Led ile TÜRK bayragı yapımı.

arkadaşım git bir tabelacıya.
abi de şu krem rengi plastikler var. ona bir ay yıldız çiziver de.
o sana istediğin ölçülerd bir tane yapar. 10 lira anca alır.
sonra da bununla edding kalem aracılığı ile plakete geçirirsin. olmaz mı?

Tamam ustam sekili ayarlayim sonrada montaja başladığımdabilgi almaya devam ederim saolun

1kNRMG.png

Ledlerii bu şekilde dizdim toplam 112 tane led var ben bunlara nasil bir baglanti yapabilirim serimi paralelmi direnç koymam gerekmi yoksa hepsini kopruleyip artisina ve eksisine uygun voltaji verip calistirabilirmiyim bu ben motorsiklet uzerine takacagim 12volt voltaj var simdiden yardimci olan herkeze teşekkür ederim

bir led 3 v yer ortyalama.
sen 4 tanesini seri bağlarsan 12 v altında çalıştırabilrsin. 4 lü gruplar halinde bağla 12 v ile besle gitsin

Bu ledler 2 volt herhalde simdi 4taneyi seri bagliyorum arasina direnç koycakmiyim ve hepsini boyle 4lu gruplar halinde yaptiktan sonra direk artilarini akünün artisina eksileride eksiyemi yakmam gerekir

tek bir led zarar görmeden en parlak kaç v de yanıyorsa o gerilmdedir. gördüklerim 3 voltluk ledler. 2 v de zaten ışık versele r de zayıf verirer keşke disko led denilen bir led var ondan alsa idin çok daha iyi olur.
bunları 4 erli grupla seri olarak bu seri grupları paralel bağla ve aküye artı eksi bağla işte. doğru bağlamazsan ışık vermez ama zarar da görmez.

Bu ledler den bulabildim ustam ustam şimdi bu dorderli gurup yaptiktan sonra akü den tek tek her dorderli grup icin tek tek arti ve eksi uclarini alip tek tek baglamam gerek bu sekilde midir bağlantı ve direnç koymamiza gerek varmidir

evet alacaksın hepsinin artısı ve eksisi bir olacak.
4 lü dirençlerde gerek yok 12 v de. çünkü direnç başına 3 v düşecek zaten.
direnç, tek ya da çift direnci 12 v de çalıştırırsan olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,329
Kullanıcılar
450,172
Son üye
ismailgurel39

Yeni konular

Geri