LCR metre tavsiyesi yada kendim yapmak mantıklımı ?

Yurt içinden aldım üstad. 450TL civarında para ödedim.
Pardon ben yurt dışından aldınız sandım..

Sayın veysel28,

Evet Kazım hocamın paylaştığı devreleri yanlış hatırlamıyorsam burada da paylaşmıştı. Yayınladığı zaman baya bi incelemiştim. Şimdi tekrar gündeme aldım. Sağlık sorunları nedeniyle şu an Muğla'dayım. Antalya'ya döndüğümde daha detaylı olarak inceleyip ( belki burada incelerim ) yapacağım devreye karar vereceğim.

Duruma göre hareket edeceğim. Biraz inceleyeyim aklıma takılan olursa burada sorarım. Yapıma girersem yeni bir topikte paylaşırım.

Teşekkürler.

Açılmadığının sebebi var.
4 shared özel bir yerdi çok dosyam vardı.
Hatta PP deposu olarak kullanılmasını ben önermiştim.
4 shared , 3 şikayet halinde paylaşımı engelliyor.
BSA denilen d e y y u s lar gereksiz şikayet ile engellediler , ben ulaşabiliyorum ama paylaşıma kapalı , bir proteus versiyonu onbinin üzerinde indirme yapmış mesela..
Şikayetler crack filan değil , matlab kullanımı bir arkadaşımız tez olarak almış ve çok güzel anlatmış , ama işte emperyalizmin örnekleri saymakla bitmiyor.

Aslında o dosyalar arşivimde halen var ama bir hayli eski versiyonlar.
LCR ile ilgili bir dosya daha var , Serkan a onu işaret etmiştim ve o paylaşıma kendisi de yazmış idi.
O çok iyidir özellikle öneriyorum.

Yazdıklarımın arasında anahtar kelimeler olur , dikkat eden inceler bilmeyen geçer gider.
ESR .. LCM3 .. gibi.. :rolleyes:

Bu vesile ile , Allah CC acil şifalar versin ..

ustalar meclisinde bilmem bize laf düşer mi el yapımı bir cihazın hassasiyetinden emin olmak için(kalibre etmek için) kullanılan oldukça hassas kalibrasyon cihazları kullanıldığını duymuştum.

Mutlak ölçüm imkansızdır .
Hani meşhurdur , sadece "duran" bir saat günde 2 "defa tam zamanı" gösterebilir.
En hassas uzunluk ölçümü için tanımlanmış ölçek için bile özel şartlar gerekir yoksa mesela az ısındı mı tırt.
En hassas osilatör bile fiziksel ortama göre kayar..

Bu durumda makul ölçüler içerisinde demek daha uygun.
Zaten kullanılan elektronik elemanın ne kadar doğru değerde olduğu da ayrı konu.
470pF yerine 450 ve ya 490 ölçtüğü için bizi yanlışa sürükleyen bir devre/çalışma bilmiyorum.
Hani belki belirli frekansları yakalayan kilitlenen bir şeyler , onlarda da mutlaka bir trim vardır.
Laboratuvarlar için çok özel şeyler gerekir ve tabii o oranda "duygusal " oyuncaklardır.
Ve onlarında zaman zaman kalibresi gerekir ... derken sonu yok.
Ve tabii onları kullananlar buralarda dolanmazlar , ne de olsa ciddi adamlardır.

Biz gariban işi takılıyoruz agam..

Her fikre ihtiyacımız ve saygımız var karşı çıksak da..

Kazım hocam senin akıl defteri vardı 4 shared de onu da mı şikayet etmişler?

Resistif, kapasitif ekranlarla birlikte yeni seri mikro denetleyicilerde charge time measurement unit CTMU denen modüller yeralmaya başladı. CTMU modülü ile nano-mikro amperler seviyesinde hassas akım kaynağı yapmak gibi şeyler çok kolaylaştı.

CTMU modülü kullanarak bir kaç nano saniye seviyesinde zaman ölçümü mümkün. Sonuç olarak femtofarad seviyesinde kapasite ölçümü, hassas resistif ve endüktif yük ölçümü de tabii.
Tek gereken kalibrasyon için %0.1 veya daha düşük toleranslı uygun bir direnç. Gerisi bilindik şeyler.

Kapasitif torch yüksekliği gibi bir işte CTMU ile uğraşmışlığım var. 70-80 pF içindeki 4-5 pF lık değişimi 100-200 e bölmek mümkün oluyordu. O ortamda bile en kötü halde stabil olarak 50 ye bölünebiliyordu.

Düzgünce çalıştığı bilinen bir LCR metre devresinde sadece CTMU destekli bir mcu değişikliği ile ortalama üstünde kalitesi olan piyasa mallarından daha iyi sonuçlar alınabilir.

Haklısınız kendiniz yaparsanız daha çok tecrübe kazanacaksınız hemde baya çok :) ama ben olsam hazır alırdım neden diye sorarsanız, kendim yapmaya çalıştığım çok masraf çıkabilir ayrı bir yönden devreyi yaptınız ya çalışmazsa bu gibi sorunlarda en küçük hatada bile ölçü aletinizin kalibrasyonu iyi olmaz. Hem alacağınız LCR Metrenin fiyatıda gayet uygun ama tabi ne kadar iyi onu bilemem bir Fluke' un yerini tutar mı :)

Şu an şehir dışındayım bi döneyim kafayı bu işe vereceğim. Aslında adam akıllı bir ölçü aleti alıp uzun yıllar kullanılabilir ancak işte hobiye böyle bir ödenek ayırmak sorun oluyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri