Led Şerit Bağlantısı yardım

uuröz

Üye
Dostlar Merhaba mutfak dolabının altına led şerit döşemesi yapacağım. hazır modülü şeritlerden almayacağım elimde led şerit var..
fazla kablo ve priz meşgul etmemesi için aspiratör ışığından elektriği alacağım ve şerit lede bağlamadan önce 12v adaptör kullanacağım. aynı zamanda aspiratörun ışığı açma kapama tuşunada bağlayarak oradan açıp kapatmak istiyorum bağlantıları yapmam konusunda yardımınıza ihtiyacım var.

Ekli dosyalar

• 16685268519172203319858788978508.jpg
    16685268519172203319858788978508.jpg
    184.2 KB · Görüntüleme: 20
adaptörün ac kablosunu bir tanesini, aspiratörün on off tuşuna bağlayacaksın.

teşekkür ederim...
adaptörün bir ucunu on/off anahtarına bağlıyorum👍
diğer ucunu ise, ışığa gelen iki kablo var herhangi birine bağlasam olur mu? yoksa + yı bulmam gerekiyor mu. kusura bakma embesil sorusu gibi oldu ama😀
adaptörün ac kablosunu bir tanesini, aspiratörün on off tuşuna bağlayacaksın.

bak adaptör AC kablosu (faz/ nört) bir tanesini mavi yada kahverengi (başka renk olabilir kafan karışmasın) var sayalım mavi olsun. şimdi adaptörün ac fişini uygun bir yerden yarıyoruz, iki kablonun mavisini ortadan kesiyoruz. biz iki adet uç çıktı. davlumbazla arası varsayalım 2 metre olsun. 2 metre eşdeğere kalınlıktaki kabloyu renk farkı olmaksızın ekliyoruz güzelce bantlıyoruz. elimizde iki tane çıplak ucu aspiratörün aç kapa / on off tuşuna bağlıyoruz. şimdi adaptörü kafamda canlandırayım fiş arada anahtar var, adaptöre giriyor ac adaptörün çıkış ucu 12 volt dc, buradaki artı ve eksiyi led bara (şerit lede) uygun olarak lehimliyoruz yani ledin artısına adaptörün artısını, eksisine eksiyi. şimdi ne oldu? ben (sen) davlumbazın aç kapa tuşuna bastım, o ne davlumbazın ışığı yandı, ahanda bak şerit ledte yandı. kapattım. hadi be ikisi de söndü. ne yaptık ac elektrik giren anahtara ac giriş kablosunu bağladık. dc konumu hiç ellemedik. sadece lede uygun yerlere lehim /montaj yaptık.

not anlamadıysan söyle bir daha anlatayım sıkıntı yok. elektrik şakaya gelmez.

Aspiratör hakkında bilği verseniz daha iyi olacak .
Marka , model ve ürün kılavuzunda elektrik şeması ? vardır sanırım
İç ve dış fotolar .
( Arkadaşların yorumlarını beklemeniz ) .

Örnek gösterim olarak verilmiştir
Model: HDM656WTK / HDM656BTK

UM Decor hood Hoover1024_6.jpg

Son düzenleme:
bak adaptör AC kablosu (faz/ nört) bir tanesini mavi yada kahverengi (başka renk olabilir kafan karışmasın) var sayalım mavi olsun. şimdi adaptörün ac fişini uygun bir yerden yarıyoruz, iki kablonun mavisini ortadan kesiyoruz. biz iki adet uç çıktı. davlumbazla arası varsayalım 2 metre olsun. 2 metre eşdeğere kalınlıktaki kabloyu renk farkı olmaksızın ekliyoruz güzelce bantlıyoruz. elimizde iki tane çıplak ucu aspiratörün aç kapa / on off tuşuna bağlıyoruz. şimdi adaptörü kafamda canlandırayım fiş arada anahtar var, adaptöre giriyor ac adaptörün çıkış ucu 12 volt dc, buradaki artı ve eksiyi led bara (şerit lede) uygun olarak lehimliyoruz yani ledin artısına adaptörün artısını, eksisine eksiyi. şimdi ne oldu? ben (sen) davlumbazın aç kapa tuşuna bastım, o ne davlumbazın ışığı yandı, ahanda bak şerit ledte yandı. kapattım. hadi be ikisi de söndü. ne yaptık ac elektrik giren anahtara ac giriş kablosunu bağladık. dc konumu hiç ellemedik. sadece lede uygun yerlere lehim /montaj yaptık.

not anlamadıysan söyle bir daha anlatayım sıkıntı yok. elektrik şakaya gelmez.
saygıdeğer abim tekrardan teşekkürlerimi sunarım, zahmet vermiş bulunmaktayım.. görsel olarak gösterdim birde ona bakarmısın, sorun gözüküyor mu..
Aspiratör hakkında bilği verseniz daha iyi olacak .
Marka , model ve ürün kılavuzunda elektrik şeması ? vardır sanırım
İç ve dış fotolar .
( Arkadaşların yorumlarını beklemeniz ) .

Örnek gösterim olarak verilmiştir
Model: HDM656WTK / HDM656BTK

Ekli dosyayı görüntüle 92647
ablamın evine yapıyorum, şuan marka modelini bilmiyorum öğrendikten sonra internet üzerinden elektirik şemasını bulabilirsem sizi yarın rahatsız ederim.

Ekli dosyalar

• 20221115_194349.jpg
    20221115_194349.jpg
    212 KB · Görüntüleme: 14
aspiratörün lambasını kullanacaksan iptal etme, yer doğru değil orası duy. lambayı / aspiratörü açarken kullandığın anahtar. üzerine bastığın tuşa bağlayacaksın. tuşa / düğmeye bastığında aspiratör / lamba yanacak aynı zamanda da ledler yanacak. aynı tuşa tekrar bastığında aspiratör / lamba sönecek ve led de sönecek.
çizimdeki gibi olacak. resimle istediğin kadar alay et / gül umurumda değil. o yetenek bende yok.

Ekli dosyalar

• asp.png
    asp.png
    31.9 KB · Görüntüleme: 15
Bağlantıda faz nötr yerlerine dikkat etmeniz .
Fiş , trafo , led şerit . vs gibi .
DİKKAT !!!
İş güvenlik tedbirlerini unutmayınız
Kolay Gelsin
Sağlıcakla kalın .

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif