neoelek

Üye
IKEA dan aldığım led avizeyi (iki kablo girişli) bağlamak istedim. Çıkış kablolarıda ikili kablo. Şalteri kapattım ancak sigortayı indirmemiştim çünkü led avizenin iki ayrı girişi mevcut ve kablolar kolayca takılır diye düşündüm.

İlk avizeyi monte etmeden iki kabloyu iki girişe taktım güzelce yandı. Kabloları çıkardım ve tavana montaj elemanını taktım.

Tavandan gelen iki kabloyu yeniden takayım derken iki kabloyu birbirine değdirince ufak çaplı kıvılcımlı bir patlama ile bina girişi sayaç yanı sigorta attı.

Sigortayı kaldırdım, tüm elektrikler geldi ancak avizenin kabloları'na elektrik gelmedi zira avize yanmıyor.

Kablolar mı yandı acaba anlayamadım. Arızayi nasıl tespit edebilirim ve nasıl onarabilirim. Kablo yandıysa nereden yandığını nasıl tespit edebilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• 20190428_070321.jpg
    20190428_070321.jpg
    159 KB · Görüntüleme: 86
  • 20190428_070310.jpg
    20190428_070310.jpg
    209.8 KB · Görüntüleme: 71
  • 20190428_070300.jpg
    20190428_070300.jpg
    189.8 KB · Görüntüleme: 62
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
merhaba,
GÖRÜNTÜYE GÖRE kablo yanma olayı yok evdeki grup sigortalara bakın kontrol kaleminizi çalışıyormu? kırmızı mavi renkli kabloları birde klemenste çıkararak elektrigi kontrol edin yine kısa devreye dikkat

!!! Şalteri kapattım ancak sigortayı indirmemiştim
şalter ( anahtar ) ters bağlantı yapılmış gözüküyor .
şalter ( anahtar ) fazı kesmesi gerekir , sizde nötrü kesmiş oluyor .
şalter ( anahtar ) olması gereken şema
sizde tersi olmalı !!!
anahtar bağlantısı.png

mavi kabloya hasar vermiş gibi geldi .
eğer şalter ( anahtar ) kapatmış iseniz ( elektrik enerjisini kesmek )

baglantı.png

Son düzenleme:
Önce avize anahtarından başlayıp arızayı kontrol etmenizde fayda var. Daha sonra evdeki sigorta kutusuna bakarsanız anahtara bağlı sigortayı kontrol ederek aradaki hattın kontrolünü yapabilirsiniz.

@arkaplan
Arkadaşı alkışlamak gerek.
Hazırlanan resimlerin yanına form da eklenirse, bilir kişi raporu oluşmuş demektir. (Doğru ya da yanlış. Bir resimden yapılabilecek çok güzel bir analiz)
Espri değil, yaptığı çalışma adına cidden saygı duydum. ;)

NOT: @arkaplan Bir çok yazındaki yorumları anlamıyorum/anlamıyoruz. Ne olur anlaşılır olsun. :D

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri