerindeki pwm entegresinin datasheetini incelemelisiniz.
Osilatör frekansını belirleyen pin hangisi ise RT ve CT değerlerini değiştirerek, çıkış voltajında artırma yapabilirsiniz.(trafonun kapasitesi ölçüsünde)
Örnek :
LD 7575 pwm entegresinin osilatör pini 1 no. RT
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/208706/ETC2/LD7575PS.html
Buradaki direnç değeri pwm frekansını belirliyor.
RT ye 100KO direnç takıldığında 60-65-70 KHZ civarı frekans çıkışı oluyor. Başka frekanslarda bozulmalar meydana geliyor.
adam param yok diyor sen pwm değiştir diyorsun elinde var olan adaptörü de yakacaksın. o işler ince işler sarım tutacak mı acaba?

adam param yok diyor sen pwm değiştir diyorsun elinde var olan adaptörü de yakacaksın. o işler ince işler sarım tutacak mı acaba?
Neden adaptörü yakalım üstad; teknik bilgi veriyoruz. Bilimsel !
Yazdıklarımı okursanız (trafonun kapasitesi ölçüsünde)
frekansı belirlemelisiniz diye yazdım. Dikkatinizden kaçtı herhalde;

Ayrıca
Param yok diyorsa, Kolayı var.
12 Vdc Çıkışta yeşil led 'in yanındaki trimpotu sonuna açsın 14.5 V dc civarı voltaj çıkışı sağlar
Bu da iş görür.

Herkese kolay gelsin...

Neden adaptörü yakalım üstad; teknik bilgi veriyoruz. Bilimsel !
Yazdıklarımı okursanız (trafonun kapasitesi ölçüsünde)
frekansı belirlemelisiniz diye yazdım. Dikkatinizden kaçtı herhalde;

Ayrıca
Param yok diyorsa, Kolayı var.
12 Vdc Çıkışta yeşil led 'in yanındaki trimpotu sonuna açsın 14.5 V dc civarı voltaj çıkışı sağlar
Bu da iş görür.

Herkese kolay gelsin...
arkadaş 16 yaşında, 15-17 volt çıkış istiyor senin yazını da baştan sona okudum merak etme, sen 31 yaşındasın ben 57. risk almak bizim için kolay datasheet okumak kolay, neyi nerede bulacağımız biz bilebiliriz. ben tamirciyim ama okur yazarım. kondastöre pil diyen elektrik mühendisi de tanıdım merak etme.

arkadaş 16 yaşında, 15-17 volt çıkış istiyor senin yazını da baştan sona okudum merak etme, sen 31 yaşındasın ben 57. risk almak bizim için kolay datasheet okumak kolay, neyi nerede bulacağımız biz bilebiliriz. ben tamirciyim ama okur yazarım. kondastöre pil diyen elektrik mühendisi de tanıdım merak etme.

@yasintohan51 ilk mesajında kondansatör değerlerini değiştirerek çıkış voltajını yükseltebilir miyim? diye soruldu.
bende;
"pwm entegresinin frekansını değiştirerek yükseltilebileceğini" yazdım.
@yasintohan51 frekansın nasıl değiştirileceğini sorunca (mesajını silmiş sadece ( . nokta yazılı mesaja bakabilirsiniz.)
Teknik olarak nasıl yapılacağını yazdım. Yaşına, parasına bakmadım.
Yaş 16 parası yoksa, yine kolayını da yazdım.
Amaç yardım etmekse, yardım ettik. Üstad;
Bir yerde yanlışlık mı yaptık?
Bilmeyen soru soruyor. Yanıtını yazıyoruz. sorduğu mesajı silince, verilen yanıt hava da kalıyor.
Neyse üstad: İyiliği yaptık denize attık. Bilen bilir

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri